Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

КОЛИ ХВИЛИНИ МОЖУТЬ ВРЯТУВАТИ ЖИТТЯ

| Коментарі відсутні

insult-lechenie-i-reabilitaciya-kiev-9-800x800

Інсульт – це важке порушення кровопостачання головного мозку, здатне привести до серйозних фізіологічних порушень або загибелі людини. Це захворювання є однією з найнебезпечніших серцево-судинних патологій, коли хворі потребують негайної допомоги. Її повинні надати оточуючі ще до приїзду швидкої допомоги.

Більшість свідків, які бачать людину з інсультом, просто губляться. Вони не розуміють, що відбувається з хворим і як йому допомогти. Інсульт має характерні симптоматичні прояви, що дозволяють швидко поставити діагноз навіть недосвідченій людині і надати необхідну допомогу.

Важливо знати основні симптоми інсульту, щоб вчасно викликати допомогу людині, яка її потребує.

Симптоми інсульту легко запам’ятати за абревіатурою МОЗОК, а саме:

М – мовлення. Раптове порушення мовлення, коли людина не може відповісти на найпростіше запитання.

О – очі. Раптова втрата зору чи чіткого бачення.

З – запаморочення. Втрата рівноваги чи запаморочення в голові.

О – обличчя. Поява асиметрії на обличчі, коли людина не може посміхнутися.

К – кінцівки. Раптова слабкість чи оніміння кінцівок. Людина не може підняти вгору обидві руки або одна рука занадто слабка, тому людина не може нею рухати.

Ця симптоматика проявляється протягом перших 3-6 годин після нападу. При своєчасному виявленні проблеми є можливість запобігти незворотним змінам у головному мозку.

Чим небезпечний інсульт, відомо багатьом. Але далеко не всі знають, що результат хвороби багато в чому залежить від правильності і своєчасності надання допомоги. Адже клітини мозку не гинуть відразу. У зоні ядра ішемії вони залишаються життєздатними протягом 6-8 хвилин, а в прилеглих ділянках, які називаються «ішемічна напівтінь» – 3-6 годин, а іноді і кілька діб. І якщо в цей період кровотік буде відновлений, частково відновлять свої функції і нейрони.

Основна мета лікування в гострому періоді інсульту – відновлення кровообігу в ураженій частині мозку, щоб максимально знизити шкоду, нанесену інсультом. Лікування може містити:

  • тромболітичну терапію, яка використовується для розщеплення згустків крові в ураженій артерії мозку;
  • антикоагулянтну терапію, яка застосовується для запобігання утворення нових згустків крові;
  • антиагрегантну терапію, яка призначена для зменшення згортання крові;
  • зниження артеріального тиску, оскільки високий тиск може погіршити стан мозку;
  • контроль за диханням та серцевою діяльністю.

У гострому періоді інсульту зазвичай пацієнт знаходиться в лікарні у відділенні інтенсивної терапії. Він отримує медикаментозне лікування та постійний моніторинг мозкової та серцевої діяльності, дихання та інших життєво важливих функцій. Після гострого періоду лікування інсульту продовжується в реабілітаційному відділенні або вдома.

Лікування інсульту

Сучасні методи лікування інсульту являють собою різні підходи, спрямовані на відновлення мозкового кровообігу, запобігання новому інсульту та мінімізації впливу наслідків інсульту.

Тромболітична терапія (тромболізис)

При ішемічному інсульті існує екстрений метод лікування, що дозволяє усунути або значно зменшити ушкодження мозку – тромболізис. При цьому хворому, який відповідає певним критеріям, внутрішньовенно вводять рекомбінантний тканинний активатор плазміногену – лікарський засіб, що розчиняє згусток крові, який блокує мозкову артерію.

Це лікування інсульту використовується при ішемічному інсульті в перші 3–4,5 години з моменту появи перших ознак інсульту. Тромболізис може бути виконаний тільки в лікарнях, оснащених комп’ютерним томографом та з цілодобовою лабораторією і відділенням інтенсивної терапії.

Під час тромболізису хворому вводять лікарський засіб, що здатний розчиняти тромби. Перед проведенням тромболізису лікар зобов’язаний провести всі необхідні лабораторні та діагностичні обстеження (томографія голови, аналізи крові, кількаразове вимірювання артеріального тиску).

При підтвердженому діагнозі “ішемічний інсульт” тромболізис  може бути проведений тільки у разі доставки хворого у лікарню впродовж перших 2–3 годин від початку захворювання і лише за умови відсутності протипоказань.

Тромболізис, виконаний протягом перших 3 годин від появи ознак ішемічного інсульту, на 13% збільшує ймовірність повного одужання, але і на 6% збільшує ризик внутрішньочерепної кровотечі з поганими наслідками.

Хворий або його родичі мають зрозуміти переваги і ризики, пов’язані з цим методом лікуванням інсульту, та дати усну або письмову згоду на проведення тромболітичної терапії. Слід зауважити, що для виконання тромболізису при лікуванні інсульту, на відміну від інших тромботичних станів (інфаркту міокарда та тромбоемболії легеневої артерії), може бути використаний лише єдиний лікарський засіб – актилізе (рекомбінантний тканинний активатор плазміногену), ефективність та безпечність якого були переконливо доведені результатами відповідних досліджень.

Малоінвазивні втручання

Якщо ураження мозку викликане закупоркою великої мозкової судини, то протягом перших 9 годин від початку захворювання її можна механічно відкрити, відновивши кровоплин і зменшивши ушкодження. Це втручання називають механічною тромбоектомією і виконують у високоспеціалізованих центрах, де є можливість робити внутрішньосудинні операції.

Тромбектомія здійснюються через катетер – довгу тонку трубку, введену через периферичну судину в артерію, що живить головний мозок. Ці втручання розроблені нещодавно, деякі з них і досі залишаються експериментальними, і далеко не у всіх лікарнях є можливості і умови для їх виконання.

Черезкатетерні втручання використовуються для відновлення кровотоку через звужену внаслідок атеросклерозу артерію (ангіопластика) або для лікування аневризм (ослаблених ділянок в стінці судини, які можуть вибухати назовні судини та легко піддаються розриву).

Запам’ятайте: інсульт не лікують вдома! В Україні поширеність цієї хвороби на рівні інших країн. Але по смертності ми на 85-му місці в світі. Такий поганий показник обумовлений в першу чергу пізніми зверненнями людей по допомогу. Так що бажання “лікувати інсульт вдома” завжди закінчується погано: смертю або глибокою інвалідністю.

Т.С.Сливенко, лікар-невролог відділення

гострої цереброваскулярної патології

КП « ПОКЛ ім. М.В. Скліфосовського ПОР»

Напишіть відгук