Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

ЗДОРОВ’Я ЖІНКИ

| Коментарі відсутні

здор жінки

10 вересня – Міжнародний день гінекологічного здоров’я

Здоров`я жінки – це стан повного фізичного, психічного та соціального благополуччя, а не проста відсутність хвороб або вад. Жіноче здоров’я іноді трактують як репродуктивне здоров’я, яке характеризує здатність жінки до:

-                     можливості сексуальних стосунків без загрози захворювань, що передаються статевим шляхом;

-                     зачаття і народження дітей;

-                     безпечної вагітності, пологів і народження здорової дитини;

-                     благополуччя матері.

Фізичне здоров’я дає гарне самопочуття, бадьорість, силу. Психічне – дарує спокій та чудовий настрій. Їх можна сформувати тільки шляхом отримання знань і постійної роботи над собою. Для того, щоб зберегти своє здоров’я, треба докладати неабияких зусиль, адже стан здоров’я людини залежить на 20% від спадковості, на 10% – від рівня розвитку медицини, на 20% – від стану довкілля, на 50% – від способу життя.

Здоровий спосіб життя – це дії, спрямовані на запобігання захворювань, зміцнення всіх систем організму та поліпшення загального самопочуття людини.

Основними складовими здорового способу життя є:

-                     раціональне харчування;

-                     фізична активність і загартовування;

-                     особиста гігієна;

-                     відсутність шкідливих звичок (вживання алкоголю, наркотичних речовин, тютюнопаління);

-                     позитивні емоції;

-                     інтелектуальний розвиток;

-                     режим праці та відпочинку;

-                     самоконтроль за станом здоров’я.

Важливе значення у формуванні здорового способу життя жінки відведене саме раціональному харчуванню, що передбачає насичення організму необхідною кількістю вітамінів, мікроелементів, білків, жирів, вуглеводів, водою, що мають поліпшувати стан здоров’я та підтримувати масу тіла на оптимальному рівні. Окрім цього, необхідною умовою гарного самопочуття та здоров’я жінки є відсутність шкідливих звичок.

Не менш важливими є й рухова активність та регулярні фізичні навантаження, спрямовані на підвищення рівня фізичного розвитку та його підтримку.

Пам’ятайте, що спосіб життя має найбільший вплив на стан здоров’я, а здоровий спосіб життя, в свою чергу, закладає фундамент гарного самопочуття, зміцнює захисні сили організму та розкриває його потенційні можливості.

Репродуктивне здоров’я – це дуже важлива складова загального здоров’я людини. Адже у перекладі слово «репродукція» означає «відтворення». Для збереження репродуктивного здоров’я кожній дівчині з самого дитинства необхідно прищеплювати правила, які стосуються контрацепції, відповідального підходу до планування сім’ї та продовження роду.

Поняття про репродуктивне здоров’я жінки необхідно пояснити батьками дівчинці ще в молодших класах. Виховання маленьких принцес – це дуже важка робота, адже потрібно пояснити масу всього, з чим дівчині доведеться зіткнутися в майбутньому.

Причинами проблем з репродуктивним здоров’ям можуть бути:

-                     стрес;

-                     сильна втома;

-                     нестача вітамінів;

-                     неправильний спосіб життя;

-                     наявність шкідливих звичок (наркотики, алкоголь, тютюн);

-                     збільшення рівня пролактину в крові;

-                     порушення менструального циклу;

-                     непрохідність маткових труб;

-                     ендометріоз;

-                     аутоімунні захворювання.

Покращити репродуктивне здоров’я жінки можна завдяки завчасній профілактиці, здоровому способу життя та сучасним методам лікування. Однак найважливіше – це бажання людей реалізуватися в дітях і розуміння, що багато дітей – це справді престижно.

Основним завданням державної політики щодо жінок, дітей та молоді сьогодні має бути подолання тенденцій до скорочення населення, посилення інституту сім’ї, забезпечення державної підтримки народжуваності, зміцнення соціального захисту сімей з дітьми а також продовження формування засад гендерної рівності через впровадження соціальних, економічних та демократичних європейських стандартів життєдіяльності людини і суспільства. Знання факторів, що впливають на репродуктивне здоров’я, є першим кроком на шляху до його збереження. Інформованість та грамотне використання контрацепції попередить небажану вагітність та зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом. Своєчасна діагностика і лікування цих захворювань допоможуть звести до мінімуму негативний вплив інфекційно-запальних процесів на репродуктивну функцію.

Планування та ретельна підготовка майбутніх батьків до вагітності, здоровий спосіб життя, відмова від шкідливих звичок сприяють нормальному перебігу вагітності й пологів, народженню здорових дітей. Турбота про своє здоров’я, зокрема й репродуктивне, має стати нормою і культурою поведінки кожної людини та суспільства загалом.

Наталія Покотило, лікар акушер-гінеколог жіночої консультації комунального підприємства «Полтавська центральна районна клінічна лікарня Полтавської міської ради»

Напишіть відгук