Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ, СИМПТОМИ ТА ПРОФІЛАКТИКА БРОНХІАЛЬНОЇ АСТМИ

| Коментарі відсутні

аст заставка

11 грудня – Всесвітній день хворого на бронхіальну астму

На бронхіальну астму страждають до 300 мільйонів мешканців планети. Показники захворюваності на бронхіальну астму складають від 1-18%. У дітей цей показник коливається в межах 5–10%. Встановлено, що у віковому аспекті найбільша поширеність бронхіальної астми реєструється в шкільному віці. Висока захворюваність бронхіальною астмою у дітей характерна для промислових регіонів з несприятливою екологією.

Так, у мешканців міста частіше реєструється бронхіальна астма, ніж у мешканців сільської місцевості (7,1 % та 5,7 % відповідно). В Україні за статистичними даними МОЗ України розповсюдженість бронхіальної астми серед дітей коливається в межах від 0,60 % до 0,56 %, що свідчить про проблему діагностики захворювання.

Бронхіальна астма – хронічне запальне захворювання дихальних шляхів, спричинене значною кількістю клітинних елементів та медіаторів запалення, яке призводить до гіперреактивності бронхів, що проявляється рецидивуючими симптомами свистячого дихання, скутості у грудній клітці, кашлю, особливо вночі та рано-вранці. Такі епізоди зумовлені розповсюдженою, але варіабельною бронхіальною обструкцією, яка минає спонтанно або під впливом лікування.

На бронхіальну астму хворіло чимало видатних осіб, зокрема Людвіг Ван Бетховен, Антоніо Вівальді, Чарльз Діккенс, Костянтин Паустовський, Наполеон Бонапарт, Джон Кеннеді, Теодор Рузвельт.

Причини виникнення бронхіальної астми:

 • неінфекційні (атопічні, пилові, виробничі, харчові, медикаментозні алергени; алергени тварин, комах, кліщів тощо);
 • інфекційні алергени (віруси, бактерії, гриби, нейсерії, мікоплазма);
 • фізичні та метеорологічні фактори (зміна температури та вологості повітря, коливання атмосферного тиску, магнітного поля землі);
 • інтенсивні фізичні навантаження;
 • механічні та хімічні фактори (неорганічний пил, пари кислот і лугів);
 • нервово-психічні впливи.

Симптоми бронхіальної астми

Бронхіальна астма проявляється по-різному. Симптоми можуть турбувати періодично або постійно. Вони включають напади задухи, задишку, сухий і надривний кашель, свистячі хрипи при видиху, біль в грудях.

Окремо виділяють кашльову форму захворювання, коли спостерігається тільки кашель з невеликим виділенням мокроти. Кашель часто посилюється вночі, а вдень – відступає.

Зазвичай напад виникає під впливом певних тригерів. У більшості випадків він розвивається протягом декількох днів, але бувають і неочікувані, сильні напади. Між періодами загострень пацієнт почувається задовільно.

Щоб зменшити ризики бронхіальної астми:

 • слідкуйте за чистотою вдома – регулярно прибирайте і провітрюйте приміщення;
 • стежте за рівнем сухості повітря, за потреби – зволожуйте і фільтруйте його спеціальними приладами;
 • обмежте використання побутової хімії, а під час прибирання користуйтеся гумовими рукавичками і маскою;
 • при перших підозрах на алергію, зверніться до лікаря;
 • оскільки причиною астми можуть стати деякі препарати, не займайтесь самолікуванням, перед прийомом будь-яких ліків радьтеся з лікарем!

Будьте активними, навіть якщо ви не займаєтесь спортом, мотивуйте себе гуляти щодня за будь-якої погоди.

А.Г.Шулянська, лікар-терапевт КП «5-а МКЛ ПМР»

 

Напишіть відгук