Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

Досвід Польщі у наданні сталих послуг з профілактики ВІЛ озброїв фахівців з України додатковими знаннями і навичками

| Коментарі відсутні

Нещодавно група фахівців Полтавської області у складі делегації з України відвідала Республіку Польща. Завдяки проекту Агенства США з міжнародного розвитку «Навчальні програми професійного зростання» вдалося ознайомитися з досвідом роботи організацій, що здійснюють менеджмент послуг для людей, що живуть з ВІЛ.

Польща – країна з сильно продемонстрованою політичною прихильністю у сфері ВІЛ, як всередині країни, так і в регіоні. Ця країна була першою, яку спочатку обрали заступником Голови, а потім і Головою Координаційної ради ЮНЕЙДС у 2015 році. Під час свого головування в ЄС у 2011 році Польща відновила у Східній Європі регіональну групу з питань ВІЛ.

ВІЛ у Польщі вважається одним із державних пріоритетів, національна стратегія протидії ВІЛ врахована у національних програмах розвитку, що забезпечує міць національної відповіді на епідемію.

Проект міжнародної технічної допомоги надав можливість фахівцям з України отримати загальну інформацію із сучасної епідеміологічної ситуації в Польщі з ВІЛ та познайомитися з організацією роботи у сфері запобігання ВІЛ/СНІДу, розробкою законодавства та цільової програми на державному та регіональному рівнях.

Вдалося переконатися, що результатом постійних зусиль Польщі стала практична ліквідація передачі ВІЛ від матері до дитини. Також було успішно виконано глобальне зобов’язання щодо забезпечення універсального доступу до антиретровірусної терапії для ЛЖВ (АРТ пропонується кожному пацієнту, який відповідає медичним критеріям) і досягнуто зниження кількості смертей від СНІДу.

Відвідавши регіональний Центр надання допомоги сім’ям у районі Злочов, асоціацію Солідарні Плюс у Вандзіні, регіональний Центр Терапії для людей із залежністю в Джядлово фахівці отримали можливість обмінятися досвідом із практикуючими спеціалістами та обговорити можливі спільні майбутні проекти.

Було відзначено, що відповідь на епідемію ВІЛ у Польщі представляє собою модель політичної участі на багатьох рівнях – міжнародному, регіональному та національному. Також налагоджено плідну співпрацю між різними зацікавленими сторонами, у тому числі і громадянського сектора.

Крім того, Польщі вдалося забезпечити довгострокову сталість системи соціальних послуг, завдяки партнерству між ВІЛ-сервісними організаціями, державними установами та органами влади. Основні принципи співпраці – це децентралізація  та делегування певних повноважень територіальним громадам (наприклад, місцевому самоврядуванню та неурядовим організаціям).

Польща також має різноманітну і широку систему фінансування неурядових організацій, асоціацій та фондів. Основним джерелом фінансування для неурядових організацій є субсидії та гранти, які надаються територіальними/місцевими органами влади, державними адміністраціями та приватними спонсорами.

У центрі допомоги найбільш уразливим групам населення «Монар Маркот» в Турово фахівці з України ознайомилися з методами та практичними аспектами роботи з найбільш уразливими групами населення та ініціативами, спрямованими на поліпшення їх якості життя.

Президент Фундації NIDA Криштоф Маргол, експерт з питань соціальної економіки та активації найбільш уразливим групам населення познайомив з методами підтримки людей із залежністю та найбільш уразливих груп населення. Цікавий досвід та історії успіху мають Центри соціальної економіки, соціальні кооперативи та підприємства для людей, що живуть з ВІЛ/СНІДом. Було приведено чудові приклади активації найбільш уразливих груп населення та повернення їх до нормального життя.

Завдяки участі в міжнародній конференції з поведінкової залежності в університеті у Вармії та Мазурії вдалося ознайомитися з польським та міжнародним досвідом промоції та забезпечення надання сталих послуг, пов’язаних з ВІЛ/СНІД найбільш уразливими групами населення. Фахівці обмінялися досвідом роботи та встановили нові контакти.

Останній день перебування у Республіці Польщі був присвячений підведенню підсумків та розробці кожним учасником особистого робочого плану, який включає етапи та терміни виконання поставлених завдань.

До реалізації розроблених планів і приступили фахівці з Полтавщини, прибувши на рідну землю.

Завдяки насиченій, змістовній та цікавій «Навчальній програмі професійного зростання» проекту USAID її учасники усвідомили важливість задоволення потреб уразливих груп у відповідних послугах у сфері ВІЛ, а координатор програми Артуп Новіцький приклав максимум зусиль для оптимальної організації роботи.

Ознайомлення з кращим досвідом і досягненнями Польщі переконали у необхідності поліпшення інтеграції профілактичних та інших послуг у сфері ВІЛ для уразливих груп населення в існуючу структуру послуг, реалізацію соціального замовлення та інших ефективних механізмів.

Участь у навчальному проекті сприяла отриманню нових знань і навичок для покращення надання комплексних послуг найбільш уразливим групам населення з питань ВІЛ/СНІДу та наркозалежності в Полтавській області.

Напишіть відгук