Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації (Головне управління)

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

СІМЕЙНІ ЛІКАРІ І КЕРІВНИКИ ОТГ ПОЛТАВЩИНИ НАВЧАЛИСЬ БЕРЕГТИ ЗДОРОВ’Я ГРОМАД ПО-НОВОМУ

| Коментарі відсутні

У Полтаві відбулись два окремі семінари-тренінги для лікарів первинної ланки і керівників об’єднаних територіальних громад, присвячених розвитку системи громадського здоров’я у Полтавській області. Це перший в Україні подібний практичний захід

17 жовтня у Полтавському обласному Центрі здоров’я фахівців первинної ланки медико-санітарної допомоги навчала команда регіональних консультантів проекту RSSH «Розвиток системи громадського здоров’я».

Ніна Дурдикулиєва, координатор проекту, в.о. головного лікаря Полтавського обласного Центру здоров’я, познайомила учасників з ключовими поняттями громадського здоров’я та його оперативних функцій, законодавчою базою, основними завданнями.
«Медицина рятує кожного разу по одному життю, а система громадського здоров’я щоразу рятує мільйони життів. На жаль, системи громадського здоров’я у повній мірі як в Україні загалом, так і в області зокрема, зараз не існує. Саме над цим і працюємо, але результат буде тільки за умови партнерства і співпраці з різними інституціями», підкреслює фахівець.

Доцент кафедри соціальної медицини, організації та економіки охорони здоров’я з біостатистикою УМСА Інна Бєлікова розкрила основні фактори, що впливають на стан здоров’я населення, а також  соціальні детермінанти, на які можна і потрібно впливати, адже без профілактики неможливо ефективно боротися із захворюваннями.

Але є фактори, на які громадяни не можуть впливати, принаймні самостійно. Одними з таких є чинники довкілля. Вода, повітря, ґрунт – все це теж впливає на здоров’я. Викладач кафедри гігієни, екології та охорони праці в галузі УМСА Оксана Четверикова на прикладі контролю за якістю питної води пояснила важливість спільної взаємодії у подоланні цих негативних чинників. «Рекомендації із зниження впливу негативних факторів на стан здоров’я повинні бути сприйняті, інакше у нас будуть повторюватися неприпустимі ситуації, коли, наприклад, молода мама дізналась про те, що у її колодязі вода непридатна до вживання через перевищений вміст нітратів, але все одно напоїла свою дитину, що призвело до важких розладів та інвалідизації», наголошує Оксана Петрівна.

Система громадського здоров’я є основою профілактичної медицини

«Темпи скорочення кількості населення у країні з однією з найбільших кількістю медичних працівників на душу населення вражають. Зрозуміло, що медицина вирішує далеко не все. Але має місце ще одна дуже важлива причина, яка на даний час не дає нам ефективно реалізувати навіть наявні можливості – відсутня структурована система потоків певних видів інформації і відсутні механізми, які б дозволяли ними вчасно скористатися та швидко реагувати на проблему. В цивілізованих країнах світу вирішенням цих питань займається система охорони громадського здоров’я. ЇЇ формують, окрім медичної галузі, ще безліч установ та інституцій, активно задіяні громадські організації. Саме система громадського здоров’я є основою профілактичної медицини та повинна бути спрямованою на збереження здоров’я населення», зауважив заступник головного лікаря з медичного обслуговування населення Полтавської центральної районної клінічної лікарні Руслан Радченко. Він пояснював учасникам наскільки сімейний лікар задіяний у сфері громадського здоров’я, як формуються інформаційні потоки на первинній ланці і як визначити пріоритети у своїй роботі.

«Населення стало мобільнішим, нікуди не діти урбанізацію, але разом з цим інфекції теж стали мобільнішими. У Полтавській області реєструються такі хвороби, яких ніколи не було, наприклад, лихоманка Західного Нілу. Водночас, у нас залишаються сезонні ризики – грип, і інші інфекційні хвороби. А рівень імунізації нижчий, ніж потрібний для створення надійного колективного імунітету», розповів начальник Управління Держнагляду за дотриманням санітарного законодавства ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області Сергій Макєєв. Організація епіднагляду за інфекційними хворобами на первинній ланці надання медико-санітарної допомоги та імунізація населення залишається надзвичайно актуальним.

Громадське здоров’я – це не суто медичне питання

Головний спеціаліст відділу безпеки середовища життєдіяльності Управління Держнагляду за дотриманням санітарного законодавства ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області Ірина Бородіна висвітлила нові підходи у впровадженні інфекційного контролю та епіднагляду за інфекціями, пов’язаними з наданням медичної допомоги: «Все криється у дрібницях і сумлінному ставленні. Якщо необхідно обробляти руки 3-ма мілілітрами деззасобу, а ви не додали 1 мілілітр – ви його не заощадили, а даремно використали ті 2 мілілітри. Окремі дослідження присвячені захворюваності внаслідок інфікування внутрішньолікарняними інфекціями».

Як говорити з людьми про громадське здоров’я і де брати інформацію розкривала медіа консультант проекту Ольга Цвігуненко: «Потрібно простими словами говорити про те, що кожен громадянин може зробити для збереження свого здоров’я і які переваги від цього. Дуже важливо як це буде сказано, щоб надихати людей бути активними у системі громадського здоров’я».

19 жовтня у Полтавському відокремленому підрозділі Центру розвитку місцевого самоврядування розбирались в організації надання медичних послуг в громадах в умовах створення системи громадського здоров’я. Окрім регіональних консультантів, з представниками ОТГ працював консультант ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» Сергій Козін. Він розповів що таке державно-приватне партнерство для реалізації проектів, спрямованих на забезпечення належної якості громадського здоров’я в ОТГ. Представники окремих громад поділились своїми проблемами і досвідом їх вирішення – деякі громади мають коллапс у питанні якості води, адже підприємство, яке причетне до забруднення, не допомагає, у інших бракує медичних кадрів, і всіх цікавить, що робити у разі виникнення небезпечного інфекційного захворювання на території громади.

Громадське здоров’я – це не суто медичне питання, адже подовження життя та зміцнення здоров’я досягається об’єднаними зусиллями суспільства. Це, у свою чергу, заощаджує значні кошти на лікуванні, бо ніщо не коштує так дешево, як профілактика, яка береже найдорожче – здоров’я.

ПРЕС-ЦЕНТР ДОЗ ОДА

1

2

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

19

20

21

22

23

24

25

26

27

Напишіть відгук