Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

ХВОРОБА АЛЬЦГЕЙМЕРА: ЯК ЗМЕНШИТИ РИЗИКИ?

| Коментарі відсутні

altsheymer-zastavka

21 вересня – Всесвітній день боротьби з хворобою Альцгеймера

Хвороба Альцгеймера визнана однією з чотирьох головних медико-соціальних проблем сучасного суспільства. Вона руйнує особистість, буденні звички та спогади людини.

Ця недуга пов’язана, насамперед, зі старінням головного мозку, недостачею кисню, що погіршує мозковий кровообіг та черепно-мозковими травмами. Вона проявляється після 40 років, але є більш розповсюдженою серед літніх людей. Захворювання весь час прогресує та призводить до атрофії головного мозку та розвитку слабоумства.

Про хворобу Альцгеймера зараз відомо, що вона виникає через аномальне накопичення певних білків у клітинах мозку і міжклітинному просторі. Один з цих білків — амілоїд, який відкладається у вигляді бляшок навколо нервових клітин. Другий — так звана аномальна білкова структура тау, або тау-білок, яку видно у вигляді клубків у самих нервових клітинах. Поки невідомо, чому це відбувається — але вчені вже знають, що ці зміни починаються за багато років до появи перших симптомів.

Розвиток хвороби повільний та поступовий. Тому на ранніх стадіях головними ознаками є втрата пам’яті, погана концентрація уваги, проблеми у спілкуванні, байдужість або постійна тривога. Згодом, з’являється параноя, галюцинації, порушення мовлення та дезорієнтація в просторі. У важкій формі хворий не здатен доглядати за собою і йому потрібна постійна опіка.

Хвороба Альцгеймера — це нейродегенеративне захворювання, яке прогресує в повільному темпі й поступово знищує клітини мозку. Воно є найбільш поширеним видом деменції й складає близько 60–65% від усіх випадків. Захворювання було названо на честь німецького невролога Алоїза Альцгеймера, який в1906 р. описав її клінічні та нейропатологічні особливості.

За інформацією ВООЗ, у всьому світі налічується близько 35,6 млн осіб з деменцією.

Деменція — це синдром, при якому відбувається порушення мислення, поведінки і здатності виконувати щоденні дії.

Прогнозується, що цей показник подвоїться до 2030 р., а до 2050 р. — потроїться та становитиме 115,4 млн осіб. Основною причиною деменції є хвороба Альцгеймера, яка становить близько 70% усіх випадків.

Що  про розвиток хвороби Альцгеймера:

  • Людина губиться у звичних для себе місцях та погано орієнтується в часі.
  • Виконання звичної роботи забирає значно більше часу.
  • Людина повторює однакові питання та постійно уточнює вже відому інформацію.
  • Виникають проблеми з веденням діалогу. Людина може зупинитися під час розмови та повторювати вже сказане, не знаючи, що говорити далі (важливо розуміти, що не йдеться про випадки, коли просто складно добрати влучні слова, таке буває з кожним).
  • Людина губить речі або кладе їх не на свої місця.
  • Виникають проблеми з підрахунком грошей чи розрахунками.
  • Настрій та поведінка незвично суттєво змінюються.
  • Втрачається здатність мислити раціонально та ухвалювати рішення.
  • Людині складно орієнтуватися в просторі та тримати баланс, розрізняти кольори та контрастність, виникають проблеми з читанням та керуванням автомобілем.

Наразі не можна стверджувати, що саме спричиняє розвиток цього стану. А жодні ліки проти деменції наразі не мають доведеної ефективності. Лікарі схильні вважати, що йдеться про . Водночас здоровий спосіб життя, контроль тиску, регулярні фізичні навантаження та відмова від паління зменшують ризик розвитку хвороби.

  • Більше рухайтеся — це сприяє виживанню нейронів та встановленню зв’язків між ними, а отже підтримує пам’ять у хорошому стані, дає змогу опановувати нові навички та інформацію. Ідеальний варіант це танці – рух, спілкування та знайома музика разом запобігають нейродегенеративним процесам.
  • Харчуйтеся збалансовано. Це підтримує серцево-судинну систему, знижує ризик деяких видів раку і когнітивних розладів, та уповільнює прогрес деменції. Важливо споживати достатньо вітамінів В12, В9 (фолієвої кислоти), вітаміну D та риби.
  • Вчасно лікуйте хвороби ясен.виявили зв’язок між бактеріями Porphyromonas gingivalis, що викликають хронічний генералізований періодонтит, і хворобою Альцгеймера.
  • Підтримуйте здоровий індекс маси тіла (менша 25). Надмірна і недостатня вага є факторами ризику хвороби Альцгеймера.
  • Зведіть до мінімуму ризики серцево-судинних хвороб. Вони є одним із факторів ризику, що можуть спричиняти хворобу Альцгеймера.
  • Тренуйте мозок та розвивайте пам’ять. Наприклад, вчіть мови, читайте, опановуйте нові навички — гру на музичних інструментах чи настільні ігри.
  • Спілкуйтеся з людьми, адже це — активна розумова діяльність, зокрема концентрація уваги та стимуляція пам’яті. Так можна покращити когнітивні функції та зміцнювати нейронні мережі.

Віталій Постушний, лікар-психіатр КНП «Машівська лікарня»

Напишіть відгук