Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ГОЛОВНИЙ МОЗОК

| Коментарі відсутні

Мозок3

Головний мозок людини займає всю порожнину черепа, кістки якого захищають масу мозку від зовнішніх механічних ушкоджень. В процесі росту й розвитку головний мозок набуває форми черепа. Ззовні мозок нагадує драглисту масу жовтуватого кольору, тому в давні часи вважали, що це речовина, яка охолоджує кров, і при бальзамуванні трупів його не зберігали.

Маса мозку немовляти 380—400 г. Маса мозку однорічної дитини досягає 800 г. У молодших школярів маса головного мозку 1250−1300 г, що майже відповідає масі мозку дорослої людини. Середня маса мозку в чоловіків — 1375 г, у жінок — 1275 г. У чоловіків він становить 2 % загальної маси тіла, у жінок — 2,5 %. Довгий час панувала думка, що від маси мозку залежать розумові здібності людини: чим більша маса мозку, тим обдарованіша людина. Але, як з’ясувалося пізніше, це не так. Найважчий мозок — 2900 г — був виявлений в індивіда, який прожив усього 3 роки. Мозок його у функціональному відношенні був неповноцінним. Встановлено, що інтелект людини знижується лише в тому випадку, коли його маса зменшується до 900 г і менше.

Поки що прямої залежності між масою мозку та розумовими здібностями людини не виявлено. Але з’ясована гранична маса мозку (900 г), за межею якої він вважається неповноцінним.

Найбільш стрімкий розвиток мозку відбувається в інтервалі від 2 до 11 років, триває аж до 25 років.

Загалом ступінь розвитку мозку оцінюють за співвідношенням маси спинного мозку до головного. Так, у кішок воно — 1:1, у собак — 1:3, у нижчих мавп — 1:16, у людини — 1:50

Біла речовина мозку складається на 70% з води, сіра речовина на 84%.

Мозок навіть для досвідченого нейрохірурга – загадка.

10 цікавих фактів, які допоможуть дізнатися про нього трохи більше

1. Обсяг пам’яті мозку необмежений

У мозку, на відміну від комп’ютерів і телефонів, місце ніколи не закінчується. Неможливо дізнатися настільки багато інформації, щоб не залишилося місця для її розміщення. Важливо тільки пам’ятати, що мозку необхідно висипатися, щоб краще запам’ятовувати нову інформацію.

2. Мозок не втомлюється від інтелектуальної роботи

Почуття втоми й апатії з’являються лише через емоції та переживання. При розумовій роботі склад крові, що проходить через мозок, не змінюється.

3. Закоханість можна побачити на МРТ

Хтось вважає, що закоханість – це стан душі людини. Але насправді, коли людина закохана, в мозку відбуваються зміни. Якщо зробити фМРТ, то на знімках буде помітно як «загоряються» місця, в яких присутній дофамін – нейромедіатор, що викликає приємні відчуття.

4. Мозок не відчуває болю

У мозку немає больових рецепторів. Вони присутні тільки в мозкових оболонках і кровоносних судинах. Наприклад, коли в людини виникає головний біль, болить не сам мозок, а навколишні його тканини.

5. Мозок складається на 60% відсотків із жирів

Мозок – орган, у якому міститься найбільше жирів. Тому для його здоров’я так необхідна дієта, що багата на корисні жири (омега-3 та омега-6). Вони зміцнюють стінки мозкових клітин, а також переносять і зберігають жиророзчинні вітаміни.

6. Мозок не може існувати ні без кисню, ні без глюкози

Нервовим клітинам необхідні ці дві речовини для функціонування і виживання. Якщо протягом 3-5 хвилин мозок не отримує достатньо кисню або глюкози, в ньому відбуваються незворотні порушення. Доведено, що смерть практично ніколи не буває миттєвою. Поки в клітинах мозку ще є кисень і глюкоза, він не гине протягом іще кількох хвилин.

7. Мозок генерує від 25 000 до 50 000 думок в день 

Підраховано, що у більшості людей 70% цих думок негативні. Крім того, понад 100 000 хімічних реакцій відбуваються в мозку кожну секунду.

8. Різні частини мозку відповідають за різні функції

Чи замислювалися ви коли-небудь, що станеться у людини зі свідомістю, якщо видалити частину мозку? Резекція тих чи інших відділів буде супроводжуватися втратою якоїсь із функцій мозку, адже різні його частини насправді відповідають за різні функції, починаючи від рухів у руках, закінчуючи мовою.

9. У мозку є німі зони

Дійсно, так звані “німі” зони мозку, які не відповідають за важливі функції, існують. Тільки на перший погляд здається, що після резекції цих зон, ми не побачимо втрати функцій людини. Насправді вільних зон немає, в різному ступені всі відділи головного мозку активні.

10. Ми використовуємо мозок не на 100%?

Чи правда що мозок людини при всіх цих фактах працює всього на 9%? Ні,  це міф, тому що мозок працює на всі 100% цілодобово та знаходиться в функціональній активності протягом усього життя, навіть коли ми спимо. Але, якщо ми говоримо про інтелектуально-мнестичні особливості (мисленнєві) – тоді це індивідуально та залежить від розвиненості ділянок головного мозку. Чим більше людина працює над розвитком своїх інтелектуальних здібностей, тим більший обсяг головного мозку вона може включати в роботу. У цьому потенціал не обмежений.

Якщо створити комп’ютер, що володіє такими ж параметрами, як і мозок людини, йому доведеться за одну секунду виконувати 3800 операцій та зберігати 3587 терабайт інформації.

Олена Зябленко, лікар-невролог відділення гострої церебро-васкулярної патології КП «ПОКЛ ім. М. В. Скліфосовського ПОР»

Напишіть відгук