Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

ГЕПАТИТ: ШЛЯХИ ПЕРЕДАЧІ ТА ПРОФІЛАКТИКА

| Коментарі відсутні

геп2 заставка

28 липня – Всесвітній день боротьби з гепатитом

Гепатит – це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження. Головними причинами розвитку хвороби є віруси гепатиту, а також деякі інфекційні захворювання, токсичні речовини (алкоголь, наркотичні препарати), медикаменти, аутоімунні захворювання. Існує 5 основних типів вірусів гепатиту: А, В, С, D і Е. Усі вони спричиняють захворювання печінки, зокрема, типи В і С призводять до розвитку хронічного запалення печінки у більшості людей і є однією з головних причин цирозу та раку печінки. Україна і далі посідає провідні позиції за рівнем захворюваності на вірусні гепатити серед європейських країн.

Гепатит А – це захворювання печінки, викликане вірусом також відоме під назвою хвороба Боткіна. На відміну від інших типів гепатиту – В і С – не є хронічною хворобою печінки , однак, може супроводжуватися важкими симптомами і гострою печінковою недостатністю. В такому випадку можливий летальний результат. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в 2016 році від гепатиту А в світі померло понад 7130 осіб, а  в 2018 році, за даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, гострим гепатитом А захворіли 2767 українців. 871 з них – діти до 17 років. Гострий вірусний гепатит А  передається орально-фекальним шляхом. У зоні ризику ті, хто проживає в перенаселених районах з сильно забрудненою водою, недостатнім рівнем санітарних норм. Вірус потрапляє в організм разом з погано очищеною водою, недостатньо ретельно обробленими харчовими продуктами і через немиті руки. Також вірус передається побутовим шляхом, через столові прибори, посуд і рушники. Тому в зоні ризику також ті, хто спільно проживає з інфікованою людиною. Високий ризик підчепити вірус є також у людей, що вживають ін’єкційні наркотики, вступають в статеві стосунки з хворими.Знешкодити вірус досить складно. Він стійкий до кислот, здатний витримувати температуру до 60°С і може досить довго “жити” у зовнішньому середовищі. Найкраща профілактика вірусного гепатиту А  – дотримання особистої гігієни. Регулярне і ретельне миття рук, обробка продуктів харчування і посуду. Так як одним з основних джерел зараження є вода, використовуйте для пиття та миття посуду лише кип’ячену воду (воду кип’ятити не менше 10 хв., дати відстоятися), не використовуйте для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання,при неорганізованому відпочинку для пиття та приготування їжі потрібно мати з собою запас питної води (краще бутильовану), перед вживанням овочів, фруктів і ягід їх необхідно добре промити питною водою, для споживання дітьми – обдати окропом. У регіонах з поганою якістю обробки водопровідної води краще використовувати бутильовану воду – як для пиття, так і для приготування їжі.

шляхи А

Хронічна форма гепатиту В розвивається у 80-90% дітей, інфікованих протягом першого року життя; у 30-40% дітей, інфікованих у віці 1-6 років; у 5% дорослих. Основні шляхи інфікування  гепатитом  B :від матері до дитини під час народження; незахищені статеві контакти; небезпечні медичні та інші маніпуляції, пов’язані з контактом з кров’ю (татуювання, пірсинг тощо); використання нестерильного ін’єкційного інструментарію при вживанні наркотиків. Гепатит B є небезпечним і для працівників охорони здоров’я, які можуть мати травми від уколів голками при догляді за пацієнтами, інфікованими вірусним гепатитом В .Найкращий та найбільш ефективний спосіб попередження інфікування— це вакцинація згідно з Національним календарем щеплень. А також передачі вірусу гепатиту В можна запобігти, дотримуючись простих правил: уникайте контактів з кров’ю та  рідинами організму інших людей, непотрібних ін’єкцій( вибирайте пероральні ліки замість ін’єкцій там, де це можливо),  випадкових статевих контактів ( використовуйте презерватив).Ніколи не діліться персональними бритвами чи зубними щітками, манікюрними ножицями та іншими засобами індивідуального користування, використовуйте тільки стерилізовані інструменти для тату і пірсингу.

шляхи ВСD

За оцінками, понад 5% українців інфіковано гепатитом C, а це близько 2 млн осіб. Наразі в Україні зареєстровано 52 448 хворих на гепатит C. Хронічна форма інфекції розвивається у 55-85% пацієнтів. Навіть без лікування 15-45% пацієнтів позбуваються вірусу протягом 6 місяців після інфікування. Вірус гепатиту C , в основному, передається під час контакту з інфікованою кров’ю чи іншими  біологічними рідинами інфікованої людини. Найпоширеніші шляхи передавання: небезпечні медичні та інші маніпуляції, пов’язані з контактом з кров’ю (татуювання, пірсинг тощо);використання нестерилізованих побутових та професійних приладів після інфікованої людини (зубні щітки, манікюрні ножиці, бритви тощо);використання нестерильного ін’єкційного інструментарію для вживання наркотиків;під час переливання крові та її компонентів. Гепатит C не передається через грудне молоко, харчі або воду, внаслідок побутових контактів, наприклад обіймів, поцілунків і споживання їжі та напоїв спільно з інфікованою особою. Можливе також передавання інфекції під час незахищеного статевого контакту, але це відбувається набагато рідше. Крім того, вірусний гепатит С  може передаватися від матері до дитини. Вакцини, як осоновного методу профілактики проти гепатиту C не існує , але  можливо і необхідно вживати заходи ,які допоможуть уникнути інфікування : гігієна рук — миття рук і використання рукавичок, хірургічна обробка рук; безпечне здійснення медичних ін’єкцій;надання комплексних послуг, спрямованих на зменшення шкоди, споживачам ін’єкційних та інтраназальних наркотиків, включаючи стерильне ін’єкційне обладнання; тестування донорської крові на гепатити B і C підвищення інформованості медичного персоналу про шляхи інфікування гепатитом C; правильне і регулярне використання презервативів.

Дарія Веснянко, лікар-стажист зі спеціальності «Інфекційні хвороби » поліклінічно-консультативно-лікувального відділення для дорослих КНП «ЛІЛ І рівня місто Горішні Плавні»

Напишіть відгук