Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

Медики і громадскість: “За ефективне управління наявними ресурсами в галузі охорони здоров’я”

| Коментарі відсутні

Днями медики іпредставники громадськостідетально обговорили звіт про виконання у 2015 році обласних галузевих програм з охорони здоров’я та використання бюджетних коштів на їх реалізацію.

Проведення таких публічних громадських обговорень дозволяє забезпечувати бюджетну прозорість діяльності медичної галузі Полтавщини.Представники Громадської ради при Полтавській ОДА, неурядових та державних організаціймали змогу ґрунтовно проаналізувати виконання обласних галузевих програмзадля спільногопошуку можливих шляхівпокращення ситуації, в тому числі – з метою захисту законних прав та інтересів пацієнтів і медичних працівників.

Директор Департаменту охорони здоров’я Полтавсьокї ОДА Віктор Лисак повідомив, що протягом минулого року в галузі охорони здоров’я реалізовувалось 8 обласних галузевих програм, чотири з яких продовжуватимуться і в 2016 році. Їх виконання здійснюється за рахунок кошторисних призначень профільних закладів охорони здоров’я.

Першою було розглянуто виконання обласної програми «Репродуктивне здоров’я» за 2015 рік. Зокрема, йшлося про те, що акушерські стаціонари області забезпечено необхідними препаратами для надання невідкладної медичної допомоги у разі кровотечі та обладнанням (кардіомоніторами, апаратами ультразвукової діагностики, апаратами штучної вентиляції, пульсоксиметрами). А всі родопомічні заклади міст та районів області – компонентами крові та кровозамінниками для надання необхідної медичної допомоги. З обласного бюджету на закупівлю препаратів було виділено 79,3 тис. грн. Закінчено реорганізацію акушерських стаціонарів районів області та їх дооснащення.З метою впровадження ефективних перинатальних технологій обладнано індивідуальні пологові зали, палати спільного перебування матері та дитини, забезпечено тепловий ланцюг. На виконання цих заходів у 2015 році з обласного бюджету виділено 544,8 тис.грн. Усі новонароджені з малою вагою тіла, які потребують лікування дихальних розладів, забезпечуються сурфактантами, на що з обласного бюджету виділено 540,8 тис. грн.

У всіх кабінетах планування сім’ї жіночих консультацій міст та районів області було сформовано цільові групи з числа жінок груп ризику материнської та малюкової смертності, які забезпечувалися безкоштовними контрацептивами за рахунок позабюджетних коштів – 39,413 тис. грн.Проводиться обстеження груп ризику населення на ТОRСН-інфекції та інші інфекції, що передаються статевим шляхом. Протягом зазначеного періоду з обласного бюджету виділено 192,8 тис. грн.

Віктор Петрович акцентував увагу присутніх на тому, що у виконанні даної програми досягнуто революційних змін. Про це свідчить значна зміна у показниках протягом останнього періоду. Показник дитячої смертності є стабільно низьким і становить 5,6 на 1000 народжених живими(очікуваний не вище 8,0).Значно зменшився показник материнської смертності – 7,4 на 100 тис. новонароджених (очікуваний – не вище 14,1). Менше стали хворіти на захворювання статевих органів: 93,4 на 10 тис. відповідного віку (очікуваний до 122 на 10 тис.).

Потім учасники зібрання обговорили виконання «Обласної програми імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2010-2015 роки». Заходи даної програми націлено на забезпечення епідемічного благополуччя населення області шляхом зниження рівня захворюваності на інфекції, боротьба з якими проводиться засобами імунопрофілактики, а також зниження рівня смертності та інвалідності внаслідок інфекційних хвороб.У 2015 році в регіоні склалась критична ситуація з поставкою імунобіологічних препаратів, про що неодноразово повідомляли і Міністерство охорони здоров’я України і Представництво Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні. На жаль, за період 2015 року область централізовано не отримувала імунобіологічних препаратів згідно виділеної квоти на 2015 рік.

У своїй презентації директор ДОЗ В.Лисак продемонстрував кількість отриманих, використаних доз імунобіологічних препаратів, їх залишок та відсоток забезпечення області на кінець минулого року. Всього по області працює 530 кабінетів щеплень.

