Триває місячник боротьби із захворюванням на туберкульоз
Туберкульоз – це інфекційне захворювання, що спричиняється мікобактеріями туберкульозу (паличка Коха). Він може уражати весь організм: легені, нирки, лімфатичні вузли, кістки, очі, шкіру, головний мозок. На туберкульоз хворіють незалежно від статі, віку, національної приналежності чи соціального становища.
Найчастіше зараження відбувається повітряно-крапельним шляхом. Хворий на так звану «відкриту» форму туберкульозу під час кашлю виділяє у повітря разом з крапельками слизу паличку Коха. Людина, що знаходиться поруч, може інфікуватися, вдихаючи ці крапельки. Найбільшу вірогідність захворіти має людина, у якої під час «зустрічі» з мікобактерією знижений імунітет. Причиною ж ослаблення імунітету може бути перевтома, погане або нераціональне харчування, стрес, наявність інших захворювань, що призводять до порушення роботи імунної системи.
Найбільший ризик захворіти мають люди, інфіковані ВІЛ чи хворі на СНІД та ті, хто знаходиться у постійному контакті з хворими на «відкриту» форму туберкульозу; люди, які мають шкідливі звички (алкоголь, наркотики, тютюн); люди, які мають знижений імунітет через недостатнє харчування та погані умови життя.
Симптоми, за яких можна запідозрити туберкульоз:
- кашель понад 2 тижні;
- підвищена температура тіла понад 7 днів, особливо коли підвищення незначне – 37,2-37,5°С;
- утруднене дихання;
- біль у грудях;
- поганий апетит, постійна слабкість;
- безпричинна втрата ваги тіла;
- підвищена пітливість, особливо вночі;
- кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі).
При появі цих симптомів необхідно звернутися до сімейного лікаря.
Особливо важливою є своєчасна діагностика туберкульозу у дітей. Скринінгове обстеження дітей із використанням туберкулінових проб дозволяє швидко діагностувати туберкульоз. Щорічна туберкулінодіагностика проводиться практично здоровим дітям віком до 14 років. Променева діагностика (флюорографія) проводиться дітям у віці від 15 років.
Розрізняють специфічну профілактику туберкульозу (вакцинація, хіміопрофілактика), санітарну та соціальну.
Соціальна профілактика направлена на:
- оздоровлення умов зовнішнього середовища;
- підвищення матеріального добробуту населення;
- укріплення здоров’я дітей та населення;
- поліпшення харчування та життєво-побутових умов;
- розвиток фізичної культури й спорту;
- боротьбу з алкоголізмом, наркоманією, палінням та іншими шкідливими звичками.
Головним завданням соціальної профілактики є поліпшення соціально- побутових умов життя.
Санітарна профілактика має на меті попередити інфікування мікобактеріями туберкульозу здорових людей, захистити й зробити безпечним контакт з хворим на туберкульоз в активній формі (особливо з бактеріовиділенням) оточуючих його людей в побуті й на роботі. Важливою складовою частиною санітарної профілактики є проведення протиепідемічних заходів у вогнищі туберкульозної інфекції (в сім’ї й оселі та на робочому місці хворого на туберкульоз, який виділяє мікобактерії туберкульозу).
Специфічна профілактика туберкульозу – проведення вакцинації вакциною БЦЖ, хіміопрофілактика.
Вакцинацію проводять новонародженим (у пологовому будинку на 3-5 день життя) і не інфікованим туберкульозом здоровим дітям, які не вакциновані у пологовому будинку та в яких проба Манту негативна. Між пробою Манту і вакцинацією повинно пройти 3-14 днів. Ревакцинація не проводиться.
Хіміопрофілактику проводять протитуберкульозними препаратами людям, які перебувають у контакті з хворим на активний туберкульоз та людям із високою чутливістю до туберкуліну.
Неспецифічна профілактика. Для активного виявлення хворих на ранніх стадіях туберкульзу проводять флюорографічне обстеження населення. Профілактична флюорографія дозволяє своєчасно виявити такі небезпечні захворювання легень як: злоякісні новоутворення легень і туберкульоз. Обов’язкове флюорографічне обстеження проводять щорічно населенню старше 14 років. Забороняються ці обстеження вагітним жінкам.
Також пам’ятаймо, що потрібно дотримуватись здорового способу життя, правильного режиму праці та відпочинку, харчуватися повноцінно і збалансовано, менше перевтомлюватись, уникати стресів, переохолодження.
Чи можливе повне одужання людини, що захворіла на туберкульоз? Повне одужання людини можливе при умові раннього початку та суворого режиму лікування згідно з рекомендаціями лікаря.
Від туберкульозу не застрахований ніхто, але він виліковний. І що раніше захворювання буде виявлено, тим більші шанси на повне одужання!
Олександр Богатиренко, лікар-фтизіатр поліклінічного відділення комунального підприємства «Полтавська центральна районна клінічна лікарня Полтавської міської ради»