Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації (Головне управління)

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

25 вересня – Всесвітній день серця

| Коментарі відсутні

Про що може свідчити біль у серці

Коли виникає відчуття, що «з серцем щось не так», відразу постає питання: що робити? Може, турбуватися нема чого, саме минеться? А, може, вже час викликати «швидку»? Спробуємо розібратися.
Отже, у людини з’явився біль в лівій половині грудної клітини, там, де знаходиться серце. Про що це може говорити?

1. Біль після фізичного навантаження
Якщо він виникає нападами і пов’язаний з фізичним навантаженням, зосереджений за грудиною (може віддавати в ліву руку, шию, нижню щелепу, під лопатку) і відчувається як тиск, стискання – не варто відкладати візит до кардіолога. Швидше за все ми маємо справу з проявом стенокардії – однієї з форм ішемічної хвороби серця.

Як перевіритися? Зробити електрокардіограму (ЕКГ), СТРЕС-ЕКГ (запис кардіограми при навантаженні) і добове моніторування ЕКГ по Холтеру.

Невідкладна допомога при стенокардії

1. Покласти людину, забезпечити доступ свіжого повітря.
2. Дати під язик пігулку нітрогліцерину, випити аспірин.
3. За відсутності ефекту давати по 1 пігулці кожні 3-5 хв.
4. Якщо біль не пройшов після прийому 4-5 пігулок нітрогліцерину, дати будь-яке знеболююче і терміново викликати швидку допомогу – це може бути початок інфаркту міокарду!

2. Біль при застуді
Такий біль теж не слід залишати без уваги. Він може бути як реакцією на мікробні токсини, так і першою ластівкою ревматизму або міокардиту (запалення серцевого м’яза).
Як перевіритися? Уточнити причину болю допоможе кардіолог або ревматолог, який ретельно вислухає серцеві тони, призначить загальний і біохімічний аналіз крові, ЕКГ, УЗІ серця і інші необхідні аналізи.

3. Біль у спокої
Тривалий ниючий або колючий біль, розлитий по лівій половині грудей, виникає у спокої, часто під час хвилювання? Це нервове. Найбільш ймовірні причини – вегетативна дисфункція і депресія.
Як перевіритися? Проконсультуватися з психоневрологом. В «психи» вас ніхто записувати не буде, а без лікування ця недуга може серйозно зашкодити і здоров’ю, і настрою.

4. Біль при рухах
Біль в лівій половині грудної клітини не завжди пов’язаний з серцем, особливо у молодих людей.
Якщо при глибокому диханні, поворотах тулуба і рухах руками з’являється колючий біль в області серця – не поспішаєте зараховувати себе до «сердечників». Причину неприємних відчуттів можна пошукати серед захворювань опорно-рухового апарату. Насамперед варто зауважити остеохондроз грудного відділу хребта, сколіоз, запалення міжреберних нервів і м’язів.
Як перевіритися? Сходіть до невролога або ортопеда, а подолати біль допоможуть протизапальні препарати, мануальна терапія і лікувальна гімнастика.

5. Біль, пов’язаний з їжею
Трапляється, що «серце» починає нити при переїданні, після прийому жирної або гострої їжі, або, навпаки, на голодний шлунок. Такий біль виникає через загальну іннервацію серця і органів черевної порожнини, і може бути проявом гастриту, виразкової хвороби шлунку, панкреатиту, холециститу або здуття кишечника.
Як перевіритися? Розпізнати джерело болю допоможе терапевт, можливо, знадобиться консультація гастроентеролога.

6. Біль з висипом
Різкий біль в грудній клітині, особливо разом з висипом на шкірі у міжреберних проміжках, з’являється при оперізувальному герпесі. Хворіють на нього, як правило, дорослі, тому що у дітей той самий вірус викликає всім відому вітрянку.
Як перевіритися? Зверніться до дерматолога або інфекціоніста, в арсеналі яких є противірусні і знеболюючі засоби.

Профілактика серцево-судинних захворювань

ПОРАДА 1
Самовиховання – запорука душевної рівноваги
Прагніть будувати свою особистість, не допускаючи крайнощів, екстравагантності. Прагнення до оригінальності будь-яку ціну таїть в собі небезпеку для душевної рівноваги.
Постійно вдосконалюйте свої здібності, розвивайте свій духовний світ, знайте ціну собі і оточуючим.
Не слідуйте бездумно за іншими, залишайтеся собою. До порад оточуючих треба прислухатися, але ставитися до них слід критично. Не звертайте уваги на чутки і плітки, які, як правило, майже ніколи не мають під собою реального грунту.
Протидійте монотонності в житті. Мудро приймайте те, що змінити не у ваших силах, і знаходите в собі мужність і сили, щоб змінити те, що можна.
Вперте подолання труднощів зміцнює і розвиває волю, підносить і збагачує особистість. Те, що з першого разу може здатися недосяжним, завдяки завзятості та наполегливості може бути досягнуто.