Щодо імунізації дітей області від поліомієліту, то за кошти Представництва Дитячого Фонду ООН в Україні (ЮНІСЕФ), у якості гуманітарної допомоги в область поставлено медичних імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення на суму 1677,77 тис.грн.У І раунді цієї вакцинації охоплено 66% дітей області, у ІІ раунді – 72,4% (в Україні – 73,7%).

Обговорюючи виконання обласної програми по відзначенню кращих медичних працівників, учасники одностайно згодилися з тим, що ця практика має своє позитивне відображення і потребує продовження.

Виконанням заходів обласної цільової «Програми протидії поширенню наркоманії, боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів в Полтавській області на 2012-2015 роки», у минулому році було досягнуто певних результатів. Якість виявлення хворих на наркоманію склала 21%. Замісною підтримувальною терапією охоплено 35,4% від загальної кількості перебуваючих під наглядом споживачів опіоїдів;антиретровірусною терапією – 67%від загальної кількості ВІЛ-інфікованих учасників ЗПТ.

Якщо говорити про фінансове забезпечення заходів програми, то цільових коштів з обласного бюджету не надходило. Профінансовано за рахунок коштів передбачених на фінансування виконавців заходів Програми – 36,0 на придбання експрес-тестів для виявлення наркотиків в організмі людини, 25,0 на забезпечення потреб патронажної служби по роботі з наркозалежними Грантом Глобального фонду профінансовано– 710,0 (на придбання медпрепаратів для ЗПТ).

У рамках виконання завдань та заходів Обласної соціальної цільової програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2013-2016 роки в Полтавській області уминулому році удосконалювалася система протидії захворюванню на туберкульоз, у тому числі –хіміорезистентному, протидія поширенню мультирезистентного туберкульозу та туберкульозу з розширеною медикаментозною резистентністю. Здійснювалися заходиз протидії захворюванню на ко-інфекцію (туберкульоз/ВІЛ-інфекцїя/ СНІД). Створювалося сприятливе соціальне середовище для діяльності інститутів громадянського суспільства, спрямованої на подолання епідемії туберкульозу. З обласного бюджету на зазначені та інші заходи цієї програми було витрачено 5247,0 тис. грн.

Було обговорено здійснення в області організаційних, діагностично-лікувальних та профілактичних заходів «Обласної цільової соціальної Програми профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів на 2014 – 2016 роки». Результатом цього стало збільшення кількості вперше виявлених хворих на хронічні вірусні гепатити на 28,57%( при плановому показнику 25%). 44,5% хворих на хронічні вірусні гепатити В та С, які підлягають першочерговому лікуванню (при плановому показнику 45%)проводиться противірусна терапія. Розширено спектр надання лікувально-діагностичної допомоги хворим на хронічні вірусні гепатити В та С в області. У повному обсязі забезпечено тестування донорської крові, її компонентів на вірусні гепатити В та С.Випадків передачі вірусу до реципієнтів не зареєстровано. Проведено 496щеплень проти гепатиту В уразливим верствам населення.

Серед критеріїв оцінки ефективності виконання «Обласної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2015-2018 роки»було названо значне зниження кількості нових випадків інфікування ВІЛ серед населення.Пацієнти, які живуть з ВІЛ та перебувають під медичним наглядом у закладах охорони здоров’я,забезпечуються медичною допомогою та соціальними послугами з догляду та підтримки. Забезпечується доступ до безперервного лікування препаратами антиретровірусної терапії, людей, які живуть з ВІЛ та хворих на СНІД, які цього потребують. На фінансування програмних заходів в 2015 році всього було витрачено 14026,7 тис. грн., в тому числі – 6003,3 з державного бюджету та 1431,6 з обласного.

Учасники громадського обговорення акцентували увагу на проблемних питаннях та необхідності пошуку ефективних шляхів їх вирішення.

Відбулося спільне обговорення проектустратегії розвитку галузі охорони здоров’я. Вона включає у себе зміну фінансування, автономізацію закладів охорони здоров’я, забезпечення лікарськими засобами, створення системи громадського здоров’я.

Учасники зібрання дійшли спільної згоди у необхідності більш ефективного використання наявних ресурсів в галузі охорони здоров’я.

Напишіть відгук