Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

Сімейна медсестра – важлива роль

| Коментарі відсутні

Роль медичної сестри у системі охорони здоров’я є надзвичайно важливою. Вона – рівноправний учасник лікувально-профілактичного процесу, перш за все, діяльності сімейного лікаря. Розуміючи, що їхні пацієнти – унікальні особистості, медсестра допомагає лікарю у попередженні захворювань, своєчасному виявленні проблем у стані їхнього здоров’я, координації надання медичної допомоги.

Спільна, дружна робота тандему: лікар і медсестра загальної практики – запорука профілактики та зниження захворюваності. Тому в деяких районах Полтавщини з цього року розпочалася серія тренінгів для фахівців центрів первинної медико-санітарної допомоги, не тільки для лікарів, а й для медичних сестер. Ці навчання відбуваються в рамках реалізації в області Проекту Бюро ВООЗ в Україні та Швейцарської Агенції Розвитку та Співробітництва «Неінфекційні захворювання профілактика та зміцнення здоров’я в Україні».

Медичні сестри, які працюють на первинній ланці разом з лікарями освоюють профілактичні технології при серцево-судинних захворюваннях та цукровому діабеті. Бо саме ці хвороби найбільше впливають на стан смертності наших громадян: біля 70% пацієнтів йдуть з життя через хвороби кровообігу, 45% мають підвищений артеріальний тиск та до 20% – з цукровим діабетом.

Кращі з кращих фахівці середньої ланки медичної допомоги – медичні сестри сімейної медицини Наталія Степанович, Тетяна Шкурко, Оксана Базя та Надія Грабітченко у складі чотирьох тренерських команд спільно з лікарями протягом трьох місяців цього року провели навчання для понад 100 фахівців сімейної медицини області. Навчання пройшли близько 7% медичних сестер.

Вони мали змогу отримати навички визначення, разом з лікарями, пацієнтів з високим ризиком захворювань, розрахунку ступеню серцево-судинного ризику та з діабетом 2-го типу. Для цього спеціалісти оволоділи вмінням правильного вимірювання зросту і ваги з метою розрахунку індексу маси тіла та вимірювання артеріального тиску.

Під час проведення занять враховувалася важливість вміння у коректній та дохідливій формі роз’яснювати хворим про фактори ризику та небезпеку артеріальної гіпертонії та цукрового діабету, їх ускладнення. Тренери вчили як уважно слухати пацієнта, розвіювати побоювання та сумніви і давати відповіді на запитання. Фахівці, які пройшли тренінги, отримали й знання про методи допомоги пацієнтам у позбавленні від тютюнопаління та алкогольної залежності. З використанням мотиваційного консультування для поведінкових змін відпрацьовувалися вміння надавати поради щодо здорового харчування, оптимальної фізичної активності, подолання емоційних стресів та ін.

Медичним сестрам сімейної медицини у нагоді стануть отримані вміння допомагати пацієнтам бути активними учасниками планування і збереження свого здорового життя. Бо роль медсестри полягає не тільки у «паперовій роботі», а й в тому, щоб допомогти хворим з таким плануванням. У всіх ситуаціях медсестра має починати спілкування з пацієнтом зі встановлення довіри і взаємоповаги, доброзичливих відносин.

Безперечно, що знання, вміння та володіння новітніми профілактичними технологіями стануть у нагоді та будуть використані у повсякденній роботі фахівців з пацієнтами центрів первинної медико-санітарної допомоги. Тому тренінгові навчання в рамках Проекту Бюро ВООЗ в Україні та ШАРС будуть продовжуватися.

Напишіть відгук