Триває Всесвітній тиждень боротьби з інсультом
До інсультів відносять гострі порушення мозкового кровообігу, що характеризуються раптовою (протягом хвилин, рідше годин) появою осередкової неврологічної та /або загальномозкової симптоматики, що зберігається більше 24 годин.
Серед гострих порушень мозкового кровообігу виділяють ішемічний, геморагічний інсульти, ТІА (минуче порушення мозкового кровообігу), а також гіпертензивну енцефалопатію. Ішемічний інсульт та ТІА викликані припиненням або значним зменшенням кровопостачання ділянки мозку – локальною ішемією.
Основні фактори ризику порушень мозкового кровообігу: похилий вік, артеріальна гіпертонія, гіперхолестеринемія, атеросклероз сонних та хребцевих артерій, паління, захворювання серця (миготлива аритмія, інфаркт міокарду, аневризма лівого шлуночка, штучний клапан серця, ревматичне ураження клапанів серця, міокардіопатії, бактеріальний ендокардит), цукровий діабет.
Профілактика мозкового інсульту ризику направлена на уникнення факторів ризику. До найбільш значимих коригуючих факторів ризику відносять артеріальну гіпертензію, захворювання серця, ТІА, цукровий діабет, паління цигарок.
Профілактика мозкового інсульту
1. Контроль артеріального тиску (АТ). Нормалізація АТ дозволяє зменшити ризик розвитку інсульту на 40%. Тому при підвищенні тиску необхідно досягти цільового рівня АТ, який повинен бути нижче 140/90т мм рт. ст., при цьому особливо важливо контролювати рівень діастолічного тиску.
2. Підсилений контроль концентрації глюкози. У пацієнтів з цукровим діабетом порушення мозкового кровообігу зустрічаються у 1,47% випадків. Тому таким пацієнтам необхідно підтримувати оптимальну концентрацію глюкози в крові (цільові рівні гліколізованого гемоглобіну менше 7%, концентрація глюкози натщесерце менше 6,7 ммоль/л, перед сном – 5,6-7,8 ммоль/л).
3. Контроль ліпідів у крові. Багаточисельні дослідження показують чіткий взаємозв’язок між розвитком інсульту та гіперліпідемії (підвищення концентрації ліпідів у крові). Тому контроль гіперліпідемії є ключовим фактором попередження ішемічного інсульту. При цьому важливо контролювати показники ліпопротеїдів низької щільності (ЛПНЩ), холестерину, тригліцеридів.
4. Дотримання принципів дієтотерапії:
- збільшити кількість фруктів та овочів в раціоні харчування (біля 400-500 г щоденно);
- вживати не менше 2-ох рибних страв на тиждень (перевагу надавати нежирним сортам риби);
- підвищити вживання молочних продуктів зі зниженим вмістом жиру;
- обмежити вживання солі (менше 6 г на день);
- обмежити вживання жирної їжі, жирної свинини, їжі, смаженої на насиченому жирі, гамбургерів, вершкового масла, пряженого молока, вершків, сирів жирних сортів, жовтка яйця, шоколаду);
- обмежити вживання алкоголю.
5. Контроль та досягнення оптимальної ваги (зниження маси тіла на 0,5-1 кг за тиждень до досягнення оптимальної ваги). Для визначення оптимальної маси тіла використовується показник індексу маси тіла (ІМТ):
ІМТ=m/h, де m-маса тіла в кілограмах, h- зріст у метрах в квадраті. ІМТ має знаходитись у межах 18,5-25, вище 25 – надлишкова вага, вище 30 – ожиріння.
6. Підвищення фізичної активності. Для профілактики мозкового інсульту необхідні регулярні аеробні фізичні вправи (швидка хода протягом 30-45 хвилин не менше 6 разів на тиждень, їзда на велосипеді), заняття спортом (хворі з помірною та вираженою артеріальною гіпертензією або захворюванням коронарних артерій та пацієнти, які перенесли інсульт повинні уникати надмірних фізичних навантажень). Заняття фізичними вправами повинні бути не менше 3-ох разів на тиждень.
7. Відмова від тютюнопаління. Куріння збільшує ризик виникнення інсульту приблизно на 40% у чоловіків та на 60% у жінок. Відмова від тютюнопаління супроводжується поступовим значним зниженням ризику інсульту, і після 5 років утримання від куріння ризик розвитку інсульту у колишнього курця мало відрізняється від ризику у людини, яка ніколи не курила.
8. Дотримуйтесь призначень та рекомендацій лікуючого лікаря.
Лікар-невропатолог поліклініки КНМП «Кременчуцька міська лікарня планового лікування»,
Любов Варшавська |