На відміну від медикаментозного лікування хімічними препаратами, що часто викликають небажані побічні ефекти, грязелікування є безпечним і високоефективним методом терапії та реабілітації багатьох поширених захворювань запального і дистрофічного генезу.
Популярність грязелікування особливо зросла завдяки широким можливостям сучасних методів дослідження грязей (пелоїдів) і створення нових технологій їх застосування. Причиною невичерпного інтересу до лікувальних (мулово-сульфідних) грязей стала їх висока терапевтична ефективність при вирішенні багатьох проблем, пов’язаних зі здоров’ям і віковими змінами.
Властивості грязі обумовлені здатністю іонів різних органічних та неорганічних сполук глибоко проникати у шкіру, створювати «депо» корисних речовин та, повільно звільняючись впродовж тривалого часу, здійснювати корисний вплив на органи і тканини. Накопичуючись у тканинах, біологічно активні речовини посилюють метаболізм, органічні речовини грязі зв’язують іони важких металів, радіонуклідів, токсинів. Гумінові кислоти та стероїдо-подібні речовини грязі зменшують ексудацію та набряки тканин, забезпечують протизапальну, десенсибілізуючу, розсмоктуючу дію, нормалізують гормональний фон та підвищують місцевий імунітет.
Мікроелементи грязей впливають на організм як каталізатори, підвищуючи активність ферментних систем. Завдяки цьому відбувається реструктуризація рубцевих тканин та розростань з’єднувальної тканини, підшкірної жирової клітковини. Мікрофлора грязей здійснює конкурентний вплив на патогенну мікрофлору, виділяючи пеніциліноподібні речовини, сприяє її загибелі та стимулює клітковий імунітет.
Пелоїдотерапія має властивість мобілізувати всі механізми організму, які проявляються в активізації дії різних кліткових структур, ферментів, гормонів, вітамінів та всіх видів обміну речовин. Дія грязьових аплікацій на організм не обмежується часом її проведення. Грязелікувальні процедури мають пролонговану дію. Численні та різноманітні фізіологічні зрушення в організмі, які відбуваються під час процедури, тримаються й після її завершення до 24 годин. Ефект кожної наступної процедури додається до ефекту попередньої. В результаті курсового впливу позитивні зрушення та зміни стійко закріплюються.
Мулово-сульфідні грязі призначаються при захворюваннях опорно-рухового апарату, центральної та периферійної нервової системи, бронхолегеневої системи, захворюваннях ШКТ, нирок та сечовивідних шляхів, чоловічої та жіночої статевої системи, у стоматології, при захворюваннях шкіри.
Загальні протипоказання: гострі запальні процеси, стан лихоманки, активний туберкульоз, злоякісні та доброякісні новоутворення та стан після їх видалення, вагітність, нефрити, нефроз, варикозне розширення вен, захворювання зі схильністю до повторних крововиливів, психози, епілепсія, виражений тиреотоксикоз, глаукома некомпенсована, постінфарктний та постінсультний стан, хвороби крові та кровотворних органів, тромбофлебіт, дихальна недостатність 2 ступеню, цироз печінки, фіброміома матки.
При цукровому діабеті, атеросклерозі та гіпертонічній хворобі серця невеликі за площею аплікації допустимі.
Якщо Ви приймаєте зовнішньо будь-які інші лікарські засоби, обов’язково повідомте про це лікаря.
Загальні правила грязелікування
Схему грязелікування та кількість процедур визначає лікар. Впевніться у відсутності протипоказань Процедури слід починати з температури термокомпресу 45 – 48°С; температура термокомпресу не повинна перевищувати 60°С, інакше виникає небезпека опіку. Крім того, перегрів негативно відбивається на біологічній складовій лікувальної грязі, що значно зменшує її ефективність. Тривалість процедури 20-30 хв. Процедури проводять через день, курсом 10-15 процедур.
Уникайте переохолоджень! Використана грязьова аплікація повинна бути утилізована, повторне її використання може нанести шкоду здоров’ю.
Побічний ефект Відсутній за умов дотримання правил грязелікування. В окремих випадках на початку курсу можливе виникнення загострення (бальнеологічна реакція), що є нормальною фізіологічною реакцією організму. У цих випадках необхідно тимчасово скоротити тривалість процедури до 10-15 хвилин та знизити температуру термокомпресу. Якщо при подальшому застосуванні стан здоров’я буде погіршуватися, або виникли небажані явища, зверніться до лікаря щодо подальшого застосування аплікаторів. Якщо симптоми загострення виникли у кінці курсу, його слід відмінити.
Наталія Ромашко, завідуюча відділенням відновного лікування КП «3-Я МКП ПМР»