Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

МАЙБУТНЄ БЕЗ НЕІНФЕКЦІЙНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ: ПОЛТАВЩИНА ПІДБИВАЄ ПІДСУМКИ ВПРОВАДЖЕННЯ УКРАЇНО-ШВЕЙЦАРСЬКОГО ПРОЄКТУ «ДІЄМО ДЛЯ ЗДОРОВ’Я»

| Коментарі відсутні

DSC_1416

23 вересня у Полтаві відбулася нарада з підбиття підсумків впровадження україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я» в Полтавській області за чотири роки.

DSC_1417 DSC_1428 DSC_1457 DSC_1466

Захід зібрав представників місцевих органів влади, фахівців у сфері охорони здоров’я, освітян та громадських активістів, щоб поділитися результатами роботи в межах проєкту, а також напрацювати плани і рекомендації у сфері профілактики та контролю неінфекційних захворювань (НІЗ) на наступний проєктний період.

«Проєкт перебуває на тій стадії, коли до профілактики неінфекційних хвороб залучені усі, хто дотичний до цієї сфери, власники закладів охорони здоров’я. Завдяки його реалізації люди проходять навчання, отримують знання, зміцнюється матеріальна база і навіть мікроклімат у колективах», – зазначив, відкриваючи нараду, директор Департаменту охорони здоров’я обласної військової адміністрації Віктор Лисак.

DSC_1481 DSC_1482 DSC_1494 DSC00035-109 DSC00113-115

Привітали учасників заступник директора Департаменту освіти і науки обласної військової адміністрації Галина Власюк, координаторка з напряму політик проєкту «Діємо для здоров’я» Катерина Римаренко. Вона ж презентувала загальні результати 4-річної роботи у Полтавській, Рівненській, Львівській, Дніпропетровській та Херсонській областях. Пишатися є чим. Попри коронавірус, а потім початок великої війни, що триває третій рік поспіль, переформатовуючись на ходу, спільними зусиллями змогли зробити навіть більше, ніж було заплановано. Свідчення тому – величезна кількість людей з різних регіонів, залучених до процесу.

Про підсумки проєкту «Діємо для здоров’я», що стартував на Полтавщині із напрацювання документів, а сьогодні його результатами пишаються і передають досвід колегам 5-ти територіальних громад,   розповіла координаторка проєкту в області Ніна Дурдикулиєва.

Україно-швейцарський проєкт розпочався у 2020 році з амбіційною метою – НІЗ серед населення області. Протягом 4-ох років команда проєкту та місцеві партнери працювали над впровадженням інноваційних підходів у сфері охорони здоров’я, освіти, медико-соціальної допомоги.

DSC00232-123 DSC00267-126 DSC00353-128 DSC00447-133 DSC00471-135 DSC00512-140 DSC00524-141 DSC00551-145 DSC00588-149

Проєкт став поштовхом для оновлення обласного плану з профілактики НІЗ, проведення низки навчальних заходів з питань профілактики і контролю НІЗ для місцевих фахівців, створення обласного Центр знань з НІЗ на базі КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради», забезпечив низку досліджень та інформаційних кампаній.

Україно-швейцарський проєкт «Діємо для здоров’я» підтримав 11 ініціатив у сфері профілактики та контролю НІЗ у Полтавській, Диканській, Котелевській, Лубенській та Козельщинській територіальних громадах на суму понад 4 млн. грн. Досягнення й напрацювання на рівні громад презентували заступник голови Котелевської селищної громади Ольга Саєнко та перший заступник голови  Козельщинської селищної ради Юрій Солодрай.

Важливою складовою також стала освіта. Підхід «Здорова школа» реалізовано у 21 закладі освіти Полтавської області. Його впровадження на державному рівні презентувала Світлана Співак, фахівець проєкту з питань здоров’я в школах. «Інвестуючи у здоров’я дітей сьогодні, ми отримаємо здорове покоління завтра», – зазначила вона.

Напрацювання в освітній галузі представили Ольга Шаповал, заступник директора з навчально-виховної роботи наукового ліцею «Політ» при обласному коледжі «Кременчуцька гуманітарна технологічна академія імені А.С.Макаренка Полтавської обласної ради», та Оксана Таранець, директор Супрунівського навчально-виховного комплексу.

