Найважливіший, найдієвіший спосіб захисту від інфекційних хвороб – вакцинація. Кожна країна має свій календар вакцинації.
В Україні дитина отримує щеплення проти 10 найнебезпечніших інфекційних хвороб: туберкульозу, гепатиту В, кашлюку, дифтерії, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції, кору, паротиту, краснухи. Деякого щеплення достатньо одного на життя, інших –дві-три дози, окремі щеплення необхідно повторяти впродовж цілого життя. Вакцинація проти гепатиту В, яка проводиться в перший день життя – захищає печінку від вірусу, який вражає печінку і може викликати цирроз і рак, що призводить до смерті. Для захисту необхідно три дози.
БЦЖ, вакцинація від туберкульозу починається з 3- 5 дня життя, адже немовлята мають великий ризик того, що туберкльоз вразить різні органи: кістки, легені, мозкові оболонки. Достатньо одного щеплення.
Кашлюк – хвороба, яка супроводжуються нападами спазматичного кашлю, який порушує дихання, аж до його зупинки. Виснажливий кашель триває впродовж декількох місяців.Особливо небезпечний стан для малюків. Вакцинація проти кашлюку починається з 2-х місячного віку. У грудні 2019 року на Рівненщині від кашлюка, котрий ускладнився запаленням легень померло немовля, батьки відмовлялися від щеплень.
Дифтерія проявляється як ангіна. Плівки в горлі перешкоджають диханню. Токсин дифтерійної бактерії викликає ускладнення на серце.
Поліомієліт – хвороба, яка вражає нервові клітини, викликає параліч. Може призвести до смерті через параліч дихальних м’язів.
Правець проявляється сильними судомами. Хвороба може початися після невеликої подряпини. Після хвороби залишаються невиліковні наслідки. Випадки правця у не щеплених людей реєструються щороку.
Гемофільна інфекція (ХіБ) часто провокує розвиток пневмоній, запалення вуха, суглобів та головного мозку (менінгіту).
Кір – інфекційна хвороба, яка проявляється лихоманкою, висипом. Специфічного лікування немає. Важкі ускладнення – пневмонія, ураження головного мозку.
Краснуха – лихоманка, висипка, надто небзпечна хвороба для вагітних жінок. Може спричинити викидень чи народження дитини з вадами.
Паротит епідемічний (свинка) – інфекція, котра вражає слинні та підшлункову залози, яєчка та яєчники, нервову систему. Можу викликати глухоту, запалення мозку. У чоловіків може спричинити безпліддя, у вагітних – викидень або передчасні пологи.
Календар щеплень містить рекомендовані щеплення, наприклад, проти грипу.
Щороку грип вражає мільйони людей, стає причиною сотні тисяч госпіталізацій та десятків тисяч смертей по всьому світі. Щорічна вакцинації проти грипу може знизити ризик розвитку тяжкого перебігу грипу або тяжких ускладнень, що призводять до летального кінця. В Україгі від початку сезону зафіксовано 9 смертей від грипу.
Усі вакцини, які використовуються в поліклініках, якісні. В Україну заборонено завозити вакцини виробників, виробництво яких не сертифіковане по GMP (система забезпечення якості, котра гарантує, що продукція виробляється і контролюється за стандартами якості, згідно з торговельною ліцензією, та відповідає її призначенню). Інструкції до усіх вакцин наявні в кабінетах щеплень.
Важливо! Дітям до двох років всі щеплення вводяться в ніжку (стегно). Від двох років, якщо достатньо сформовано дельтоподібний м’яз, можна вводити туди. Після трьох років – всі вакцини мають вводитися в дельтоподібний м’яз (плече). В сідницю вакцини не повинні вводитися взагалі. Таке введення може пошкодити нерви або судини через недостатню сформованість м’язів сідниць у дітей. У дорослих – введення в сідницю може не досягти належної глибини м’яза через підшкірну клітковину і жир.
«Якби знав, де впадеш, соломки підстелив би» – відоме кожному народне прислів’я. Вакцинація, це та «соломка», яка врятує від хвороби.
Надія Боровик, міський позаштатний педіатр Кременчука