Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНЕ ПЕРЕДОЗУВАННЯ

| Коментарі відсутні

НАРКОТИКИ

31 серпня – Міжнародний день поінформованості про передозування

Символами Міжнародного дня передозування є срібний значок, фіолетовий браслет. Носіння цих символів є демонстрацією підтримки всіх, хто пізнав згубні наслідки передозування – на собі чи близьких, знайомих людях.. Вони також є нагадуванням про те, що кожне життя має сенс і цінність.

Загалом у світі від передозування наркотиками щорічно вмирають близько 200 тисяч людей, а зловживання опіоїдними препаратами стає глобальною епідемією – про це йдеться у Всесвітній доповіді з наркотиків ООН. Опіоїди стають причиною смерті у 76% всіх випадків летальних результатів внаслідок вживання наркотичних засобів у світі. В останні роки ситуація з отруєнням опіатами стала більш складною через появу в обігу великої кількості синтетичних опіоїдів, значно токсичніших та сильніших від героїну.

Опіоїди – це психоактивні речовини, виготовлені з опійного маку, або їх синтетичні аналоги. Прикладами є морфін і героїн. У зв’язку зі своєю фармакологічною дією, опіоїди у високих дозах можуть викликати пригнічення дихання і смерть. Число людей, які страждають на опіоїдну залежність, у світі складає близько 15 мільйонів.

При передозуванні потерпілий може померти або отримати ушкодження головного мозку та/або центральної нервової систем через нестачу кисню. Крім того, в результаті передозування розвиваються легеневі та серцево-судинні захворювання.

Стан передозування опіоїдів можна встановити при поєднанні трьох ознак і симптомів, що називаються «тріадою передозування опіоїдів». Симптомами цієї тріади є точкові зіниці, втрата свідомості та пригнічення дихання.

Смерті в результаті передозування опіоїдами можна запобігти шляхом підтримки життєво важливих функцій (в першу чергу дихання) і своєчасного введення антагоніста опіоїдів – налоксону.

Передозування виникає при прийомі занадто великої дози наркотику, що порушує роботу найважливіших внутрішніх органів: головного мозку, печінки , серця, легень і нирок. При передозуванні може відбутися зупинка серця і подиху, утрата свідомості. Кожне з цих ускладнень може привести до смерті.

Ризик передозування існує як для споживачів «зі стажем», так і для новачків.

Є цілий ряд факторів, що підвищують ризик виникнення передозування і можуть бути не пов’язані безпосередньо з наркотиком:

  • проблеми зі здоров’ям;
  • депресія;
  • низька самооцінка;
  • відсутність даху над головою;
  • проблеми з законом;
  • нестача шприців.

Опіати й алкоголь – смертельно небезпечна комбінація. Чим більше алкоголю в організмі, тим менше потрібно опіатів для виникнення передозування

Змішування наркотиків – найчастіша причина смерті при передозуванні. Мова йде як про введення “коктейлю” з кількох наркотичних речовин (в одному шприці), так і про одночасне вживання різних препаратів (опіатів, димедролу, барбітуратів, алкоголю й ін.). Наркотики взаємодіють один з одним і підсилюють токсичний вплив на організм. Якщо ви збираєтеся прийняти наркотик, що відноситься до опіатів, утримайтеся від прийому алкоголю або препаратів-депресантів (наприклад, снотворних). Алкоголь можна вживати лише через кілька годин. За цей час організм зможе хоча б частково очиститися від наркотику.

Звикання/Толерантність. Одним із властивостей наркотиків є здатність викликати звикання (толерантність). При розвитку звикання для досягнення бажаного ефекту від вживання наркотику, наприклад ейфорії («кайфу»), потрібно вводити більшу дозу. Безперервне збільшення дози підсилює наркотичну залежність і дуже часто призводить до передозування. За час перерви (лікування, детоксикація, тюремне ув’язнення) організм відвикає від наркотиків, тому введення колишньої дози може привести до передозування.

Введення наркотику. Уведення наркотику до закінчення дії попередньої дози сприяє його нагромадженню в організмі і може привести до передозування.

Ступінь очищення наркотику. Дія наркотику залежить від ступеню його очищення, тобто від кількості домішок, що знаходяться в ньому. Якщо ви купуєте наркотик невідомої якості або в нового постачальника, підібрати дозу складно, оскільки неможливо визначити «на око», скільки в наркотику знаходиться активної речовини, а скільки домішок.

Зміни в стані здоров’я. Зміни в стані здоров’я можуть впливати на ризик передозування. Хвороба або зниження ваги можуть змінити здатність організму переносити наркотик.

Передозування може викликати:

  • зупинку подиху;
  • зупинку серця;
  • повну утрату свідомості»
  • смерть.