Понад 600 освітян області здобули навички профілактичної роботи і збереження здоров’я на тренінгах зі зменшення факторів ризику НІЗ, здорового харчування, фізичної активності, психічного здоров’я, надання домедичної допомоги тощо. Також у межах проєкту 14 шкільних харчоблоків та 7 медичних кабінетів були оснащені сучасним обладнанням, а 21 заклад освіти отримав спортивне спорядження та інвентар для сучасних видів спорту, що сприяло популяризації здорового способу життя серед дітей та молоді.

Про надважливість профілактичної складової, практичні інструменти роботи сімейного лікаря, впровадження РЕN-Н протоколів, розроблених ВООЗ, говорила завідувачка АЗПСМ № 6 Центр ПМСД № 2 м. Полтави Людмила Піляй. Понад 500 медичних фахівців області пройшли навчання щодо основних втручань з профілактики НІЗ в умовах гуманітарної кризи (на основі PEN-H протоколів, що були адаптовані експертами проєкту до потреб України).

DSC00652-154 DSC08800-3 DSC08966-26 DSC09261-49 DSC09563-76

Директор КП «Лубенський міський центр ПМСД» Олена Пучка розповіла про заходи на рівні первинної допомоги. Обладнання дуже популярного серед малюків та батьків «Острівця здоров’я» переросло у щомісячні свята для дітей та батьків; фестиваль здоров’я у Лубнах, де до 4 палаток медиків шикувалися довжелезні черги; напрямок «Здорове робоче місце», руханки в трудових колективах, клуб ментального здоров’я  – це не повний перелік реалізованих завдяки проєкту ініціатив.

Зважаючи на виклики воєнного часу, у червні 2022 року проєкт «Діємо для здоров’я» створив і запустив в області мобільні медичні команди. Вони забезпечували доступ населення до медичних та психологічних послуг у найвіддаленіших куточках області. За період роботи мобільні команди надали медичну допомогу 11 312 пацієнтам та психологічну підтримку 4 220 мешканцям області.

Із травня 2023 року в межах проєкту «Всетурбота: медико-соціальна допомога вдома» інтегровані команди надали допомогу 2 925 клієнтам, зокрема маломобільним людям з хронічними НІЗ, які потребують постійного медичного та соціального догляду вдома.

Досвідом організації та безпосередньої роботи «в полях» – найвіддаленіших селах громад – ділилися координатор гуманітарного напряму проєкту Олег Дудін, лікар мобільної медичної команди Марія Гвоздик та регіональна координаторка проєкту «Всетурбота» Олена Довгань.

Учасники наради обговорили виклики та потреби у сфері профілактики та контролю НІЗ у Полтавській області, висловили свої рекомендації для наступної фази проєкту з урахуванням потреб регіону та підвели підсумки.

Подяки від україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я» отримали найактивніші його партнери: заклади охорони здоров’я та освіти пілотних громад, самі громади, тренерські команди, фахівці за різними напрямами реалізації проєкту.

«Ми надзвичайно пишаємося результатами, яких вдалося досягти в Полтавській області. Завдяки нашій спільній роботі ми змогли покращити якість життя багатьох мешканців, забезпечити доступ до медичних та соціальних послуг для найвразливіших категорій населення. Особливо важливо, що ми змогли попрацювати з дітьми та молоддю, закладаючи основи для їхнього здорового майбутнього», – зазначила Катерина Римаренко, координаторка з питань політики україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я».

«Проєкт «Діємо для здоров’я» став важливим партнером у розвитку системи охорони здоров’я Полтавщини. Ми змогли впровадити інноваційні підходи, які допомогли покращити якість життя різних категорій населення. Особливо важливо, що проєкт охопив такі важливі сфери, як освіта, соціальна підтримка та медична допомога. Це дозволило нам забезпечити комплексний підхід до профілактики та контролю НІЗ, що є надзвичайно важливим для нашої області», – підкреслив Віктор Лисак, директор Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОВА.

Довідково: Українсько-швейцарський проєкт «Діємо для здоров’я» (повна назва – «Скорочення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань в Україні») має на меті зменшити тягар хвороб та запобігти передчасній смертності від неінфекційних захворювань. Проєкт реалізується GFA Consulting Group GmbH, Університетськими госпіталями Женеви (HUG), БФ “Здоров’я жінки та планування сім’ї”, консалтинговою агенцією One Health за підтримки Швейцарської агенції розвитку та співробітництва (SDC).

Ключовими партнерами проєкту є Міністерство охорони здоров’я України та Центр громадського здоров’я МОЗ України.

 

Напишіть відгук