Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

Рахіт

| Коментарі відсутні

Рахіт – захворювання, обумовлене дефіцитом вітаміну Д. Вітамін Д виробляється шкірою під дією ультрафіолетових променів, а також міститься в деяких продуктах: риб’ячий жир, жовток, молочні продукти. Вітамін Д активно сприяє засвоєнню кальцію з кишківника і правильному його розподілу в організмі, що дуже важливо для розвитку кісткової тканини, роботи центральної нервової системи, інших органів.

Рахіт обумовлений тимчасовою невідповідністю між потребами зростаючого організму у фосфорі і кальції і недостатністю систем забезпечують їх доставку в організм дитини. Дефіцит вітаміну Д в організмі може виникати в холодну пору року, коли недостатньо сонячного ультрафіолетового опромінення, а також при не засвоюванні вітаміну Д з кишківника (це нерідко буває при дисбактеріозі і різних ферментопатиях).

Часто рахіт виникає у дітей молодшого віку, тобто в перші три роки життя. Буває рахіт і у більш старших дітей і навіть у дорослих. У перебігу рахіту розрізняють кілька стадій. На початковій стадії дефіциту вітаміну Д у дітей до року відзначаються зниження апетиту, підвищена пітливість (особливо долоньок, стоп і волосистої частини голови), занепокоєння, підвищена збудливість, погіршення сну, облисіння потилиці. Ці ознаки можуть помітити батьки, а лікар під час огляду дитини також зверне увагу на піддатливість країв великого джерельця, зниження м’язового тонусу.

Якщо під час появи початкових ознак рахіту не вжити заходів з профілактики та лікування, через кілька тижнів розвивається наступна стадія – період розпалу. На цій стадії захворювання починаються кісткові деформації: зміна форми черепа (сплощення потилиці, подовження черепа у верхньому напрямку, поява лобових горбів); деформація грудної клітки (вдавлення – “груди шевця” або вибухне – “курячі груди”); викривлення кісток ніг, особливо, якщо малюк вже ходить – з’являються Х- або О-образні викривлення; також відбувається звуження таза, поява кісткових наростів у вигляді “браслеток”, “ниток перлів”, “рахітичних чоток”, які добре видно на рентгенограмах.

Крім кісткових деформацій сповільнюється зростання зубів, відбуваються серйозні порушення роботи найрізноманітніших органів: порушується робота серця і легенів, виникає дисфункція шлунково-кишкового тракту (часто – запори), вегето-судинні зміни (дуже сильна пітливість, мармуровість шкіри). Діти з рахітом у стадії розпалу починають відставати в розвитку. В аналізах сечі при рахіті буде підвищений вміст фосфору, в аналізах крові – знижене кількість фосфору, кальцій – в нормі або підвищений. Діагноз, в основному, ставиться за сукупністю клінічних проявів.

У якийсь момент ознаки розпалу рахіту проходять, дитина починає відчувати себе краще, але наслідки перенесеного рахіту можуть залишитися на все життя у вигляді деформованих кісток: криві ноги, потворна форма черепа, вузький неправильної форми таз, що для дівчаток – майбутніх мам загрожує ускладненнями під час вагітності та пологів. Крім того, діти, які перенесли рахіт у стадії розпалу, дуже довго відновлюються і знаходяться в групі ризику по розвитку хронічних захворювань або починають часто хворіти.

Серед основних заходів, що запобігають розвитку рахіту – раціональне харчування. Діти на природному вигодовуванні теж можуть хворіти, але частіше зустрічаються діти на змішаному або штучному вигодовуванні при несвоєчасному введенні прикорму (надлишок вуглеводів, тому що зміст в зернових продуктах фітинової кислота, яка в поєднанні з кальцієм утворює нерозчинні комплекси, сприяють розладу мінерального обміну).

Правильне харчування – означає годування грудним молоком, наскільки це максимально можливо, своєчасне введення прикорму (не раніше 6 місяців), використання для догодовування тільки адаптованих сумішей, введення в раціон жовтка, вершкового масла, печінки, м’яса.

З медикаментозних засобів профілактики і лікування рахіту можна виділити препарати вітаміну Д2 (ергокальциферол) і вітаміну Д3 (холекальциферол). Існують масляні і водні розчини.

Використання адаптованих сумішей для харчування дитини не виключає застосування лікарських форм вітаміну Д для профілактики і лікування. Можна, без консультації з лікарем, почати давати дитині з профілактичною метою препарат вітаміну Д, коли восени встановлюється похмура погода. Профілактику рахіту потрібно проводити всім дітям до 3-ох років, особливо передчасно народженим, ослабленим, дітям перших місяців життя, народженим в осінньо-зимово-весняний період.

Але якщо з’являються ознаки початку рахіту, потрібно обов’язково звернутися до лікаря для коригування лікування. У літню пору, за умови, що на вулиці тепло і сонячно, використання препаратів вітаміну Д не рекомендується. Під дією ультрафіолетових променів в шкірі виробляється власний вітамін Д. При цьому необов’язково, щоб дитина перебувала під прямими сонячними променями, досить, щоб вона була максимально відкритою.

Лікування повинно бути комплексним, систематичним, тривалим та спрямоване на усунення причин рахіту, ліквідацію дефіциту вітаміну Д (та інших).

Важливими є тривале перебування на свіжому повітрі, дієта відповідно до віку, своєчасне введення прикорму.

Підготувала зав. дитячою поліклінікою №3
Кременчуцької міської дитячої лікарні
Олена Мозолевська

Напишіть відгук