Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації (Головне управління)

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

Туберкульоз – комплексна проблема з медичними та немедичними чинниками

| Коментарі відсутні

18 жовтня 2018 року в Полтавському обласному Центрі здоров’я відбулося засідання «круглого столу» з обговорення шляхів реалізації рекомендацій Оцінки правового середовища щодо туберкульозу в Україні, проведеної за ініціативи та фінансування ПРООН та Партнерства «Зупинимо туберкульоз» (надалі – Оцінка)
Україна займає друге місце у Європейському регіоні за поширеністю ТБ та входить до переліку 20 країн із найвищим тягарем мультирезистентного ТБ. При цьому успіх лікування та відсоток вчасно виявленого захворювання лишається занизьким.

Координатор проведення Оцінки Оксана Савенко та спеціаліст з питань ВІЛ та охорони здоров’я ПРООН Катерина Денисова представили учасникам засідання огляд попередніх результатів дослідження Оцінки, проведеного в Україні ПРООН та Партнерством «Зупинимо туберкульоз». За словами фахівців, метою даного дослідження є виявлення прогалин та недоліків у чинних нормативно-правових актах та політики щодо попередження, лікування і пом’якшення наслідків туберкульозу (надалі – ТБ) та ВІЛ-ко-інфекції, зокрема, з точки зору дотримання міжнародних документів з прав людини, а також надання рекомендацій щодо правового та політичного середовища, що стосуються громадського здоров’я, перегляду законів та реформ для покращення доступу до профілактики, лікування та підтримки людей із ТБ та ВІЛ-ко-інфекцією в Україні.
Під час дослідження було виділено ключові групи населення, що відносяться до груп підвищеного ризику захворювання на ТБ, проаналізовано нормативно-правові акти, що можуть створювати бар’єри на шляху до доступу громадян України до реалізації їх прав та інтересів, а також напрацьовано базові рекомендації. Зокрема, затвердити нову актуальну загальнодержавну цільову соціальну програму протидії захворюванню на ТБ; актуалізувати уніфікований клінічний протокол первинної, вторинної та третинної медичної допомоги людям із ТБ у частині ключових груп населення, сучасних методів діагностичного обстеження тощо.
Про розвиток системи протидії ТБ та надання медичної допомоги людям з ТБ та ВІЛ-асоційованими ТБ в умовах медичної реформи та децентралізації розповів в.о. директора Департаменту охорони здоров’я Юрій Курилко. Він відмітив, що епідемічна ситуація з ТБ в області потребує уваги, оскільки поширення цього захворювання становить загрозу і є однією з причин втрати здоров’я, працездатності, причиною інвалідності та смертності населення. В області протягом останніх років здійснено послідовні кроки з питань розвитку системи протидії туберкульозу та реформування протитуберкульозної служби. Зокрема, відбулась інтеграція протитуберкульозної служби в загальнолікувальну мережу та розширення амбулаторного лікування в місцях, зручних для пацієнтів. На основі діагностично-споріднених груп проведено розрахунок вартості послуг. Для інтегрованої допомоги людям з ко-інфекцією (ТБ/ВІЛ-інфекція/СНІД), людям з потрійною патологією (ТБ, ВІЛ-інфекція, наркозалежність) функціонують 2 сайти замісної підтримувальної терапії на базі поліклінічного та стаціонарного відділення Полтавського обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру. Протягом 2014-2017 років у сфері протидії туберкульозу в області працюють 2 проекти міжнародної технічної допомоги: «Підтримка покращення взаємодії між ТБ та ВІЛ службами, моніторингу і контролю» та «Виклик туберкульозу!». Укладено договір про надання субгранту між ДУ «ЦГЗ МОЗ України» та Полтавською ОДА. Субгрант надається в рамках реалізації єдиної консолідованої програми з ВІЛ і ТБ на 2018 рік за рахунок коштів Глобального фонду.
На продовження в.о. головного лікаря обласного Центру здоров’я Ніна Дурдикулиєва підкреслила, що незважаючи на впровадження кращих практик, послідовних дій, проблема ТБ у Полтавській області залишається актуальною. Ефективне її подолання залежить від стратегічних, політичних та економічних рішень. Це забезпечить створення та дотримання умов для безперервності послуг – від своєчасного виявлення та надання ефективної медичної допомоги людям із ТБ та ВІЛ-асоційованим ТБ до повного вилікування. Актуальним є зміцнення міжвідомчої співпраці у питаннях подолання епідемії ТБ за участі організацій громадянського суспільства, оптимізація виявлення та надання медичної допомоги людям з ТБ та ВІЛ-асоційованим ТБ, зменшення випадків проявів стигми та відмов у наданні медичної допомоги людям з ТБ.
Про епідситуацію в області з ТБ, доступ до діагностики та лікування ключових груп населення та розширення можливостей амбулаторного методу лікування поінформував головний лікар Полтавського обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру Володимир Печериця. Головний фтизіатр відмітив, що захворюваність на всі форми ТБ в порівнянні з минулим роком зменшилась на 2% і становить 38,8 на 100 тисяч населення. За рейтинговими показниками Полтавщина займає 11-те місце з найменшою захворюваністю на ТБ по Україні. Завдяки впровадженню моделі амбулаторного лікування чутливого та МРТБ у закладах первинної мережі за 2 останні роки вдалося знизити до 5% кількість відривів від лікування. Ефективно працює тест-система Gene-Xpert молекулярно-генетичної діагностики. З метою посилення контролю за лікуванням хворого з доведенням випадків до завершення повного курсу хіміотерапії та вилікування ТБ в області працюють Проекти по медико-соціальному супроводу хворих.
Під час засідання було заслухано питання щодо реалізації в області комплексних заходів для надання медичної допомоги людям з ВІЛ-асоційованим ТБ та роль НУО у стабілізації ситуації в області з ТБ та ВІЛ-інфекцією/СНІДом.
Розглянувши та обговоривши актуальні питання, наведені в Оцінці, учасниками «круглого столу» було схвалено основні напрямки та План заходів на виконання рекомендацій Оцінки в Полтавській області на 2018-2020 роки. Основні положення Плану було рекомендовано включити до «Обласної цільової програми протидії захворюванню на ТБ».
Прес-центр ДОЗ ОДА

imgonline-com-ua-Compressed-CftgY4rgpdkc6cN

imgonline-com-ua-Resize-AYDPFJ2vl68

Напишіть відгук