Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

КЛАСИФІКАЦІЯ, ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ, СИМПТОМИ ТА ПРОФІЛАКТИКА ХВРОРОБИ АЛЬЦГЕЙМЕРА

| Коментарі відсутні

unnamed (1)

1 вересня – Всесвітній день обізнаності про хворобу Альцгеймера

Що таке хвороба Альцгеймера?

Хвороба Альцгеймера – це прогресуюче дегенеративне захворювання, що характеризується поступовим відмиранням клітин головного мозку та призводить до стрімкого зниження когнітивних здібностей людини.

Як виникає захворювання?

Уперше це захворювання описав німецький невролог і патолог А. Альцгеймер у 1907 р. Понад 100 років тому він дослідив препарат мозку після смерті своєї 52-річної пацієнтки із дивною поведінкою та описав такі зміни – незвичну атрофію і відкладення патологічного білку амілоїду та нейрофібрилярних клубочків, що утворилися в процесі старіння та порушили здатність нейронів передавати інформацію. У кінцевому результаті це призвело до атрофії кори головного мозку і порушення когнітивних функцій.

Поширеність деменції серед людей віком понад 65 років становить 5,4%. У більшості випадків деменція зумовлена хворобою Альцгеймера. Захворюваність значно вища серед жінок і збільшується з віком. Середній вік початку хвороби Альцгеймера становить 78 років. 2010 року в Європі налічувалося 8,45 млн хворих на це захворювання. На жаль, це число кожного року зростає через старіння населення планети, оскільки захворювання вражає насамперед людей старшого віку. На думку експертів, протягом 30 найближчих років кількість таких пацієнтів збільшиться удвічі, а це значить, що на дане захворювання буде хворіти один з 85 людей. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я у 2022 р. хвороба Альцгеймера вперше в історії потрапила до першої десятки списку захворювань, що є головними причинами смерті у світі.

Існує два типи хвороби Альцгеймера:

l    Перший тип (із раннім початком) – розвивається, як правило, після 30 років і характеризується поступовим прогресуванням порушень пам’яті, інтелектуальної діяльності, вираженими розладами мовних функцій, порушенням координації рухів і просторової діяльності;

l    Другий тип (із пізнім початком) – найчастіше розвивається у віці старше 60 років й починається з малопомітних порушень пам’яті, зниження інтелектуальних здібностей, які призводять, в кінцевому результаті, до зниження вищих кіркових функцій.

Окремо виділяють атипову хворобу Альцгеймера або деменцію змішаного типу, при якій спостерігається поєднання симптомів, що є характерними для хвороби Альцгеймера і судинної деменції.

Які причини виникнення хвороби Альцгеймера?

Досі причини вининення деменції альцгеймерівського типу залишаються загадкою для вчених та практиків у галузі медицини. Відомо лише, що морфологічним субстратом хвороби є утворення, так званих «сенільних бляшок», що призводить до дегенерації та загибелі нейронів. Це лягло в основу трьох основних гіпотез щодо розвитку хвороби Альцгеймера.

Генетичні фактори грають важливу роль, кровні родичі пацієнтів з хворобою Альцгеймера хворіють частіше, ніж інші. Однак неспадкові фактори також мають значення, оскільки у більшості хворих сімейний анамнез не містить даних про хворобу Альцгеймера. Доведено, що вірогідність розвитку цього захворювання тим вища, чим нижче у людини рівень освіти та чим рідше вона користується своїми інтелектуальними здібностями. Ризик значно збільшується при підвищенні рівня холестерину в крові, цукровому діабеті, тривалій депресії, артеріальній гіпертензії та інших захворюваннях.

Які симптоми хвороби Альцгеймера?

До  ранніх неспецифічних проявів захворювання належать: депресія, безсоння, збудження, тривожність та роздратованість. До ранніх ознак деменції належать погіршення пам’яті, забудькуватість і порушення орієнтації у просторі. Протягом 1-го року захворювання поступово наростають забудькуватість, розсіяність, безініціативність. Не дивлячись на це, рухові функції залишаються нормальними протягом тривалого часу, що може створювати помилкове враження гарного здоров’я.

