Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

ПЕРЕВАГИ ЗАСТОСУВАННЯ КОМБІНОВАНИХ ОРАЛЬНИХ КОНТРАЦЕПТИВІВ

| Коментарі відсутні

контацепція

10 вересня – Міжнародний день гінекологічного здоров’я

Світова статистика стверджує: щороку 80 мільйонів жінок виявляють незаплановану вагітність і майже два мільйони з них роблять аборт. Неправильно проведена операція або ускладнення після неї закінчуються загибеллю майже 70 тисяч жінок щороку. Приблизно 33 мільйонів незапланованих вагітностей у світі настають через неправильне використання або відсутність контрацепції.

Рішення щодо правильної контрацепції приймати нелегко.

Існує півтора десятка методів контрацепції, схвалених Національною службою охорони здоров’я Великої Британії (NHS), але жоден з них не надійний на всі 100%.

Найбільш розповсюджені серед усіх – бар’єрний та гормональний методи.

Комбіновані оральні контрацептиви (КОК) – високоефективний метод контрацепції для жінок, які мають регулярне статеве життя і постійного статевого партнера.

Сьогодні приблизно 100 мільйонів жінок у світі користуються різними гормональними контрацептивами. До їх складу входять синтетичні аналоги природного гормону прогестерону (прогестини) та естрогену. Це так звані комбіновані препарати, до яких належать і звичні комбіновані оральні контрацептиви (КОК) у формі таблеток. Є комбіновані гормональні контрацептиви у формі патчів, вагінальних кілець та препарати екстреної посткоїтальної контрацепції. Також існують винятково прогестинові контрацептиви. Це і підшкірні гормонозвільнювальні імпланти, івнутрішньоматкові спіралі, і гормональні ін’єкції (підшкірні ін’єкції, які діють до трьох місяців).

Призначати гормональні контрацептиви може лише лікар, адже препарати мають низку протипоказань:

 • період годування груддю, менше 6 тижнів після пологів;
 • вагітність кров’янисті виділення зі статевих шляхів нез’ясованого походження;
 • тромбози в минулому;
 • гіпертонічна хвороба при АТ ≥160/100 мм. рт.ст.;
 • порушення згортання крові;
 • варикозне розширення вен;
 • куріння у віці старше 35 років тощо.

У багатьох випадках прийом гормональних контрацептивів буде навіть рекомендований.  Ці препарати також призначені для полегшення симптомів при важких формах передменструального синдрому та болючих менструаціях. Їх прийом сприяє нормалізації менструального циклу; знижує ризики розвитку раку ендометрія, яєчників та молочної залози; допомагає нормалізувати гормональний фон, в результаті чого поліпшується і стан шкіри. Іноді тільки так і вдається вирішити косметичні проблеми. Перевага їх використання – висока ефективність при низькій частоті побічних ефектів; зниження частоти анемії, мастопатії, функціональних кіст яєчників.

Серед недоліків даного засобу можна зазначити щоденний прийом а також те, що КОК не захищають від інфекцій, що передаються статевим шляхом.

Бар’єрні методи контрацепції – це методи, які застосовують для попередження небажаної вагітності шляхом перешкоди попадання сперми у піхву чи в шийку матки хімічним чи механічним шляхом чи поєднанням того і іншого («чоловічий» метод – презерватив; «жіночі» методи – діафрагма; шийковий протизаплідний ковпачок; сперміцидна піна; сперміцидні суппозиторії і пінні таблетки; сперміцидні пасти і гелі; губки).

Презервативи (чоловічі). Незважаючи на те, що в даний час існує ряд більш ефективних сучасних методів контрацепції, використання презервативів, є найбільш надійним засобом, який попереджує передавання ВІЛ і збудників запальних процесів статевих органів.

При правильному використанні презервативів, їх контрацептивний ефект досить високий, хоча контрацептивні невдачі складають 12,5 %.

Механізм дії презервативів:

 • Попереджують попадання сперми в жіночий репродуктивний тракт.
 • Попереджують передачу статевих захворювань від одного партнера до іншого (лише латексні і вінілові презервативи).

Переваги презервативів

Це один з найпростіших протизаплідних методів, який створює бар’єр і блокує шлях, по якому сперматозоїди запліднюють яйцеклітину. При правильному використанні в запобіганні вагітності презервативи ефективні на 98%. Але через елементарні помилки в користуванні їхня середня ефективність становить близько 82%. З цієї причини жінкам рекомендують утриматись від сексу під час овуляції навіть із використанням презерватива, а також використовувати презервативи з іншими формами контрацепції.

Використання презерватива значно знижує ризик передачі інфекцій, що передаються статевим шляхом, зокрема: ВІЛ та СНІДу, гонореї, хламідіозу і сифілісу, а також це може надати певний захист від генітальних бородавок і герпесу. Саме тому їх рекомендують використовувати як і для вагінального, так і для орального чи анального сексу.

Серед недоліків цього методу слід виділити:

 • залежність від партнера;
 • алергічні реакції на латекс;
 • дискомфорт.

Загалом підбирати будь-які контрацептиви потрібно з вашим лікарем-гінекологом. Адже тільки він має достатньо досвіду та знань про ваш організм, щоб призначити найбільш безпечний спосіб контрацепції у вашому унікальному випадку.

Пам’ятайте — правильна та вчасна контрацепція рятує життя.

Ярослав Пальоха, лікар-неонатолог відділення спільного перебування матері і дитини КП «Міський клінічний пологовий будинок Полтавської міської ради»

Напишіть відгук