Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

ЗБЕРЕЖИ СУГЛОБИ ЗДОРОВИМИ!

| Коментарі відсутні

artroz-suhloba-zastavka

Сьогодні – Всесвітній день боротьби з артритом

Суглоби — складна конструкція, що вимагає дбайливого ставлення. Хрящова тканина десятиліттями захищає наші кістки і дозволяє тілу легко згинатися, впоруватися з повсякденними навантаженнями. Але з віком, під дією стресів і хвороб, хрящова тканина може зношуватися. Виникає біль і малорухомість. Остеоартрит, або артроз — найпоширеніше захворювання суглобів.

Причини розвитку артрозу у різних людей різні, і не до кінця вивчені. Але лікарям відомі фактори ризику, які підвищують імовірність хвороби.

Остеоартроз є найпоширенішим захворюванням суглобів. Наразі кожна десята людина працездатного віку має скарги на болі в суглобах і хребті. З віком же ця тенденція зростає. Пов’язано це з прогресуючим розвитком гіподинамії, ожирінням, збільшенням кількості інфекційних та ендокринних захворювань, загальним погіршенням екологічної обстановки в світі. Але пом’якшити прояви хвороби або навіть повністю вилікуватися від неї під силу кожному. Досить тільки цього захотіти. Цілком здатні подолати таке складне захворювання, як остеоартроз, своєчасне і завзяте лікування, активна життєва позиція, готовність змінити звичний уклад життя на більш повноцінний і правильний, виконувати рекомендації фахівців.

Одні фактори називаються легкомодифікованими – ми взмозі вплинути на них. Наприклад, скинути зайву вагу. Інші змінити неможливо – вони закладені від народження. Наприклад, генетичні дефекти колагену (компоненту хрящової тканини).

Люди з надмірною вагою або ожирінням частіше страждають артроз колінного та кульшового суглоба. Зайві кілограми посилюють навантаження на ноги, але причина не тільки в цьому. Ожиріння асоціюється з остеоартритом інших суглобів, не схильних до навантаження. Це дозволяє припустити, що механічний фактор – не єдиний. Існує теорія, що виною всьому запальний процес, що супроводжує ожиріння.

Інфекції можуть зруйнувати суглоби – це науковий факт. Мікробні агенти здатні інфікувати суглоби або викликати імунну реакцію, що індукує розвиток деяких типів артриту. Ось чому всяке інфекційне захворювання – аж до «нешкідливого» тонзиліту – вимагає консультації лікаря.

Травми і повторювані надмірні навантаження на суглоб сприяють розвитку остеоартриту, особливо за наявності інших факторів. Ця проблема найбільш характерна для спортсменів і військових.

Артроз колінного суглоба частіше зустрічається у людей, чия робота пов’язана з частими присіданнями і стоянням на колінах. У свою чергу, тазостегнові суглоби руйнуються при частих підйомах по сходах і тривалому стоянні. Остеоартрит дрібних суглобів рук більш характерний для людей, що виконують монотонну ручну роботу.

Курці частіше страждають на остеоартрит, ревматоїдний артрит і цілий букет інших хронічних захворювань. Куріння може посилити проблеми із суглобами. Крім того, поганий стан легень і серцево-судинної системи курців обмежує можливості для фізичної реабілітації.

Лікарям відомі кілька захворювань, що впливають на суглоби. Наприклад, порушення згортання крові призводить до повторюваних крововиливів і розвитку спайкового процесу в суглобі. Запальні захворювання пошкоджують хрящ.

Захворювання та стани, пов’язані з остеоартритом:

  • подагра;
  • остеонекроз;
  • цукровий діабет;
  • хвороба Педжета кістки;
  • гіпокоагуляція;
  • гіпотиреоз.

Із раціоном і спортивними травмами все зрозуміло – кожен може зберегти суглоби, змінивши своє життя. Іноді артроз — сімейне захворювання. Якщо у батьків, братів, сестер є проблеми з суглобами, ваш ризик зростає.

Остеартрит пов’язаний із віковим зносом опорно-рухового апарату, тому по мірі старіння захворюваність росте.

Механізм «зносу» хрящової тканини, швидше за все, багатофакторний. Щоденні навантаження, окисне пошкодження клітин, слабкість м’язів, зниження скорочення чи розтягання м’язів – все робить свій внесок.

Здебільшого на артрити страждають жінки, зокрема, на ревматоїдний артрит, остеоартрит і фіброміалгию. І тільки подагра частіше зустрічається у чоловіків.

При появі хворобливості суглобів зміни можна помітити на рентгенологічному знімку: характерне ущільнення кісткової тканини прямо під суглобовим хрящем. Пізніше спостерігається поява кісткових розростань (остеофитів) по краях великих суглобів, зменшення висоти суглобової щілини. Таким чином, остеоартроз можна диагностувати на ранній стадії його розвитку, почати своєчасне лікування і не допустити розвитку важких наслідків, які часто призводять до інвалідизації людини.

Що можна зробити для профілактики артрозу:

  • правильно харчуватися;
  • підтримувати оптимальну вагу;
  • контролювати хронічні захворювання;
  • своєчасно усувати вогнища інфекції;
  • уникати надмірних навантажень;
  • відмовитися від куріння.

Небезпеку становлять запущені стадії захворювання, здатні призвести до інвалідності. Необхідно врахувати той факт, що робота вашого організму залежить від способу життя. Наприклад, шкідливі звички відбиваються на здатності організму правильно функціонувати.

Своєчасна консультація лікаря та проведення необхідних обстежень дозволяють встановити точний діагноз, призначити правильне лікування і уникнути ранньої втрати функції суглобів, що збереже якість життя.

Ян Касьян КНП « Кобеляцька міська лікарня » лікар-травматолог

Напишіть відгук