Також характерні розлади вищих кіркових функцій: порушення мови, нездатність виконувати цілеспрямовані, звичні для пацієнта рухи, порушення орієнтації у просторі та часі. Хворий не може мислити абстрактно або оцінювати ситуацію в цілому. Через сплутаність, відсутність активності та прогресуючої втрати мови хворий втрачає здатність до самообслуговування і потребує додаткового догляду.

Як достовірно підтвердити у людини хворобу Альцгеймера?

Для встановлення діагнозу “Хвороба Альцгеймера” невролог першочергово збирає скарги хворого і обов’язково родичів, виявляє характерні симптоми хвороби та з’ясовує сімейну історію захворювання, проводить ретельне клінічне та неврологічне обстеження.

Для оцінки когнітивних функцій можуть бути використані спеціальні шкали: MMSE, шкала Адденбрука, таблиці Шульте, тест “10 слів” Лурія, тест Рибакова та інші.

Усім пацієнтам обов’язково проводять компютерну (КТ) або магнітно-резонансну томографію (МРТ) головного мозку. Ці обстеження спрямовані на виявлення атрофії кори, особливо скроневої частки, розширення шлуночків, а також виключення інших захворювань. Окрім того, за допомогою МРТ можна виключити інші причини деменції.

Інші дослідження (гематологічні, біохімічні, серологічні, аналіз ЦСР, ЕЕГ) призначають в залежності від того, з якими захворюваннями необхідно провести диференційну діагностику.

Як лікувати хворобу Альцгеймера?

На жаль, доступні на сьогоднішній день методи лікування не здатні повністю вилікувати хворобу Альцгеймера, а лише уповільнюють її перебіг.

У лікуванні хвороби Альцгеймера застосовують кілька терапевтичних стратегій, які спрямовані на підвищення життєздатності нейронів. Основні методи лікування – медикаментозні. Медикаментозна терапія покращує функціональні можливості, полегшує когнітивні й поведінкові симптоми, але згодом ефект від фармакотерапії знижується.

Поряд з фармакологічними застосовуються психосоціальні методи лікування пацієнтів, що мають хворобу Альцгеймера. Так, підтримуюча психотерапія спрямована допомогти хворим з ранньою деменцією адаптуватися до свого захворювання. На стадіях більш вираженої деменції застосовується арт-терапія, сенсорна кімната, терапія спогадами, симуляція присутності, сенсорна інтеграція, валідаційна терапія. Ці методики не призводять до значного покращення, однак, за думкою багатьох авторів, вони значно знижують тривожність та агресивність пацієнтів, покращують їх настрій та мислення, пом’якшують окремі проблеми (наприклад, нетримання сечі).

Лікування хвороби Альцгеймера здійснюється в неврологічному відділенні або в спеціалізованих установах.

Людина може жити з цим діагнозом від 4 до 20 років. Якість життя пацієнта з хворобою Альцгеймера залежить від того, на якій стадії вона була виявлена та які заходи були застосовані для того, щоб уникнути погіршення стану.

Як запобігти розвитку хвороби Альцгеймера?

Кожній людині доступні прості, але ефективні методи профілактики, які здатні відтермінувати розвиток захворювання або взагалі його попередити.

l    Вивчення іноземних мов

Постійне засвоєння нової інформації, запам’ятовування слів та граматичних конструкцій сприяють активізації розумових процесів та покращенню пам’яті. Результати будуть помітні, навіть якщо ви почнете виділяти заняттям по 15 хвилин на день. Науково доведений факт, що поліглоти страждають деменцією набагато рідше, ніж їх однолітки, які володіють лише рідною мовою.

l    Контроль стресових ситуацій

Багато людей похилого віку схильні до депресії або пригніченого настрою через зміну статусу, виходу на пенсію з улюбленої роботи, погіршення самопочуття через хронічні захворювання. Настрій необхідно навчитися контролювати. Доведено, що за наявності навіть незначних когнітивних порушень стрес збільшує ризик деменції на 135%.

l    Позитивний настрій

Почуття гумору та сміх здатні продовжити інтелектуальну «молодість». У кожної людини має бути коло занять, що дозволяють відволіктися від щоденних турбот і відпочити душею: спілкування з дітьми та онуками, читання книг, відвідування гуртків за інтересами, хобі та ін.

