У Нових Санжарах медики презентували місцевим журналістам як вже протягом чотирьох місяців реалізується Пілотний проект з надання стаціонарної медичної допомоги в Полтавській області, що з наступного року буде втілено в життя по всій державі.
На квітучій та доглянутій території КНП «Новосанжарська центральна районна лікарня Новосанжарської районної ради Полтавської області» їх зустрів заступник головного лікаря Сергій Павловський.
З початку вирішили поспілкуватися у невимушеній атмосфері та розповісти про актуальні питання трансформації вторинної ланки надання медичної допомоги. Поділитися власним досвідом та розповісти про хвилююче також запросили керівників таких закладів з Кременчуцького, Полтавського, Чутівського та Решетилівського районів.
«Я дякую колегам, які розуміючи, що без цих необхідних структурних перетворень ми не зможемо спільно удосконалювати якість надання медичної допомоги нашим співмешканцям, активно включилися до роботи», – говорить директор Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА Віктор Лисак, «Ми з квітня місяця поточного року взяли на себе відповідальну місію – технічно відпрацювати основні моменти трансформації стаціонарної медичної допомоги. Це дасть змогу побачити низку проблемних питань, які можна вирішити найближчим часом і вони вже вирішуються: питання щодо достовірності даних у Картках вибувшого зі стаціонару (форма 066) – відповідність встановлених діагнозів до МКХ-10 (Міжнародної класифікації хвороб), зміна принципів фінансування медичних закладів тощо. А особливо не простим є те, що «Пілот» реалізується в ході процесу децентралізації, тобто в умовах співфінансування з місцевих бюджетів.
Але вже зараз ми разом з колегами можемо підтвердити, що реалізація пілотного проекту в області протягом 4-ох місяців дозволила нам зрозуміти, що процес надання медичних послуг в лікарнях можна реально зробити більш ефективним на користь усім».
«Уперше в Україні», – підкреслив Віктор Петрович, – «в межах формування моделі госпітального сектору у нас відбулося укладання контрактів між замовником та надавачем послуг. Замовником є Національна служба здоров’я України, а надавачами – лікувально-профілактичні заклади. На Полтавщині 85% спеціалізованих закладів вже змінили свій статус на комунальні некомерційні підприємства (КНП)».
Позитивними зрушеннями та зміною філософії діяльності у цьому плані Алла Бредіхіна – начальник відділу фінансово-економічної роботи ДОЗ ОДА назвала те, що всі заклади, які беруть участь у «пілоті», вже протягом цього часу отримують гроші за новою моделлю фінансування. Тобто можливість самостійно управляти наявними ресурсами стала реальною. При цьому вони вже активно використовують електронну програму «FinHealth». Для пацієнтів це стає відчутним кроком, адже він має вільний вибір не лише сімейного лікаря, а й медичного закладу (амбулаторного чи стаціонарного), менше перебуває на лікуванні в стаціонарах тощо.
Відтепер, розповіла Алла Миколаївна, фінансовий план є основним плановим документом, відповідно до якого КНП визначає обсяг та спрямування коштів для виконання своїх функцій протягом року відповідно до установчих документів. А головне – нова система оплати праці має бути орієнтована на результат.
Марія Ігнатчук – директор КНП Кременчуцької районної ради «Кременчуцька центральна районна лікарня» повідомила, що станом на 1 серпня поточного року в закладі працюють 150 стаціонарних ліжок, з врахуванням 59
зайнятих с обласних закладах стаціонарних ліжок показник складає 52,4 на 10 тис. населення (обласний показник на 01.07.2019 року склав 74,5 на 10 тис. населення). За час реалізації проекту вони досягли економії бюджетних коштів на суму близько 1 млн. грн. Завдяки цьому змогли отримати позитивні результати: зменшення ліжко-дня, збільшення обігу ліжка, зростання оперативної активності в хірургічних стаціонарах. Від Пілоту вони мають очікування щодо загального задоволення як пацієнтів, так і медпрацівників, більш ефективного управління на основі якісної та повної медичної інформації, забезпечення постійного моніторингу лікувального процесу, можливості оцінки та мотивації медиків.
Про те, як працюють гостинні хазяї зібрання розповів Сергій Павловський – заступник головного лікаря КНП «Новосанжарська центральна районна лікарня Новосанжарської районної ради Полтавської області». Наразі у лікарні вже встановлено 66 комп’ютерів, що дало змогу створити локальну мережу. Загалом облаштовано 67 робочих місць. Загальна орієнтовна вартість договору з НСЗУ становить понад 16 млн. грн. На медичні послуги амбулаторно-поліклінічної допомоги у вигляді глобальної ставки – понад 6 млн. грн., на медичні послуги стаціонарної допомоги близько 9 млн. 800 тис. грн., у вигляді глобальної ставки понад 5 млн. 700 тис. грн., а понад 4 млн. грн. лікарня отримає за проліковані випадки. Для ефективного використання ресурсів було проведено оптимізацію структури лікарні. Станом на 01.07. 2019р. в лікарні функціонує 120 ліжок, що становить 36,0 на 10 тис. населення району.
Юрій Черкун – головний лікар КНП «Решетилівська центральна районна лікарня Решетилівської районної ради Полтавської області» поінформував присутніх про те, що з 1 квітня поточного року ними заключено угоду з НСЗУ на 12,4 млн. грн. Протягом ІІ кварталу 2019 року лікарнею перевиконано планові показники на 216,6 тис. грн. 26.07.2019 року на цю суму збільшено договір з НСЗУ. Середньомісячна заробітна плата медпрацівників лікарні за ІІ квартал 2019 року складає понад 6 тис. 300 грн. Отже, усі резонансні незадоволення та побоювання стали марними.
Головний лікар КНП «Полтавська центральна районна клінічна лікарня» Полтавської районної ради Олег Мехедько сказав: «Мета технічного відпрацювання «Пілоту» – не механічне вливання якнайбільшої кількості коштів, а як найраціональніше використання наявного потенціалу з метою забезпечення надання найбільш якісної медичної допомоги. Результатом роботи «Пілоту» в Полтавській ЦРЛ за 2-й квартал 2019 року стало: на 3,6% скорочення кількості випадків лікування в стаціонарах, на 12,5% зменшення тривалості лікування, а рівень складності зріс навпаки до 0,7% (підвищення кваліфікації лікарів)».
Юрій Криворучко – головний лікар КНП «Чутівська центральна районна лікарня» поділився досвідом переформатування відомості як лікарів, так і пацієнтів району, підвищенні ролі сімейного лікаря, за направленням якого пацієнти мають змогу безкоштовно пройти діагностичні обстеження.
Учасники прес-туру мали змогу ознайомитися з роботою Новосанжарської ЦРЛ – вони побачили як працюють з електронним документообігом в рамках реалізації «Пілоту» у приймальному відділенні, інформаційно-аналітичному відділі та терапевтичному відділенні закладу.
Отже, якщо говорити у переносному сенсі: «політ на Полтавщині «Пілоту» не є дуже легким, але він упевнено триває у потрібному напрямку».
ПРЕС-ЦЕНТР ДОЗ ПОЛТАВСЬКОЇ ОДА