Із настанням зими “вуличний” травматизм сезонно зростає більш ніж удвічі. В цей час переважають забиття і переломи кісток (близько 15%), вивихи (близько 10%). Головні причини цих травм – падіння через незадовільний стан тротуарів, доріг (неприбраний сніг, що злежався, ожеледиця, вибоїни, ями).
Потерпілі – це переважно люди працездатного віку (близько 80 %). Діти віком до 15 років складають 2%, а особи старше 60 років – близько 18% травмованих пацієнтів. Найчастіше зустрічаються переломи променевої кістки в типовому місці, переломи кісточок і ключиці, забиття плечової кістки, переломи кісток гомілки і ушкодження зв’язкового апарату гомілковостопного і колінного суглобів, черепномозкові травми.
Головною причиною травматизму взимку є банальний поспіх. Багато хто просто не помічає льоду, припорошеного снігом. У поспіху людина схильна не помічати навіть відкритого льоду.
Головні причини зимового травматизму
Для профілактики різного роду травм і пошкоджень в зимовий час можна розглядати десятки профілактичних заходів. Але для цього необхідно розуміти, де саме на вас чекають ризики.
• Прогулянки в ожеледицю. Падіння на льоду з відповідними забоями, вивихами і переломами є наслідком неправильно підібраного взуття і неуважної поведінки на вулиці, коли під ногами ожеледиця. Слід уникати прогулянок на підборах, у взутті з гладкою підошвою, намагатися уникати обмерзлих поверхонь доріжок і прогулянкових зон.
• Активні ігри та спорт взимку. Падіння на ковзанці і гірках, а також під час гри в хокей, катання на лижах або сноуборді загрожують переломами, струсом мозку. Важливо використовувати якісну екіпіровку, займатися спортом в повній концентрації і з усвідомленням можливих небезпек, всіляко їх уникаючи.
• Зимовий туризм, походи. Обмороження обличчя, носа і вух, пальців рук і ніг із подальшими негативними наслідками, а також вивихи і забої ніг. Прогулюйтеся взимку в знайомих зонах, де ви чітко розумієте рельєф грунту під ногами, прихований шаром снігу. Важливо правильно одягатися з урахуванням часу походу, брати з собою теплі напої в термосі. Приділяйте особливу увагу дітям!
Найбільш поширені травми – переломи кінцівок – виникають через те, що падаючи, людина інстинктивно виставляє вперед руку і обрушується на неї усією вагою тіла. Незручно виставлена нога зазвичай ламається в ділянці гомілки. У жінок цьому сприяє також носіння взуття на високих підборах. У ньому легко спіткнутися і впасти. Літні люди через вікові особливості скелета (остоеопороз, менша еластичність зв’язок і м’язового каркаса), нерідко отримують дуже серйозні ушкодження. Вони частіше ламають хребет, шийку стегна.
Змінивши ряд зовнішніх і внутрішніх чинників, можна убезпечити себе від травм у зимовий час. І якщо першу групу причин ми часто змінити не в силах, то ряд внутрішніх чинників більшості потенційних потерпілих доступний. Нагадаємо, що необхідно дотримуватися принципів безпечної життєдіяльності, правил дорожнього руху тощо.
Про що варто пам’ятати?
- Щонайменше на три місяці варто запастися взуттям зі спеціальною поверхнею для кращого зчеплення з поверхнею землі. Уникати підборів.
- Літнім людям слід пересуватися з палицею.
- Вагітні жінки мають перебувати на вулиці у супроводі іншої людини.
- Рекомендується придбати льодоступи та надягати їх на підошви взуяття.
- Під час пересування руки мають бути вільними, це допоможе утримувати баланс.
- Варто постійно дивитися під ноги, не наступати на сумнівні поверхні.
- Триматися якомога далі від будинків, з дахів яких можуть падати бурульки.
- Бути надзвичайно пильним під час переходу дороги, адже за умов ожеледиці збільшується гальмівний шлях авто.
- Намагатися ходити маленькими кроками, уникати поспіху.
