У Полтавській обласній клінічній лікарні ім. М.В. Скліфосовського завершено реконструкцію нейрохірургічного відділення з блоком анестезіології та інтенсивної терапії, на яку витратили 30 мільйонів 244 тисячі гривень. З роботами впорались менше, ніж за рік
19 липня відбулось офіційне відкриття відділення, яке забезпечує цілодобове надання високоспеціалізованої нейрохірургічної допомоги жителям Полтавської області. Щорічно тут лікують більше тисячі пацієнтів з важкими черепно-мозковими травмами, травмами хребта, геморагічними та ішемічними інсультами, онкопатологією нервової системи тощо. Але з дня побудови всього хірургічного корпусу не було капітальних ремонтів та навіть останній косметичний ремонт був 15 років тому. Тепер відділення – найсучасніше і відповідає європейським стандартам.
У ході реконструкції здійснено перепланування приміщень, замінено мережі водопостачання та каналізації, електричні мережі, віконні та дверні блоки, змонтовано припливно-витяжну вентиляційну систему з можливістю підігріву та охолодження, нову систему освітлення, слабкострумову мережу, систему відеоспостереження та виконано оздоблювальні роботи. Окрім цього, для відділення придбали сучасне медичне обладнання, зокрема, апарат штучної вентиляції легенів і систему моніторингу стану пацієнтів з центральною станцією, яка дозволяє контролювати показники життєдіяльності всіх пацієнтів відділення дистанційно, сучасні високоточні інфузомати для введення ліків.
Потужність розрахована на 30 ліжок нейрохірургічного профілю і 6 ліжок анестезіології та інтенсивної терапії.
Із результатом ознайомилися голова Полтавської ОДА Валерій Головко та його заступник Олег Пругло, голова постійної комісії з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення Людмила Овчаренко, перший заступник голови Полтавської облради Євгеній Холод та депутат облради Іван Сидоренко, голова Громадської ради при ОДА Володимир Голуб, ректор, професор, д.м.н. ВДНЗУ «Українська медична стоматологічна академія» В’ячеслав Ждан, директор Департаменту охорони здоров’я Віктор Лисак, головні лікарі лікувально-профілактичних закладів області, представники громадськості і засобів масової інформації.
У відділенні створені кращі умови як для пацієнтів, так і для лікарів
Про особливості осучаснення відділення розповіли директор Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Віктор Лисак, головний лікар ПОКЛ ім. М.В. Скліфосовського Григорій Оксак і завідувач нейрохірургічним відділенням Михайло Тончев.
Після реконструкції з урахуванням санітарних вимог до приміщень І та ІІ категорії у нейрохірургічному відділенні створено найкращі умови як для лікування та ранньої реабілітації хворих, так і для роботи медичного персоналу. Використані технології сприяють запровадженню лікувально-охоронного режиму і запобігають виникненню внутрішньолікарняних інфекцій. «Через неефективне використання ресурсів відділення умови перебування пацієнтів залишали бажати кращого. Зараз ми створили ідеальні умови для роботи лікарів, які працюють цілодобово, та середнього медичного персоналу. Постаралися оперативно, не знижуючи темпів лікування, зробити якісний ремонт з сучасним підходом до лікування. У відділенні тепер є система моніторингу стану пацієнтів з центральною станцією, яка дозволяє контролювати показники життєдіяльності всіх пацієнтів відділення дистанційно. Також виведені показники подачі кисню. За цими показниками стежить чергова медична сестра на сестринському пульті. Так само виводиться на екран комп’ютера відеоспостереження за палатами та дані про виклик медпрацівника. Пацієнту достатньо натиснути кнопку, розташовану поруч із ліжком. На кожному ліжку є протипролежневі матраци, що значно полегшить перебування у стаціонарі лежачих хворих. Повітря у відділенні свіже та прохолодне завдяки оновленій системі вентиляції. У нейрореанімації повітря не змішується з повітрям із коридору або сусідніх палат. У палатах діє сучасна система стерилізації, а в буфеті в загальному доступі для пацієнтів чиста, безпечна питна вода – встановлені очисні фільтри», розповів головний лікар Григорій Оксак.
