13 вересня – Всесвітній день боротьби із сепсисом
Сепсис визначається, як небезпечна для життя органна дисфункція, викликана порушеннями регуляції реакції організму на інфекцію. Септичний шок слід розглядати як різновид сепсису, при якому розлади кровообігу, клітинні та метаболічні порушення, які лежать в його основі, сприяють більшому ризику для організму людини, ніж у випадку сепсису. Види мікроорганізмів при сепсисі/септичному шоці із часом змінювалися, при цьому на сьогодні. найчастіше виділяють Staphylococcus aureus та Streptococcus pneumoniae, Escherichia coli, Klebsiella та Pseudomonas spp. Серед грибкових інфекцій в розвитку сепсису переважну роль відіграє Candida spp., які часто можна виявити у пацієнтів з імуносупресивними або онкологічними захворюваннями, що проходять тривале лікування хіміотерапевтичними та імуносупресивними препаратами.
Серед лабораторних досліджень, які визначають цей діагноз, можна виділити: розгорнутий загальний аналіз крові (прокальцитонін, С-реактивний білок). Для визначення ступеню органної недостатності при сепсисі дивляться на газометрію артеріальної та венозної крові, коагулограму, показники функції нирок і печінки.
Для більшої деталізації причини сепсису призначають: рентгенологічне дослідження (особливо легень), ультразвукове дослідження та комп’ютерну томографію (в основному черевної порожнини).
Емпірична антибактеріальна терапія повинна призначатися з урахуванням усіх ймовірних збудників одним або кількома антибактеріальними препаратами (в тому числі, враховуючи вірогідність грибкової та вірусної причини). Комбінована емпірична антибактеріальна терапія (АБТ) передбачає призначення щонайменше двох антибактеріальних препаратів різних класів, спрямованих на найбільш вірогідних бактеріальних збудників. Після ідентифікації збудника слід звузити емпіричну АБТ відповідно до чутливості виділеного збудника/збудників (деескалація). Тривалість АБТ, навіть для серйозних інфекцій, пов’язаних із сепсисом та септичним шоком, у більшості випадків не повинна перевищувати 10 діб. Більш тривалі курси АБТ можуть призначати для більш тяжких хворих.
Таким чином сепсис це складна патологія, але з правильним підходом до лікування очікується позитивний результат.
Володимир ФЕСЕНКО, лікар-хірург КНП «Чутівська центральна лікарня»