Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

Засідання розширеної колегії Головного управління охорони здоров’я облдержадміністрації

| Коментарі відсутні

Олександр Удовіченко:
«Давайте спільно зробимо якісні зміни у медицині Полтавщини!»

Про це очільник Полтавської області Олександр Удовіченко наголосив на засіданні розширеної колегії Головного управління охорони здоров’я облдержадміністрації, обласної санітарно-епідеміологічної станції та вченої ради ВДНЗУ «Українська медична стоматологічна академія», що відбулося днями.

У цьому велелюдному зібранні взяли участь близько 300 осіб, серед яких – заступник голови обласної державної адміністрації з питань соціальної політики, освіти та охорони здоров’я Олександр Коваль, начальник Головного управління охорони здоров’я ОДА Віктор Лисак, ректор ВДНЗУ «Українська медична стоматологічна академія» проф. В’ячеслав Ждан, головний державний санітарний лікар області Анатолій Журавльов, голова обкому профспілки медичних працівників Олександр Кувічка, науковці «УМСА», голови райдержадміністрацій та райрад, державні санітарні лікарі, представники медичної спільноти області, громадської Ради при ГУОЗ та засобів масової інформації.

Про те, що вдалося зробити у минулому році та основні напрямки подальшої роботи

Підсумки роботи галузі охорони здоров’я Полтавської області у 2011 році підвів та окреслив шляхи реалізації Програми економічних реформ України на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава» в 2012 році начальник Головного управління охорони здоров’я ОДА Віктор Лисак. Він повідомив що у минулому році реформування галузі продовжувалось відповідно до обласної Програми економічних реформ на 2010-2014 роки з метою поліпшення здоров’я населення області, забезпечення рівного й справедливого доступу усіх громадян до медичних послуг належної якості.

Керманич медицини Полтавської області детально зупинився на основних напрямках оптимізації галузі:
– За останній період вдалося реально структуризувати надання медичної допомоги на первинну, вторинну, третинну, екстрену та паліативну. Реформування первинної медико-санітарної допомоги дозволяє наблизити лікарську допомогу до кожного мешканця Полтавщини, – наголосив Віктор Петрович та навів приклади: проведено оптимізацію 21 дільничної лікарні, 1 районної лікарні, 1 міської лікарні в амбулаторії, в тому числі – сімейної медицини.

Він наголосив на тому, що до першочергових завдань діяльності лікарів загальної практики-сімейної медицини входить профілактична складова, тобто попередження розвитку захворювань, боротьба з факторами ризику їх виникнення. З урахуванням потреб пацієнтів саме сімейний лікар визначить так званий «маршрут пацієнта». Зараз в області працює 547 лікарів ЗПСМ (2010 р. – 515), функціонує 290 закладів та окремих структурних підрозділів сімейної медицини (у 2010р. – 278), в сільських районах ¬– 249 ( 85,9% від загальної кількості установ сімейної медицини), без ЦРЛ – 224 закладів ( 77,2%).

Було відзначено, що наразі стоїть завдання по створенню центрів ПМСД як окремих юридичних осіб, які координуватимуть діяльність всієї первинної мережі. На сьогодні в області функціонують 2 таких центри по обслуговуванню сільського населення, як окремі юридичні особи – у місті Комсомольську та Лубенському районі, та створено такі центри, як структурні підрозділи, у міських та центральних районних лікарнях.

Повідомлялося, що реформування мережі закладів вторинної медичної допомоги (стаціонарної) передбачає створення лікарень інтенсивного лікування, що надаватимуть ургентну допомогу, лікарень планового лікування та міжрайонних стаціонарів – госпітальних округів. Реформування третинного рівня надання медичної допомоги дасть змогу створити високоспеціалізовані центри замість обласних лікувально-профілактичних установ.

Серед позитивів було відмічено, що у 2011 році поліпшилися показники діяльності екстреної та невідкладної медичної допомоги населенню. У рамках підготовки до футбольного чемпіонату ЄВРО-2012 в минулому році вирішено питання щодо забезпечення реанімаційними відділеннями всіх лікарень у районах, де проходить головна автотраса державного значення Київ-Харків. На даний час проводиться реконструкція реанімаційного відділення 3-ї міської лікарні м. Кременчука, а також дооснащення відділень реанімації Шишацької і Пирятинської центральних районних лікарень.

Віктор Лисак повідомив про стан здоров’я населення Полтавщини:

– У минулому році вдалося досягти зменшення смертності від хвороб системи кровообігу та зниження поширеності артеріальної гіпертензії. Протягом минулого року не зареєстровано спалахів інфекційних хвороб, захворюваності на гострі кишкові інфекції, не спостерігалося епідемічного підйому на грип та гострі респіраторні інфекції. Знизились смертність від туберкульозу та темпи приросту захворюваності на ВІЛ-інфекцію. Також покращилось обслуговування ветеранів війни (санаторно-курортне лікування, протезування порожнини рота та органів слуху, медикаментозне забезпечення).

Детально проаналізувавши здобутки та не доопрацювання працівників галузі, В.П.Лисак підкреслив: «Уся діяльність галузі охорони здоров’я області у минулому році була спрямована виключно на забезпечення прав та законних інтересів пацієнта. Розбудова принципово нової системи охорони здоров’я дозволить досягти прогресивних змін у наданні медичної допомоги».

