Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

РОЗПОЧИНАЄТЬСЯ КАМПАНІЯ ЗІ ЩЕПЛЕННЯ ВІД ПОЛІОМІЄЛІТУ ДІТЕЙ ВІКОМ ДО 6 РОКІВ

| Коментарі відсутні

всі

Поліомієліт, що повернувся в Україну, найбільш небезпечний для дітей дошкільного віку. Він загрожує малюкам паралічами різного ступеня складності і навіть смертю. Про це та багато іншого говорили на пресбрифінгу «Старт кампанії зі щеплення від поліомієліту дітей до 6 років», що відбувся 25 січня у Департаменті охорони здоров’я Полтавської облдержадміністрації.

З кінця минулого року у Закарпатській та Рівненській областях виявлено більше двох десятків випадків поліомієліту у дітей. Міністерство охорони здоров’я України терміново  затвердило «План заходів із реагування на спалах циркулюючого вакциноспорідненого поліовірусу типу 2».

Перший етап кампанії з вакцинації має на меті охопити дітей віком до 6 років, які не отримали усіх щеплень, передбачених Національним календарем. Директор департаменту охорони здоров’я Віктор Лисак повідомив, що після детального аналізу  на Полтавщині виявлено 1904 дітей, яким треба надолужувати пропущені щеплення проти поліомієліту.

В.Лисак

«Для створення колективного імунітету проти таких інфекцій, як кір, дифтерія, поліомієліт потрібно досягти 95 відсотків вакцинації.  В Україні, на жаль, цей показник становить лише 73 відсотки. У Полтавській області цифри значно кращі: в різних вікових групах показники коливаються від 89,7 до 91,5 відсотка. Наше завдання – дійти до кожної амбулаторії, звернутися до кожної родини, де малюки не отримали усіх щеплень, передбачених Національним календарем, і терміново «наздогнати» пропущені етапи вакцинації проти поліомієліту. Адже ліків проти цієї дуже небезпечної інфекції не існує, захистить лише щеплення. Його можна отримати за місцем проживання, звернувшись до сімейного лікаря чи педіатра. Найбільш вразливі до поліомієліту діти віком до 6 років. Я особисто, і як батько, і як лікар-педіатр, не розумію, як можна не вакцинувати свою дитину», – пояснив Віктор Лисак. Вакцин для цього етапу в області, за словами керівника, достатньо.

Про наступний етап заходів протидії можливому поширенню поліовірусу розповіла лікар-імунолог дитячий КП «Полтавська обласна дитяча клінічна лікарня» Ольга Бастаногова.

Бастаногова

«Оральна вакцина проти другого типу поліовірусу – саме такий виявлено у всіх інфікованих на Закарпатті та у Рівненській області дітей – буде завезена в область незабаром і цією додатковою дозою будемо вакцинувати усіх малюків віком до 6 років. Навіть якщо вони повністю щеплені обов’язковими дозами, як того вимагає Національний календар. Це потрібно для захисту їх від можливого інфікування та зупинення циркуляції вірусу. Всього в області підлягає цьому додатковому оральному щепленню (крапельки в рот) 57 тисяч 180 дітей», – сказала лікар-імунолог.

Про усі загрози цієї підступної хвороби Ольга Бастаногова розповіла журналістам зі свого досвіду: «Моя тьотя в Таджикістані у дитинстві захворіла на поліомієліт. Лише завдяки турботам своєї мами прожила 50 років, адже потребувала постійного догляду. Хвороба спричинила епілепсію, параліч обох ніг і однієї руки. Її життя було суцільним жахом. Поліомієліт не лікується. Передається через брудні руки, під час купання у водоймах, куди потрапляють каналізаційні стоки».

Лікар-епідеміолог ДУ «Полтавський обласний центр контролю та профілактики хвороб» Андрій Байбарза зазначив, що до початку вакцинації у середині минулого століття поліомієліт був дуже поширений на території області: сотні випадків щороку. Циркуляція дикого поліовірусу на Полтавщині припинилася ще у 60-х роках минулого століття. Проте епідеміологічний нагляд в області ведеться постійно.  Щороку виявляються віруси, подібні за структурою і шляхами передачі. Андрій Байбарза звернувся до журналістів: «Поліомієліт має різні симптоми: грипоподібні, рухові розлади, може протікати безсимптомно. Найтяжчий симптом – невиліковний параліч. Батьків має одразу насторожити раптовий параліч чи парез (частковий параліч) у дитини. Найчастіше він помітний при ходьбі, іноді хвороба раптово вражає руки. У таких випадках треба негайно звертатися до фахівців. Є інструкція щодо ведення гострих в’ялих паралічів, відпрацьована методика виявлення вірусів. Медики негайно мусять повідомляти Центр профілактики хвороб про кожен такий випадок. Останнє подібне розслідування з приводу ентеровірусної інфекції ми провели кілька тижнів тому. До виявлення вірусу поліомієліту фахівці Центру готові».

назва брифінгу

Керівник КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я» Ніна Дурдикулиєва, спікер заходу, наголосила, що за відсутності колективного імунітету навіть одна інфікована дитина може спричинити спалах цієї хвороби.

«Малюк не може сам відмовитися від вакцинації – це згубне рішення за нього приймають батьки, – наголосила Ніна Дурдикулиєва. – Тоді як ліків проти поліомієліту не існує. Але існують жахливі наслідки цієї хвороби. Єдина можливість запобігти поліомієліту – вакцинація». Ніна Дурдикулиєва запросила журналістів до інформаційного партнерства. Це дозволить донести до батьків об’єктивну, правдиву інформацію, провести всі заходи кампанії з вакцинації полтавських дітей організовано й швидко.

всі 1

Довідково:

В Україні і світі проти поліомієліту використовують два види вакцин. Інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ), що містить вбитий вірус, вводиться ін’єкційно два рази – у віці 2 і 4 місяці. Вона захищає від першого, другого і третього типів поліовірусу. Далі щеплення у віці 6 та 18 місяців, у 6 та 14 років проводиться оральною поліомієлітною вакциною (ОПВ), що захищає від вірусів першого і третього типів. У всіх випадках, виявлених на території Рівненщини та Закарпаття, діти різного віку були інфіковані поліомієлітом другого типу.  Тому виникла потреба додаткового захисту саме від нього.

КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради»

Напишіть відгук