ПОРАДА 2
Як прожити довго
Аксакали живуть довго. Мало хто знає, що вся справа в 10 нехитрих заповідях. Залишається тільки слідувати їм і чекати свого столітнього ювілею.
1. Перебувайте більше на відкритому повітрі.
2. Лягайте спати і вставайте рано.
3. Віддавайте сну не менше шести і не більше семи з половиною годин.
4. Пийте зрідка чай і каву, а від алкоголю і тютюну відмовтеся зовсім.
5. Їжте м’ясо не більше одного разу на добу.
6. Носіть одяг з грубої матерії.
7. Відпочивайте раз на тиждень, не утруднюючи себе в цей день читанням або листом.
8. Уникайте занадто великих хвилювань і непомірної розумової роботи.
9. Уникайте дуже жарких приміщень.

ПОРАДА 3
Як позбавитися від негативних емоцій
Звичка, яку багато хто з нас перейняли в американців, на всі питання про самопочуття, справах, сім’ї відповідати “о’кей” не завжди корисна, а нерідко навіть шкідлива для здоров’я, стверджують психологи з університету Еделфі. Емоції, нехай і негативні, – частина нормального людського життя. Дослідження показали: людей, які постійно заперечують свої негативні переживання, частіше наздоганяють хвороби серця, органів шлунково-кишкового тракту, рак, інші недуги. Що ж робити? Ось найбільш дієві, на думку американських фахівців, способи позбавлення від негативних емоцій:
- Ятріть душу спогадами – таку несподівану пораду дають психологи Каліфорнійського університету. “Хочете уникнути проблем зі здоров’ям? Думайте про погане, щоб стало краще” – роблять парадоксальний висновок американські психологи.
- Щоденник – ліки від стресу. Регулярні щоденникові записи, що стосуються самих сильних емоцій, сокровенних думок і відчуттів, допомагають подолати стан депресії.

ПОРАДА 4
Як людині впоратися зі стресом
Потреба в самоствердженні, бажання бути на висоті положення, обов’язок забезпечити сім’ю, а також страх перед імпотенцією і старістю – ось найчастіші причини стресів у чоловіків, вважає польський психолог Г. Віткін.
Психолог радить, що перша допомога при стресі – рух. Кілька енергійних фізичних вправ або прогулянка на свіжому повітрі прекрасно знімають нервову напругу. Гарні також лазня або просто негоряча ванна.
Встановлено: серцевий напад частіше зустрічається з людьми в пригніченому психічному стані. Майте на увазі: якщо впали в депресію, ризикуєте своїм серцем навіть більше, ніж курець.
Відомо давно з тибетської медицини: зміцнити серцевий м’яз можна дуже приємним способом – регулярно ласуючи смачними продуктами в певному поєднанні: 30 г волоських горіхів, 20 г родзинок і 20 г сиру.
З’ясувалося, що 1 – 2 келихи доброго легкого червоного вина в день цілком доречні для профілактики серцево-судинних захворювань.

ПОРАДА 5
ДВАНАДЦЯТЬ ПРИНЦИПІВ ЗДОРОВОГО ХАРЧУВАННЯ
1. Раціони харчування повинні складатися із різноманітних продуктів переважно рослинного, а не тваринного походження.
2. Споживайте хліб, зернові продукти, макаронні вироби, рис або картоплю декілька разів на день.
3. Вживайте не менше 400 г на добу різноманітних овочів та фруктів, бажано свіжих та вирощених в місцевих умовах екологічно чистих зон.
4. Підтримуйте масу тіла в рекомендованих межах (значення індексу маси тіла від 20 до 25 кг/м2) за допомогою нормокалорійної дієти і щоденних помірних фізичних навантажень.
5. Контролюйте вживання жирів, питома вага яких не повинна перевищувати 30 % добової калорійності; заміняйте більшість насичених жирів ненасиченими рослинними оліями або м’якими маргаринами.
6. Заміняйте жирне м’ясо та м’ясопродукти квасолею, бобами, рибою, птицею або нежирним м’ясом.
7. Вживайте молоко і молочні продукти (кефір, кисле молоко, йогурт, сир) з низьким вмістом жиру і солі.
8. Вибирайте продукти з низьким вмістом цукру, обмежуйте частоту вживання рафінованого цукру, солодких напоїв та солодощів.
9. Віддавайте перевагу продуктам з низьким вмістом солі, загальна кількість якої не повинна перевищувати однієї чайної ложки (6 г) на добу, включаючи сіль, що знаходиться в готових продуктах. В ендемічних зонах необхідно вживати йодовану сіль.
10. Обмежуйте вживання алкоголю до 20 мл етанолу або еквівалентних алкогольних напоїв на добу.
11. Приготування їжі на пару, її варка, тушкування, випікання або обробка в мікрохвильовій печі допомагає зменшити кількість доданого жиру.
12. Пропагуйте годування дітей перших 6 місяців життя виключно материнським молоком.

Людмила Сергеєва – лікар-кардіолог денного стаціонару Полтавського обласного клінічного кардіологічного диспансеру

Напишіть відгук