Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

За останні роки інсульт «помолодшав»

| Коментарі відсутні

Якщо раніше діагноз «інсульт» асоціювався зі старістю й загрожував в основному людям похилого віку, то в наші дні «судинна катастрофа» нерідко вражає й молоді організми. Підступність інсульту – у його раптовості та несподіваності.

Інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу, що викликає загибель мозкової тканини. Саме слово «інсульт» прийшло до нас з латинської мови та означає «удар». Перші згадки про цю хворобу датовано 460 роком д.н.е., коли Гіппократом були описані випадки втрати свідомості як симптоми захворювання головного мозку.

Щорічно інсульт забирає життя майже 6 мільйонів жителів планети. Кожна десята смерть, викликана хворобою, походить від гострого порушення мозкового кровообігу.

Жертвами інсульту були такі відомі люди, як Йоганн Себастьян Бах, Чарльз Діккенс, Дюма-молодший та чимало інших історичних постатей.

У більшості випадків інсульт зустрічається в людей віком від 45 до 60 років, приблизно однаково як у чоловіків, так і в жінок. Але в останні роки різні дослідження фіксують зростання випадків ішемічного інсульту і в молодих людей – від 2,5% до 13% усіх діагнозів порушення мозкового кровообігу. Серед них чимало випадків, коли люди ставали після хвороби інвалідами чи навіть помирали.

Чому хвороба «помолодшала»?

Чималу роль у молодому віці відіграють вроджені патології: спадкове підвищення згортання крові, схильність до тромбоутворення, неправильний розвиток сполучної тканини, судинні порушення.

Є низка захворювань, що провокують розвиток інсульту. На них хворіють, на жаль, і в молодому віці: атеросклероз, артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця, вади серця, миготлива аритмія. Наявність будь-якого із цих захворювань ще не означає обов’язкового виникнення інсульту, але за певних умов хвороба може перерости в мозкові порушення.

Основні фактори ризику

Головним фактором розвитку інсульту вважається нелікована артеріальна гіпертензія. На жаль, багато людей просто не знають рівня свого артеріального тиску. А статистика невтішна: на цю недугу в Україні хворіють 11,5 мільйона людей. Тобто інсульт загрожує кожному четвертому українцю.

Спосіб життя людини також впливає на розвиток судинно-мозкових порушень. Найагресивнішою й шкідливою звичкою людини залишається куріння. У зв’язку з цим у курців збільшене згортання крові, підвищується жорсткість артерій та швидше розвивається атеросклероз.

Зловживання алкоголем – також безпосередній фактор ризику «мозкової катастрофи», що супроводжується підвищенням артеріального тиску, розвитком кардіоміопатії та порушенням ритму серця. Найбільш небезпечним є вживання неконтрольованих доз алкогольних напоїв.

Як запобігти інсульту?

Піклуючись про своє здоров’я, інсульту можна уникнути. Від нас самих і від нашого способу життя залежить, чи будемо ми хворіти чи ні. Ефективною профілактикою цього захворювання будуть:

• правильно підібрані фізичні вправи;
• контрастний душ для зміцнення судин;
• не переїдати, не вживати фаст-фуди, напівфабрикати, солодощі, напої- «енергетики»;
• повне виключення куріння, алкоголю;
• уникнення стресів і негативних емоцій.

Піклуватися про здоров’я потрібно змолоду!

Напишіть відгук