Про реалізацію Проекту «Нове життя. Нова якість охорони материнства та дитинства»

Зважаючи на те, що у системі надання медичної допомоги матерям та новонародженим дітям, як і в цілому в галузі охорони здоров’я, відбулися структурні зміни у наданні рододопомоги з активним впровадженням сучасних перинатальних технологій, було наведено відповідні приклади покращення такої роботи, яка позитивно позначилась на показниках здоров’я жінок та дітей області. Так, показник дитячої смертності на Полтавщині залишається одним з найнижчих – 6,1 на 1000 народжених живими (Україні – 9,17). Зменшився показник перинатальної смертності та мертвонароджуваності».

З метою покращення допомоги вагітним жінкам та новонародженим на ІІІ рівні (обласному) у 2011 році була проведена реконструкція та переоснащення пологових відділень Полтавської обласної клінічної лікарні ім. М.В. Скліфосовського для розродження вагітних жінок з міст та районів області із супутньою екстрагенітальною та перинатальною патологією.

На колегії було розглянуто актуальне для всіх полтавців питання створення обласного перинатального центру, оскільки Полтавську область, завдяки активним діям влади та керівників галузі охорони здоров’я, було включено до Національного проекту «Нове життя. Нова якість охорони материнства та дитинства» по створенню обласного перинатального центру замість 2013 року – на 2012-й.

Учасники засідання погодилися, що функціонування у майбутньому сучасного, європейського рівня, центру з використанням інноваційних технологій та оснащеного сучасним обладнанням, дасть можливість сконцентрувати матеріальні ресурси, впровадити високоефективні медичні технології, забезпечити високий рівень лікувально-діагностичного процесу. У цьому центрі майбутні мами (із групи високого та надвисокого ризику) можуть спостерігатися протягом вагітності і там же народжувати. У разі необхідності, недоношені немовлята будуть виходжуватися та отримувати вузькоспеціалізовану допомогу. Планується, що на рік тут буде близько 3 тисяч пологів.

Увагу було акцентовано на тому, що на другому етапі структурної реорганізації перинатальної допомоги в області передбачається створення перинатальних центрів ІІ рівня на базі міських пологових будинків міст Полтави та Кременчука з кількістю пологів не менше 2500 в кожному.

Про медичні кадри

Ректор ВДНЗУ «УМСА» В’ячеслав Ждан розповів про співпрацю медичної академії – «кузні» медичних кадрів з ГУОЗ з метою удосконалення кадрового забезпечення. Відзначалося, що укомплектованість лікарських посад в області за 2011 рік склала 79% (без урахування обл. СЕС та ВДНЗУ «УМСА»). 420 лікарських посад по області були вакантними.

Згідно рішення Кабінету Міністрів України щодо поліпшення оплати праці сільських медиків, відтепер кожен молодий спеціаліст, який прибуває на роботу до сільської місцевості та зобов’язується відпрацювати не менше 3-х років, в обов’язковому порядку отримує одноразову адресну грошову допомогу в п’ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати. В області також продовжується робота по наданню житла медичним працівникам. У 2011 році 27 медичних працівників, в т.ч. 22 лікаря та 5 середніх медичних працівників, були забезпечені житлом.

Обмін думками

Учасники засідання активно обговорили найважливіші питання щодо поліпшення стану здоров’я населення полтавського краю, нові підходи до оптимізації діяльності лікувально-профілактичних закладів. Відбувся плідний та корисний обмін думками. Головний лікар Новосанжарської ЦРЛ Ольга Гиря детально розповіла про напрацьований алгоритм оптимізації діяльності закладів охорони здоров’я району. Голови райдержадміністрацій – Лубенської Віктор Алексєєнко та Кобеляцької – Анатолій Таранушич долучились до обговорення оптимальних шляхів реформування галузі.

Завдання – сформувати по-справжньому дієву систему медичного обслуговування

Голова обласної державної адміністрації Олександр Удовіченко наголосив, звертаючись до учасників колегії:
– Протягом останніх років модернізація галузі охорони здоров’я Полтавщини є в діяльності влади пріоритетною, їй приділяється одне з першочергових значень. Ми не акцентуємося на перешкодах, а робимо конкретні справи. Нам вдалося покращити матеріально-технічну базу багатьох закладів охорони здоров’я Полтавщини і нарешті, закінчити довгобуди. Зокрема, введено в експлуатацію 2-гу чергу будівництва облтубдиспансеру – технологічний корпус, здійснено 1-шу чергу реконструкції пологового відділення Козельщинської центральної районної лікарні на 11 ліжок, 2-гу чергу дитячої лікарні під пологове відділення Лохвицької центральної районної лікарні на 15 ліжок, будівництво очисних споруд Гадяцького обласного туберкульозного санаторію та житлового будинку для медичних працівників Хорольської центральної районної лікарні. Завершені також роботи по реконструкції колишнього офтальмологічного відділення 1-ої міської лікарні м. Кременчука під обласний онкодиспансер та приміщень Шишацької центральної районної лікарні під Центр матері і дитини. На капітальний ремонт лікувально-профілактичних закладів області за 2011 рік освоєно понад 8 млн. грн.

О.В.Удовіченко у своєму зверненні до учасників засідання підкреслив, що системні зміни та комплексний підхід до діяльності галузі охорони здоров’я сприятимуть формуванню по-справжньому дієвої системи медичного забезпечення населення полтавського краю. Це, в свою чергу, змінить ставлення до власного здоров’я кожного мешканця області від безвідповідального та зневажливого – до реального, що сприятиме його збереженню та зміцненню. Лише спільні дії та активна позиція всіх причетних у реалізації намічених планів принесуть вагомий результат.

Напишіть відгук