XX сторіччя у світовій історії пов’язано з величезною кількістю технічних новинок, прогресивних розробок, перспективних відкриттів. Технічний прогрес не обминув і медицину. Саме в минулому сторіччі у клінічній хірургії з’являється нова гілка – реконструктивна хірургія судин. Це дало можливість ефективно допомагати людям із судинною патологією, які раніше вважалися невиліковно хворими. Цей напрямок і досі посідає чільне місце серед хірургічних спеціальностей. Так чим все ж таки займаються судинні хірурги?
Підемо від простого… Кровоносна система – це надзвичайно важлива і складна система організму, яка об’єднує артерії та вени – основні магістралі, які забезпечують життєздатність організму, доставляючи по капілярам кров до кожного органу та тканини тіла людини. Кожна маленька клітина отримує своє необхідне живлення. Будь-яке порушення у роботі вен та артерій негайно призводять до дефіциту крові в організмі, що веде за собою порушення нормального функціонування органів та тканин. У судинах відбуваються складні процеси, які часто є відображенням тих змін, які відбуваються у людському організмі. Варикозне розширення вен, тромбоз, тромбофлебіт, діабетична стопа, трофічна виразка – далеко не весь перелік поширених захворювань судин, які можуть стати серйозною загрозою життю та здоров’ю людини.
Задача і головна мета судинного хірурга – усунення патологічних змін, ушкоджень у судинах і забезпечення нормальної трофіки органів і тканин. Цим і займаються хірурги Полтавської обласної клінічної лікарні ім. М.В. Скліфосовського у відділенні хірургії судин, якому у цьому році виповнюється 25 років.
Одними із перших лікарів, хто почав займатися судинною хірургією на базі обласної лікарні, були науковці, які, на жаль, уже відійшли у вічність: доктор медичних наук, професор М.Ф.Мазурик, кандидати медичних наук П.П. Сакевич та М.О.Рудий, головний спеціаліст-хірург відділу охорони здоров’я Полтавського обласного виконавчого комітету (на той час) А.І. Ваховський.
Значний прогрес у розвитку хірургії судин не тільки обласного центру, а й усієї області пов’язано із судинним хірургом Л.В.Сапуном, який після закінчення клінічної ординатури при Київському науково-дослідному інституті клінічної та експериментальної хірургії (нині Національний інститут хірургії та трансплантології ім. О.О.Шалімова НАМН України) у 1986 році приїхав за розподілом у наше місто. Він був першим, кого прийняли у штат Полтавської обласної клінічної лікарні на посаду судинного хірурга. Спеціалізовані ліжка, на які госпіталізували хворих із патологією судин, було відкрито при відділенні торакальної хірургії. Леонід Вікторович почав широко впроваджувати у практичну діяльність операції на артеріях, надавав невідкладну спеціалізовану медичну допомогу жителям області з виїздом у райони.
Під його керівництвом влітку 1989 року на базі вивільненої площі відділення дитячої хірургії, яке перевели у Полтавську міську клінічну дитячу лікарню, відкрили відділення хірургії судин на 40 ліжок. Першими ординаторами були О.М.Безкоровайний та С.О. Калашник. Відділення стало клінічною базою кафедри госпітальної хірургії Полтавського державного медичного стоматологічного інституту (нині Вищий державний навчальний заклад України “Українська медична стоматологічна академія”). Науковим консультантом відділення був кандидат медичних наук, доцент П.П. Сакевич. З 1991 року у відділенні на посаді ординатора працював Ляховський В.І., який у 1994 році після захисту кандидатської дисертації перейшов працювати асистентом кафедри госпітальної хірургії на базі відділення хірургії судин. З 17 квітня 1997 року відділення очолив О.М. Безкоровайний. У 2000 році за сімейними обставинами С.О.Калашник виїхав у м. Кременчук. З 2001 року відділення поповнили молоді спеціалісти А.Л.Боркунов та Г.А.Оксак, а з 2010 року – Д.А. Щербань. У 2003-2009 роках у відділенні працював судинний хірург Р.П.Сакевич. Згодом судинний хірург А.Л.Боркунов засвоїв ультразвукові методи дослідження судин і став кращим ультразвуковим діагностом області у цьому напрямку. Консультативний прийом пацієнтів у поліклінічному відділенні з 2009 року проводить лікар-судинний хірург Г.Ю.Скрипник.
