Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

ЩО ВАРТО ЗНАТИ ПРО ВІСПУ МАВП

| Коментарі відсутні

выспа мавп заставка

Згідно з даними ВООЗ  у світі вже зареєстровано близько 60 тисяч випадків захворювання на мавпячу віспу. Більше половини підтверджених випадків припадає на Північну та Південну Америку. У країнах Європи це Бельгія, Великобританія, Іспанія, Італія, Нідерланди, Німеччина, Португалія та Швеція. Не стала винятком і Україна: у вересні ведеться епідеміологічне розслідування щодо трьох виявлених випадків цього захворювання. Усі троє пацієнтів мали легкий перебіг захворювання, за кордоном не перебували та, за попередніми даними, контактів із хворими не мали. Також не підтверджений жодний зв’язок між цими випадками.

У нинішніх військових умовах віспа мавпи стала особливим викликом для системи охорони здоров’я нашої країни.

выспа картинка

Що варто знати про віспу мавп? Це вірусне віспоподібне захворювання. Доведено, що головним його резервуаром є гризуни. Від них вірус вражає мавп і потім циркулює у популяції. У суспільстві поширюється через тісний контакт з інфікованою людиною. В організм людини він може потрапити через пошкоджену шкіру, дихальні шляхи або через очі, ніс чи рот та при прямому контакті під час сексу. Також можна підхопити його від інфікованих тварин, наприклад, мавп, щурів та білок, або через забруднені вірусом предмети, постільну білизну та одяг. Отже, механізм передачі – крапельний і контактний.

выспа мавп2 карт

Інкубаційний період триває від 5 до 21 дня. У хворого спостерігають різкий головний біль, лихоманку, температуру 39о і вище, біль у спині та м’язах, відчуття сильної втоми. На 3-5 день висипання можуть з’явитися на обличчі й поширитись на інші частини тіла – долоні, стопи. Висип може боліти і свербіти, кірочки після нього відпадають через 3 тижні й можуть залишати рубці. Саме на цей період хворого ізолюють. Віспа може тривати від 2 до 4 тижнів.

выспа карт3

Згідно з даними ВООЗ, мавпяча віспа сьогодні протікає здебільшого легко, іноді нагадує вітряну віспу. Але кількість смертей у світі вже перевищила півтора десятка випадків.

Для боротьби з мавпячою віспою вже створено вакцину, триває робота над створенням ліків.

 

Державна установа «Полтавський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України готується до постійного моніторингу за вірусом мавпячої віспи. Вірусологічна лабораторія, яку очолює лікар-вірусолог Ірина Байбарза, має всі можливості для лабораторних досліджень різних зразків матеріалів від хворих чи підозрюваних на цю хворобу методом полімеразно-ланцюгової реакції. Разом із Департаментом охорони здоров’я ОВА відпрацьована системи своєчасного виявлення і реєстрації захворювання, лабораторних досліджень та епідеміологічного розслідування.

Валентин Шаповал, лікар-епідеміолог відділення особливо небезпечних інфекцій ДУ «Полтавський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», заслужений лікар України

Напишіть відгук