Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

НА ПОЛТАВЩИНІ Є СПАЛАХ КОРУ, НЕМАЄ ДИФТЕРІЇ, А СИТУАЦІЯ З ГРИПОМ КОНТРОЛЬОВАНА

| Коментарі відсутні

26 січня у Департаменті охорони здоров’я чотири провідних фахівці говорили під час прес-конференції про ситуацію з кором, дифтерією і вакцинами у Полтавській області

— Якщо за минулий рік у нас було зареєстровано 19 випадків кору, а до цього було повне благополуччя, аж до 2012-2013 років, то зараз у нас вже за минулий період цього року зареєстровано 15 випадків. За минулий тиждень виявлено 2 випадки захворювання у сімейних осередках. Ситуація в нас краща, ніж в багатьох інших областях України, — розповів лікар-епідеміолог Андрій Байбарза, в.о. директора ДП «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України». — Жодних додаткових вказівок чи рішень на місцевому рівні про те, що діти, які не щеплені, не повинні відвідувати організовані колективи — не потрібно. Існує закон, який раніше не виконувався — про захист населення від інфекційних хвороб. Відповідно до закону, діти без профілактичних щеплень відвідувати організовані колективи не повинні. Натомість, установи освіти повинні організовувати їм інші форми навчання, для здійснення їх конституційних прав. Ризик розповсюдження захворюваності не має ніяких засобів попередження, в тому числі в організованих колективах, ніякі обмежувальні заходи нічого не дають. Існує тільки імунізація проти корі. Імунізація дійсно продовжується, зараз дуже активно, однак зараз, на жаль, не має можливості проводити імунізацію дорослого населення – поки що для цього вакцини не має. У нас за минулий рік основна група, уражена на кір, були діти від 4 до 10 років. Зараз хворіють і діти, і дорослі. Однак в першу чергу, необхідно захистити дитяче населення України від кору, і зараз імунізацію дуже доцільно продовжувати. В нас зараз вкрай не достатньо охоплені щепленнями діти, і зараз це все відбувається через розповсюдження неправдивої інформації про вакцини. При чому, я підкреслюю, інформації не правдивої. У мене онук наймолодший зараз щеплення отримав,  два, щоб менше ходити в поліклініку, 2 за 1 раз. Однією вакциною і іншою. Зараз в зв’язку з тим тут задавався питання про вакцину, натяки відбувалися, зараз серед розповсюджено не правдивої інформації про вакцину відбувається зрив імунізації дитячого населення. І це така ситуація, яка відбувалася на початку 90- х років перед початком епідемії дифтерії.

Андрій Байбарза зауважив, що у 2008 році по всій Україні вакцинація проти кору була зірвана антивакцинальною кампанією. Полтавській області вдалося вакцинувати великий відсоток дітей, проте залишилися і не щеплені. Віктор Лисак зауважив, що зараз це вже не діти, а дорослі люди.

—    Вакцинація – це захист. У 90- х роках у нас була дифтерія. Навіть страшно згадувати, я от тільки що йшла і згадувала ці випадки дифтерії, які мали місце в нас в Полтавській області. Після цього було проведена турова імунізація. Імунізували кілька раз все населення, і дорослих, і дітей. І ми зупинили дифтерію. Тепер якщо подивитися в кінці 90-х років, ну будемо рахувати в 2000, зараз у нас 2018 рік, нехай будемо рахувати, що 20 років минуло. А ми повинні вакцинацію робити 1 раз в 10 років. От ви зараз можете відповісти – чекаємо ми дифтерію чи ні. Звичайно, ми її очікуємо, але дифтерії в нас не має — 2 роки не навіть носіїв. Але можлива завезена дифтерія, – зазначила Лідія Войтенко, головний інфекціоніст Полтавської області.

— Ми отримуємо вакцини на всю область, зберігаємо та розподіляємо їх. У нас великий склад, професіональні холодильники. Вакцина КПК «Пріорикс» — бельгійського виробництва, вакцина жива, атенуйована — живі віруси ослабили в декілька разів. Вакцина не викликає хворобу, а викликає імунітет — імунну відповідь. Протипоказання — гострі захворювання, загострення хронічних захворювань, вагітність та ВІЛ-інфіковані, — розповіла завідуюча імунологічного обласного центру Ольга Бастоногова. — Щодо АКДП — кашлюк, дифтерія, правець. По області вона є в наявності у достатній кількості — 166 тис. доз. На жаль, щеплено лише 50% дітей. Ходять міфи, що вона важко переноситься, але це лише тому, що у вакцині є ціла клітина кашлюку. Усі бельгійські та французькі вакцини містять лише 3 антигени, в індійській вакцині, яку ми пропонуємо, цільноклітинний — 3 тис. антигенів. Імунітет вона дає набагато більший від кашлюку. У Польщі використовують таку ж саму вакцину, — запевнила Ольга Бастоногова, завідувач обласним Центром дитячої імунології, лікар-імунолог дитячий.

Світлана Писаренко, головний дитячий педіатр, фахівець з імунізації, розповіла, чому закуповується дводозна вакцина:

– Дводозна вакцина КПК використовується, згідно з інструкцією, протягом 6 год. На практиці вона використовується за 10 хвилин, тому що охочих робити щеплення багато. При використанні багатодозних флаконів (АКДП, ОПВ, ІПВ) на флаконі пишуть час і дату відкриття (як у ревізора). Дводозна вакцина, звісно дешевше, за однодозну, тому саме вона для дітей. За ці гроші краще вакцинувати більше дітей, ніж купити однодозну і вакцинувати менше. У нас в області всі ці вимоги витримуються, за це я і наш імунологічний центр відповідаємо, і постійно всіх моніторимо.

— Щодо дифтерії, то вакцина для дорослих є сьогодні в області — 300 тис. доз. Для дорослих вакцина також безкоштовна. На сьогоднішній день випадків захворювання на дифтерію не зафіксовано, — розповів Віктор Лисак.

Щодо рівня захворюваності на ГРВІ і грип – зараз ситуація нормальна, звичайна для даного періоду року, перевищення епідеміологічного порогів не має ні в цілому по області, ні на окремих територіях. Спостерігається сезонний підйом, тому що зараз зима. Грип є, що підтверджується даними лабораторних досліджень, є грип типу В.

—    Ми його знаходимо, будемо досліджувати і направляти навіть до центру грипу в Лондоні, тому що такий епідеміологічний нагляд необхідний для того, щоб створити ефективну вакцину, – пояснив Андрій Барбарза.

Напишіть відгук