l    Практика медитацій

Уміння відволікатися від повсякденної метушні сприяє зниженню нервової напруги та стресу. У 2023 році було проведено дослідження, яке показало, що літні люди, які практикують йогу, набагато менше схильні до атрофічних змін головного мозку, ніж ті, хто не звик розслаблятися.

l    Повноцінний сон

Для повноцінної роботи нервової системи необхідно спати не менше 7-8 годин на добу. Розлади сну – це ознака не вікових змін, а патології, яку необхідно коригувати. Зокрема, брак сну призводить до підвищення вироблення гормону кортизолу, який безпосередньо пов’язаний з розвитком хвороби Альцгеймера.

l    Відмова від шкідливих звичок

У 2023 році ВООЗ опублікувала офіційну статистику, згідно з якою курці страждають деменцією на 45% частіше, ніж їхні однолітки. Крім негативного впливу на центральну нервову систему, тютюнопаління сприяє появі серцево-судинних, легеневих та інших захворювань.

l    Регулярні фізичні вправи

ЛФК, заняття на тренажерах, танці, пілатес та інші фізнавантаження допомагають зберегти обсяг гіпокампу – зони головного мозку, яка першою страждає від деменції. Вправи для профілактики хвороби Альцгеймера можуть бути будь-якими, головне – їх регулярність.

l    Кардіонавантаження

У 2023 році в Америці було проведено дослідження, яке показало наступне: люди, які пробігають близько 25 кілометрів на тиждень, скорочують для себе ризик захворювання на деменцію в середньому на 40%. Таким чином, всього 3-3,5 кілометри на день бігу або активної ходьби здатні вплинути на якість життя.

l    Споживання свіжовижатих соків

Ця звичка має стати частиною життя кожної людини, яка дбає про своє здоров’я. У 2014 році було проведено масштабне дослідження, яке показало, що вживання фруктових та овочевих соків понад 3 рази на тиждень знижує ризик появи хвороби Альцгеймера на 76%.

l    Свіжі овочі, фрукти та зелень в раціоні

Рослинна їжа містить не тільки клітковину, а й флавоноїд фізетин – речовину, яка має протизапальну дію і перешкоджає старінню клітин. Особливо корисні полуниця, чорниця, гранат, манго, жовтий гарбуз та червоний перець.

l    Споживання морепродуктів

Морська риба ― багате джерело білка та поліненасичених жирних кислот, які беруть участь у процесах оновлення клітин, запобігають утворенню тромбів, сприяють захисту нейронів. Морепродукти бажано включати до раціону харчування не менше двох разів на тиждень.

l    Вживання вітамінів

Рекомендовано звернути увагу на вітаміни групи В, а також А, Е, К та РР. Приймати полівітамінні комплекси слід регулярно. Для профілактики хвороби Альцгеймера особливо цінним вважається вітамін К. Він рідко входить до складу аптечних препаратів, проте його недолік можна поповнити, вживаючи інжир, шпинат, петрушку, ківі, огірки і капусту.

l    Перегляд раціону харчування

Для профілактики хвороби Альцгеймера людям похилого віку рекомендується дотримуватися середземноморської дієти, основу якої складає м’ясо птиці, морепродукти, овочі, горіхи, зелень та оливкова олія. Ці продукти корисні для серцево-судинної, травної, і, звичайно, центральної нервової системи.

l    Обмеження споживання цукру

Нещодавно лікарі встановили зв’язок між хворобою Альцгеймера та цукровим діабетом. Деякі спеціалісти у своїх роботах навіть вживають новий термін. Так, безпосередньо вказується, що “цукровий діабет 3 типу – це хвороба Альцгеймера, яка виникає в результаті інсулінорезистентності клітин головного мозку”.

l    Регулярні обстеження

Рання діагностика когнітивних порушень дозволить вчасно розпочати лікування та запобігти розвитку хвороби Альцгеймера. Виявіть турботу про себе, регулярно проходьте медогляди, і ви подаруєте своїм дітям та онукам повноцінне спілкування на довгі роки.

Євгенія Коллякова, лікар-невропатолог неврологічного відділення КП «ПОКЛ ім. М.В. Скліфосовського ПОР»

Напишіть відгук