Пліч-о-пліч з лікарями-хірургами вірно служать медицині і медичні сестри відділення, серед них є і ті, хто працює з перших днів відкриття відділення: перев’язочна медична сестра Н.М.Антонова, старша медична сестра І.М. Литвиненко, яка очолює великий дружній колектив медичних і молодших медичних сестер. На декілька років пізніше почала працювати перев’язочна медична сестра С.А. Даценко.
Вірними помічниками у важкій праці хірургів завжди є операційні медичні сестри, яким заслужено належить велика доля успішного результату виконаної операції. Старша операційна сестра операційного блоку К.В.Цирук , операційні сестри Л.В.Сакун, В.В.Турбай сумлінно працюють із дня відкриття відділення хірургії судин.
За час існування відділення удосконалювали свої практичні навички та стали справжніми професіоналами своєї справи: судинний хірург 3-ї міської лікарні м. Кременчука С.О Калашник, завідуючий відділенням інтервенційної радіології, магістр медицини Р.П.Сакевич, головний лікар Полтавської обласної клінічної лікарні ім.М.В.Скліфосовського Г.А.Оксак, завідувач кафедри хірургії № 1 Вищого державного навчального закладу України “Українська медична стоматологічна академія”, доктор медичних наук, професор В.І.Ляховський.
Лікарі відділення в повсякденній роботі велику увагу приділяють проведенню оперативних втручань на аорті, магістральних артеріях та венах нижніх кінцівок, проводять консультативний прийом пацієнтів з усієї області у поліклінічному відділенні обласної лікарні, надають невідкладну спеціалізовану медичну допомогу хворим із гострими захворюваннями і травмами судин у всіх містах і районах області. За час становлення відділення відбулися значні зміни у діагностичному і лікувальному процесах: у декілька разів збільшилися кількість операцій, особливо на аорті та артеріях, впроваджено ультразвукові та агіографічні методи дослідження і лікування, а також різні види мініінвазивних втручань.
У даний час відділення хірургії судин є клінічною базою кафедри хірургії № 1, де проводиться навчальний процес із студентами медичної академії. Для лікарів хірургічного профілю відкрито курси тематичного удосконалення “Актуальні питання судинної хірургії”. Працівники відділення та кафедри завжди працюють поряд, злагоджено, з розумінням відносяться та поважають працю один одного. Вони приймають активну участь у державних, міжнародних, європейських та світових конгресах, з’їздах і конференціях, виступають з доповідями, друкуються у наукових та публіцистичних виданнях. Про практичні та наукові здобутки лікарів відділення відомо далеко за межами Полтавської області.
Чвертьвіковий ювілей співробітники відділення хірургії судин зустрічають з піднесенням і значними здобутками. За роки свого існування у відділенні проліковано більше 22 тисяч пацієнтів, виконано понад 17 тисяч оперативних втручань. Набули практичні навички та удосконалили теоретичні знання близько 120 лікарів-інтернів і лікарів-курсантів хірургів з усіх куточків області та п’ять клінічних ординаторів із інших держав світу: Палестини, Ірану, Судану, Сірії. Лікарі, медичні та молодші медичні сестри користуються повагою та пошаною серед пацієнтів. Про це красномовно говорить вщерть заповнена книга позитивних відгуків.
За час існування відділення його працівникам є чим пишатися. Вони з впевненістю і надією дивляться у майбутнє. Надіються, що настане мир і спокій у нашій прекрасній єдиній Україні, а держава з гідністю оцінить нелегку працю хірургів і медичних сестер. Тому привітаємо всіх тих, хто пов‘язаний із долею відділення хірургії судин Полтавської обласної клінічної лікарні ім. М.В. Скліфосовського. Побажаємо їм миру, злагоди, міцного здоров’я та нових професійних здобутків для покращення здоров’я і життя громадян нашої країни.
Головний лікар Полтавської обласної клінічної лікарні ім. М.В. Скліфосовського Г.А. Оксак
Завідувач кафедри хірургії №1 В.І. Ляховський