Всесвітній день азбуки Брайля є нагадуванням, що серед нас живуть люди, які потребують особливої уваги та підтримки. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі близько 1 млрд людей мають порушення зору, з них понад 10 млн повністю незрячі, ще 130 млн мають дуже слабкий зір
В Україні наразі мешкає близько 70 тисяч незрячих людей, але, за неофіційними даними, їх значно більше.
У грудні 2019 року Генеральна Асамблея ООН прийняла рішення щороку в січні відзначати Всесвітній день азбуки Брайля з метою підвищення обізнаності про значення азбуки для незрячих та слабозорих людей.
Шрифт Брайля – це унікальна азбука, яку назвали на честь її винахідника Луї Брайля. Це тактильне поєднання графічних символів за допомогою 6 точок, що дає змогу передавати букви, цифри, музичні, математичні та наукові знаки. Для мільйонів незрячих людей шрифт Брайля є засобом спілкування
Мало хто знає, що шрифт Брайля був створений майже двісті років тому дуже освіченою і, водночас, тотально незрячою людиною – Луї Брайлем.
У 3 роки з Луї стався нещасний випадок. Хлопчик пошкодив собі око. А трохи згодом хвороба уразила й друге око, внаслідок чого дитина повністю втратила зір. Але батьки Брайля доклали максимум зусиль, щоб їхній син отримав початкову освіту, а згодом влаштували Луї у Королівський інститут для незрячих дітей, де, окрім навчання, вихованці опановували ще й гру на органі та піаніно. Саме тут дванадцятирічний Луї розпочав роботу над створенням власного рельєфно-крапкового шрифту.
На той час навчання незрячих дітей відбувалося за методом Гаюї: на цупкий папір наклеювалися великі, товсті літери. Через об’єм книжка для навчання виходила товстою і незручною.
Ідея створити рельєфно-крапкову абетку виникла у Луї Брайля після візиту до інституту відставного капітана-артилериста Шарля Барб’є. Там учням розповіли про так зване «нічне письмо». Це особливий вид зв’язку, який пізніше отримав назву сонографія. В його основі був дотиковий метод, де у формі прямокутника розташовувалися округлі шість крапок.
Близько двох років тривала робота Луї над створенням рельєфно-крапкової абетки, а в 1829 році Брайль опублікував власний унікальний метод письма, який до сьогодні носить ім’я свого творця.
Для мільйонів незрячих людей шрифт Брайля є засобом спілкування. А ще він відіграє визначальну роль у їх освіті, доступі до інформації, реалізації права на свободу висловлювання поглядів і переконань.
Виготовленням книг шрифтом Брайля в Україні займається переважно Українське товариство сліпих, а також низка благодійних організацій. Проте виготовлення таких книг дуже дороге, тому потреба у книгах для сліпих вирішена лише частково.
За останні десятиліття громадський простір українських міст та об’єкти соціальної сфери стають все доступнішими для незрячих людей. Можемо спостерігати таблички, роз’яснювальні знаки, оголошення створені з допомогою шрифту Брайля.
У грудні 2019 року у Києві неподалік станції метро «Дарниця» встановили перший і єдиний в Україні пам’ятник незрячій людині. Цей арт-об’єкт – узагальнений образ незрячої людини: із заплющеними очима та палицею у руці ніби йде тактильною доріжкою… Шрифтом Брайля на грудях статуї написано: «Дивлюся серцем».
Сильним та здоровим наше суспільство стане тоді, коли усі верстви населення відчуватимуть себе у комфорті та безпеці.
Едуард Крутько, лікар АЗПСМ 1 та АЗПСМ№2 КП «КНП Лубенський міський центр ПМСД»