Увага і обережність є основними засобами профілактики травматизму, часто не тільки зимового. Виходячи на вулицю, потрібно контролювати кожен свій крок. Нерозчищені вулиці і накатані ожеледні доріжки краще обходити.
Як правило, травма – це результат падіння, і часто – неправильного падіння.
Якщо ви відчуваєте, що падіння не уникнути, постарайтеся присісти – так зменшується висота з якої ви падаєте. Крім того, в момент падіння необхідно постаратись згрупуватись – втягнути голову і притиснути лікті до тулуба. Якщо, посковзнувшись, ви втрачаєте рівновагу, ні в якому випадку не падайте на витягнуті руки. Падати обов’язково потрібно на бік, бо якщо людина падає на спину, то є загроза травмувати хребет і голову. Але якщо ви все таки падаєте на спину, притиснііть підборіддя до грудей, а руки розставте як можна ширше. Це застрахує вас від черепно-мозкової травми.
Для запобігання зимовому травматизму важливо дотримуватись таких правил:
- носіть взуття на плоскій ребристій підошві або на низьких квадратних підборах;
- в ожеледицю ходіть якомога повільніше, трохи ковзаючи, немов на невеличких лижах;
- не варто ковзати по льоду навмисно, адже це збільшує обмерзання підошви;
- взимку ніколи не тримайте руки в кишенях, це збільшує можливість падіння та важких травм, особливо переломів;
- не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та в ожеледицю, особливо поза межами пішохідних переходів;
- пам’ятайте, що в ожеледицю значно збільшується гальмівний шлях автомобіля;
- рекомендується прикріплювати на підошви взуття спеціальні накладки проти ожеледі, що продаються в магазинах;
- у період танення льоду слід бути особливо уважними, проходячи повз будинки та біля високих дерев – спершу необхідно впевнитись у відсутності загрози падіння льодових наростів. Необхідно обходити ділянки, на яких звисають бурульки, триматись на відстані 3–5 метрів від будинків та інших споруд, обираючи найбезпечніший маршрут руху;
- категорично забороняється заходити за спеціальні огорожі поблизу будинків чи дерев;
- не йдіть з самого краю проїжджої частини. Це небезпечно завжди, а на слизьких шляхах – особливо;
- якщо ви впали і через деякий час відчули головний біль, нудоту, біль у суглобах, якщо з’явились набряки, терміново зверніться за медичною допомогою, оскільки можуть виникнути ускладнення.
Перша допомога при зимових травмах
- Обмороження пальців рук та ніг. Локальне відчуття оніміння, поколювання, печіння, а згодом і болю. Почервоніння й тріщини шкірного покриву, можлива поява бульбашок. Перша допомога при обмороженні пальців – переміщення людини в тепле місце, накладення на обморожені місця сухих пов’язок, повільне зігрівання в приміщенні з теплим питвом. Не варто робити неусвідомлених дій, наприклад, поїти людину алкоголем, гріти його під гарячим душем. Більш правильно звернутися за медичною допомогою і отримати професійні консультації.
- Удари і садна. Обов’язковим є накладення холодного компресу на пошкоджене місце, абсолютний спокій. Необхідно оглянути місце удару для вирішення щодо подальших дій.
- Вивих. Повний спокій дитини або дорослого, який отримав травму, накладення холодного компресу. Обов’язковим є огляд травматолога, самостійно вправляти вивихи не можна.
- Розтягнення зв’язок. Накладення еластичного бинта на місце пошкодження, контроль кровообігу найближчі 5-7 хвилин. Бажано підняти вище пошкоджену кінцівку, щоб зменшити набряклість. При сильних больових відчуттях – знеболюючий засіб і негайне звернення до лікаря.
- Перелом. Повний спокій із правильною фіксацією місця пошкодження, щоб не погіршити ситуацію. Для цього не обов’язково знімати одяг – кінцівку можна фіксувати через нього шарфом або ременем. При виконанні дій намагайтеся не перетягувати фіксуючий матеріал, щоб не порушити кровообіг!
Своєчасне отримання медичної допомоги при зимових травмах – запорука швидкого одужання.
Олександр Горбенко, завідувач відділення, лікар-травматолог КНП «Кобеляцька міська лікарня »