Сучасне обладнання інтенсифікує лікувальний процес і відкриває нові можливості для виконання складних хірургічних втручань при інсультах та різних патологіях тощо. Все це створює умови для надання медичних послуг за високими світовими стандартами. При плануванні та закупівлі обладнання були враховані всі побажання лікарів. Над цим питанням працювала ціла команда медиків та технічних спеціалістів. Це дало змогу укомплектувати нейрохірургію найсучаснішим обладнанням. Завідувач відділенням Михайло Тончев розповів, що «нове обладнання дає нові можливості більш точної діагностики ушкоджень судинної та нервової системи пацієнтів та ускладнень. Раніше такі речі ми могли виявити, лише бачачи клінічні зміни в стані пацієнта, зараз же – ще до того, як розвинуться ці зміни. Тож маємо більше часу на допомогу і порятунок життя. У палатах біля кожного ліжка є все необхідне, щоб забезпечити життєдіяльність людини, коли вона, фактично, безпорадна. Це і підтримка кисню, і введення препаратів – якщо, наприклад, пацієнта треба занурити в медикаментозний сон, чи антибіотики, які мають дозуватися за часом, для цього є інфузомати в повністю достатній кількості. Сучасний апарат УЗД знаходиться поряд із ліжком пацієнта – це дозволяє, у разі виникнення проблеми, вчасно її діагностувати. За допомогою спеціального датчика можемо запобігти впадіння в кому, розвитку вторинних ішемічних порушень. Камери спостереження знаходяться скрізь, щоб ми спостерігали за пацієнтами. Все виведено на медсестринський пост, вони бачать в онлайн-режимі, що відбувається, і можуть вчасно прибігти. Якщо пацієнту потрібна допомога, кнопка виклику медперсоналу є біля кожного ліжка».
Для лікарів-нейрохірургів створено комфортний робочий простір – ординаторська, обладнана сучасними комп’ютерами та ноутбуками. Кожен лікар тут має своє власне робоче місце, водночас продумані пристосування для організації консиліумів і спільного перегляду результатів досліджень. Є окремий комп’ютер з мікрофоном та відеокамерою для онлайн-консультацій і навіть для спостереження за ходом операцій, встановлений проектор для виведення знімків та відео на великий екран.
Наступним реконструюють хірургічне відділення
Голова Полтавської ОДА Валерій Головко, ознайомившись з новими можливостями та сучасним обладнанням відділення після реконструкції, відзначив: «Відчуваю гордість за зроблену роботу, основним моментом у ній є консолідована праця всіх гілок влади. Депутати обласної ради підтримали виділення коштів на реконструкцію відділення. Крім того, сюди депутатом Верховної Ради залучені ресурси на соціально-економічний розвиток з державного бюджету. На прикладі цього відділення ми побачили, наскільки ефективно працюють гроші в бюджеті. Технічно відділення відповідає сучасним світовим вимогам. Зменшили кількість ліжко-місць, але підвищили рівень ефективності надання медичних послуг. Тут необхідно проводити навчання й консультації для лікарів районних лікарень».
Директор Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА Віктор Лисак зазначив, що «оновлення лікарні на цьому не закінчиться: після нейрохірургічного відділення планується реконструкція хірургічного. А загалом на черзі ремонти у чотирьох відділеннях закладу. Ми готуємо проект, у цьому році розпочнемо в урологічному відділенні, потрібно також робити ремонт у терапевтичному корпусі. Усюди потрібно здійснювати модернізацію. Ресурс маємо. Завдяки реалізації в області проекту Світового банку для нейрохірургічного відділення заплановано придбання мікроскопу, комп’ютерного томографу, апарату МРТ, вже оголошено торги».