Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

Відбулося засідання Координаційної ради з питань протидії туберкульозу, ВІЛ-інфекції/СНІДу та боротьби з наркоманією

| Коментарі відсутні

14 лютого 2012 року відбулося засідання Координаційної ради з питань протидії туберкульозу, ВІЛ-інфекції/СНІДу та боротьби з наркоманією при Полтавській облдержадміністрації. Вів засідання Голова Координаційної ради, заступник голови Полтавської облдержадміністрації Олександр Коваль. Звернувшись до членів Координаційної ради, Олександр Миколайович наголосив на тому, що питання боротьби з наркоманією є надзвичайно актуальним, воно знаходиться на постійному контролі органів виконавчої влади та потребує багатовекторного підходу. Було акцентовано увагу на важливості підготовки «Обласної цільової програми протидії наркоманії та боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів на 2012-2015 роки» на Полтавщині.

Про стан поширення наркоманії, надання лікувально-реабілітаційної допомоги наркозалежним та заходи контролю обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів в лікувально-профілактичних закладах доповів начальник Головного управління охорони здоров’я ОДА, заступник голови Координаційної ради, Віктор Лисак. Він відзначив, що станом на 01.01.2012 р. під диспансерним наглядом у лікувально-профілактичних закладах області перебуває 2788 споживачів наркотиків, з них 2036 осіб – з метою лікування і реабілітації. Під наглядом перебуває 1 наркозалежний підліток з м. Полтави та 16 неповнолітніх, які вживають наркотичні речовини, і знаходяться в ЛПЗ області з метою профілактики.

Було зауважено, що для вирішення питання протидії поширенню наркоманії на Полтавщині, систематично здійснюються відповідні заходи за трьома стратегічними напрямками: зменшення поставок (профілактика витоку наркотичних засобів з легального обігу в нелегальний); зменшення попиту (лікування, первинна, вторинна і третинна профілактика); зменшення шкоди (замісна підтримувальна терапія, програма обміну шприців).

З метою реалізації напрямку зменшення поставок, постійнодіючою комісією Головного управління охорони здоров’я здійснюються перевірки обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у лікувально-профілактичних та аптечних закладах міст та районів області.

З метою впровадження стратегії зменшення попиту лікарями-наркологами медичних закладів Полтавщини проводяться профілактичні і просвітницькі заходи щодо протидії наркоманії, пропаганди здорового способу життя, формування навичок протистояння шкідливому впливу вживання наркотичних засобів та психотропних речовин не за медичними призначеннями.

Наркологічними закладами Полтавської області (Полтавський, Кременчуцький, Лубенський обласні наркологічні диспансери), з метою недопущення до роботи з наркотичними засобами, психотропними речовинами і прекурсорами осіб, які мають наркологічні проблеми, за останні 2 роки оглянуто понад 6 тисяч осіб.

Протягом 2011 року лікувальну допомогу надано понад 1 тис. наркозалежних, з них – 32,3% охоплено амбулаторним і 17,1% стаціонарним лікуванням.

У Полтавському обласному наркологічному диспансері лікування залежних від наркотиків осіб здійснюється на 40 ліжках. За 4,5 роки медичну допомогу надано понад 2 тисячам осіб.

З метою реалізації довгострокової програми лікування, психологічної і соціальної реабілітації пацієнтів стаціонарного наркологічного відділення обласного наркологічного диспансеру для лікування наркозалежних постійно здійснюється співпраця з громадськими організаціями, що існують в єдиному наркологічному просторі Полтавської області, зокрема – реабілітаційним центром «Вихід Є!», Благодійною Асоціацією допомоги ВІЛ-інфікованим, та хворим на СНІД «Світло надії», «Клуб «Квітень» та ін.

З метою впровадження стратегії зменшення шкоди у Полтавській області продовжується реалізація замісної підтримувальної терапії (ЗПТ). Станом на 01.01.2012 р. кількість її учасників становить 423 пацієнти (25,9% від перебуваючих на обліку споживачів ін’єкційних наркотиків, Україна – 12,3%). Серед учасників ЗПТ в області – 130 ВІЛ-інфікованих, 171 – хворі на вірусні гепатити, 78 – страждають на легеневу форму туберкульозу.

Завдяки впровадженню ЗПТ вдалося досягти зменшення нових випадків інфікування ВІЛ та смертності від передозування; зниження криміногенної активності. 60% учасників цієї програми мають постійну або тимчасову роботу. У 8 наркозалежних жінок, учасниць ЗПТ, народились доношені діти без ознак залежності.

Начальник ГУОЗ В.П.Лисак підкреслив, що у результаті впровадження заходів лікування та реабілітації осіб з наркотичною та алкогольною залежністю, спрямованих на досягнення відмови від вживання психоактивних речовин, стійкої ремісії, покращення якості життя вдалося збільшити кількість осіб, які перебувають у стані ремісії понад 1 рік.

Директор ПОКП «Полтавафарм» Наталія Стецюк розповіла про заходи з контролю за обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у лікувально-профілактичних закладах і аптеках області. Було, зокрема, відзначено, що діяльність у сфері обігу контрольованих речовин в області здійснюють 36 центральних, міжлікарняних, міських аптек та аптечний склад підприємства «Полтавафарм». З метою належного контролю за обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, оптимізації цінової дисципліни, закупівля контрольованих лікарських засобів проводиться централізовано, лише аптечним складом підприємства. Обіг контрольованих лікарських засобів в усіх структурних підрозділах ПОКП «Полтавафарм» в минулому році було перевірено відповідними контролюючими органами. Крім того, в складі комісії ГУОЗ фахівці «Полтавафарм» здійснюють перевірки ЛПЗ та аптечних закладів області.

Про результати моніторингу поширеності та заходи профілактики вживання психоактивних речовин молоддю загально-навчальних закладів області розповіла Вікторія Павленко – методист Полтавського обласного Інституту післядипломної освіти.

У обговоренні взяли участь члени Координаційної ради , які внесли конкретні пропозиції для внесення у рішення засідання. Директор ПОБФ «Громадське здоров’я» Андрій Протопопов запропонував створити мережу партнерських державних та недержавних організацій для запровадження ефективного механізму соціального супроводу категорії «Молоді споживачі ін’єкційних наркотиків», розробити та впровадити програму заходів з первинної профілактики ВІЛ-інфекції, інфекцій, що передаються статевим шляхом та інших соціально негативних явищ серед молоді в літніх таборах відпочинку. Демченко М.Г. – виконавчий директор благодійної асоціації «Світло надії», заступник голови Координаційної ради вніс пропозицію при підготовці «Обласної цільової програми протидії наркоманії та боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів на 2012-2015 роки», основний акцент зробити на заходах щодо зниження попиту. Володимир Голуб – голова Громадської ради при ОДА, запропонував запровадити один раз на місяць на ОДТРК «Лтава» тематичну телепередачу з питань профілактики наркоманії за участі представників державних та громадських організацій

Підводячи підсумки засідання, О.М.Коваль дав доручення членам Координаційної ради, керівникам всіх відповідних служб та підприємств дозвільної діяльності щодо внесення конкретних пропозицій з розглянутих питань.

Напишіть відгук