Ознаки передозування (вживання) депресантами (опіати):

  • уповільнений поверхневий подих;
  • падіння кров’яного тиску;
  • ослаблення пульсу;
  • зменшення частоти серцебиття;
  • звуження зіниць (крапкові зіниці);
  • посиніння губ і кінчиків пальців;
  • блідість і сухість шкіри;
  • виражене розслаблення мускулатури (зовні виявляється в сповільненості рухів, підгинанні коленей, заціпенінні, людина надовго застигає у визначеній позі – характерна поза навприсідки;
  • порушення свідомості (від стану сонливості до повної відсутності свідомості);
  • нудота, блювота;
  • порушення мови (невиразна вимова).

Ознаки передозування (уживання) стимуляторами (кокаїн, амфетаміни):

  • паніка;
  • страх смерті;
  • рухове порушення (потерпілий не знаходить собі місця, метається);
  • підвищення кров’яного тиску (до інсульту при передозуванні кокаїном);
  • посилення серцебиття;
  • вологість шкіри;
  • сильний пульсуючий головний біль, відчуття здавлювання, біль у грудній клітці;
  • піна з рота;
  • нудота, блювота;
  • розширення зіниць.

Перша допомога при передозуванні (депресантами):

  1. Постарайтеся не заснути! При передозуванні виникає дрімотний стан, пов’язаний із пригнобленням діяльності головного мозку. Небезпека цього стану в тім, що він може плавно і непомітно перейти в кому. Кома розвивається при значному порушенні функції головного мозку і виявляється в повній утраті свідомості і рефлексів. Якщо ви почуваєте, що після вживання наркотику ваше тіло починає німіти і вас хилить у сон, поплескайте себе по щоках, енергійно розітріть вуха долонями.
  2. Повідомите про свій стан тому, хто є поруч. Попросіть, щоб із вами постійно говорили, а якщо ви будете засинати, щоб вас розбудили.
  3. Якщо поруч нікого немає, почніть розмову самі з собою. Давайте собі установки: «не спати», «це передозування – не можна закривати очі». Контролюйте свою свідомість запитуйте себе: «Як мене звуть? Який сьогодні день? Котра година? Де я? Що відбувається навколо мене»? Відповідаючи самому собі, ви змусите мозок працювати.
  4. Дуже важливо стежити за подихом, оскільки при передозуванні опіатами воно ускладнене. Глибоко, повільно вдихайте і спокійно, повільно видихайте. Активне дихання необхідне для поліпшення доступу кисню до мозку і серця. Пом’ятайте, що вам потрібне свіже повітря і розмова (хоча б із самим собою).
  5. Якщо ви знаходитеся в безлюдному місці, йдіть туди, де є люди. При передозуванні, чим ближче до людей, тим безпечніше. Можна сподіватися, що вам хто-небудь допоможе.
  6. Якщо у вас є гроші, зайдіть в аптеку і купіть валідол. Цей препарат містить ментол, що стимулює роботу серця і дихання. Покладіть таблетку валідолу під язик (не ковтайте її). Якщо немає валідолу, пожуйте жувальну гумку з ментолом. Якщо самопочуття не поліпшується, не йдіть з аптеки – це збільшить імовірність того, що вам допоможе хтось з відвідувачів або службовців.
  7. При передозуванні вам може допомогти рясне пиття. Купить півлітрову пляшку мінеральної або солодкої води і пийте маленькими ковтками (1 ковток на 2-3 хвилини). Це допоможе вам не заснути і забезпечить ваш

організм необхідною кількістю рідини. При передозуванні рідина допомагає організмові швидше звільнитися від токсичних речовин.

  1. Якщо ваш стан не поліпшується, викличте екстрену допомогу. Викликаючи лікаря, не обов’язково повідомляти про передозування, можете вказати будь-які окремі ознаки (блювота, зупинка подиху і т. д.), але коли екстрена допомога приїде – скажіть правду, це полегшить надання невідкладної допомоги.
  2. Якщо стан покращився без допомоги лікаря, знайте, що при передозуванні опіатами характерне повторне погіршення стану після тимчасового поліпшення. Продовжуйте боротися зі сном, говорити з кимось, глибоко дихати. Якщо з моменту введення наркотику пройшло 2 години і вам стало краще, то можна вважати, що найгірше вже позаду.
  3. Не вживайте наркотики протягом трьох діб після передозування. Пам’ятайте, що після передозування ваш організм ослаблений. І будь-яка доза наркотичної речовини може різко погіршити ваш стан.
  4. Якщо ви плануєте прийняти якусь сильнодіючу речовину, попросіть у друга бути присутнім при цьому або навідатися і переконатися, що у вас усе в порядку.

Якщо ви помітили ознаки передозування в людини, що знаходиться поруч з вами – допоможіть їй! Кілька простих дій можуть врятувати людині життя!

Викличте екстрену допомогу самі або попросіть це зробити друзів,  перехожих або сусідів. У більшості випадків при передозуванні потрібна кваліфікована допомога, а іноді і фахова освіта. Тому екстрену допомогу варто викликати обов’язково!

Ольга Няйко, лікар-нарколог КНП «Кобеляцька міська лікарня »

 

Напишіть відгук