26 червня – Міжнародний день боротьби проти зловживання наркотиками та їх незаконним обігом
Наркоманія – стан, що характеризується патологічним потягом до різних психоактивних речовин, зміною толерантності (збільшення дози споживання), розвитком психічної та фізичної залежності, а також вираженими медико-соціальними наслідками.
За оцінками ООН, число осіб, що вживають наркотики, на даний час складає не менше 185 млн. осіб (тобто 3% всього населення планети або близько 12% населення у віці від 15 до 30 років). На жаль, наслідки наркозалежності для демографічних показників стають все більш загрозливими з кожним днем. Щорічно в результаті вживання наркотиків гинуть близько 200 тисяч людей. Наркоманія знаходиться на шостому місці в списку найбільш поширених причин смерті осіб віком 15-49 років. Поширення наркотиків серед неповнолітніх викликає особливу тривогу: 60% хлопчиків-підлітків та 20 % дівчаток у віці 14-17 років.
Це і наркоманія, і токсикоманія, і тютюнокуріння, зловживання ліками, енергетичними напоями, алкоголем, тощо. Тільки 2% наркозалежних виліковуються, 98% – гинуть. Термін життя наркомана, який систематично вживає наркотики, становить не більше 5 років. Наркомани в 89% випадків заражені гепатитом, в 80% випадків – ВІЛ, 54% – венеричними захворюваннями.
Наркоманія (від греч. narke – заціпеніння і манія) – хвороба, що характеризується непереборним потягом до наркотиків, що викликає в малих дозах ейфорію, у великих – оглушення, наркотичний сон. Систематичний вжиток наркотику, як правило, викликає потребу у збільшенні дози. При наркоманії вражаються внутрішні органи, виникають неврологічні і психічні розлади, розвивається соціальна деградація.
На жаль, наслідки наркозалежності для демографічних показників країни стають все більш загрозливими. Із кожним днем збільшується частка неповнолітніх і підлітків, які споживають наркотики. Лікарі-наркологи дуже стурбовані проблемою наркоманії. Вони стверджують, що якщо 3-4 роки тому середній вік юних наркоманів складав 16-17 років, то на сьогоднішній день цей показник знизився до 13-14 років.
Підлітку може завдати шкоди будь – який, навіть найслабший наркотик. Всі речовини, офіційно занесені в список наркотичних препаратів, заборонених до вживання без рекомендацій лікаря, шкодять здоров’ю і викликають фізичну залежність. Підліткова наркоманія – найнебезпечніша!
Основні симптоми вживання наркотиків підлітками:
- блідість шкірних покривів або нездорове їх почервоніння;
- розширення або звуження зіниць;
- почервонілі очі та каламутний погляд;
- уповільнена мова і порушення координації рухів;
- порушення сну (занадто тривалий або безсоння).
Обов’язково слід бити на сполох, якщо:
- підліток став апатичний, почав пропускати школу і періодично зникає з дому, особливо вечорами;
- син або дочка стали просити більше грошей на кишенькові витрати, але не їдять у школі, нічого не купують для себе;
- у підлітка знизилася успішність;
- підлітку стало важче засвоювати новий матеріал, відмовляє пам’ять, зникла старанність.
Все це – поведінкові фактори, що мають змусити батьків задуматися і зайнятися обережною перевіркою контактів своїх дітей, кола їх спілкування, речей у кімнаті або особистому куточку підлітка. Ви можете виявити там трубочки, ложечки, порожні або заповнені незрозумілою речовиною пляшечки, капсули, таблетки. Виявивши ознаки прийому наркотичних препаратів, обов’язково зверніться за порадою до лікаря – нарколога. Фахівець вислухє вас, дасть слушні поради, підтвердить ваші підозри або, навпаки, розвіє їх. Якщо підозри все-таки справдяться, вам запропонують шлях для лікування і реабілітації підлітка.
Наркоманія – тотальне ураження особистості, до того ж, у переважній більшості випадків, супроводжується ускладненнями з боку фізичного здоров’я. Безліч фахівців, що займаються лікуванням наркоманії, називають її «біопсихосоціодуховним розладом». Це означає, що людина, яка приймає наркотики, поступово втрачає самоповагу; знищує свої кращі моральні якості, стає психічно не цілком нормальною, втрачає друзів, потім сім’ю, не може придбати професію або втрачає ту, якою раніше володіла; втягується у злочинне середовище; приносить безодню нещасть собі і оточуючим і, нарешті, повільно і незворотно руйнує своє тіло.
Міжнародний день боротьби із вживанням наркотиків та їх незаконним обігом сприяє інформуванню громадян про серйозну проблему нашого часу. Тільки завдяки спільним зусиллям можна досягти позитивних результатів у вирішенні глобальної проблеми сучасності – наркоманії.
Таміла КУЛІШ, лікар-нарколог КНП «Чутівська ЦЛ»