Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

Ознаки гострого інфаркту міокарда. Способи самодопомоги та допомоги постраждалому до прибуття бригади екстреної медичної допомоги

| Коментарі відсутні

Інфаркт міокарда – це стан, що виступає в якості однієї з форм ішемічної хвороби серця. Відбувається інфаркт міокарда при блокуванні артерії, що забезпечує доставку кисню до серця. Через брак належного кровопостачання серцевий м’яз піддається певним пошкодженням. Тому перша допомога повинна бути надана в перші ж хвилини. Це буде здійснювати суттєвий вплив на наслідки захворювання. Дуже важливо знати про те, як розпізнати інфаркт міокарда. Це допоможе врятувати життя і зберегти здоров’я хворому.

Симптоми інфаркту міокарда:

1. Сильний стискаючий біль за грудиною, може віддавати в ліву половину грудної клітки, ліву руку або лопатку. Іноді больові відчуття поширюються на шию, зуби, щелепи і навіть живіт.
2. Холодний піт та озноб.
3. Задишка, брак повітря.
4. Частий і неправильний пульс.
5. Постраждалий різко зблід і знаходиться в збудженому стані.
6. Нудота, іноді блювання.
7. Запаморочення.
8. Слабкість.
9. Артеріальний тиск може підвищитись або навпаки – різко впасти.

При підозрі на інфаркт міокарда необхідно:

• Викликати бригаду екстреної медичної допомоги. При відсутності такої можливості звернутися до оточуючих вас людей. Якщо поблизу знаходиться патрульна поліцейська або пожежна машини, зверніться до них, вони також можуть доставити хворого в лікарню. Це ж стосується і надання першої допомоги при інфаркті міокарда іншим людям.
• Забезпечити хворому повний спокій. Посадіть або покладіть його на спину так, щоб верхня частина тулуба була трохи вища за нижню, ноги зігнуті в колінах. У такому положенні серцю легше буде здійснювати кровопостачання.
• Відкрити вікна, включити кондиціонер, вентилятор для припливу свіжого повітря.
• Зняти тісний одяг, ослабити пасок на брюках, розстебнути верхній ґудзик.
• Дати хворому нітрогліцерин, попередити, що його треба повністю розсмоктати. Наступну таблетку дати через 5 хвилин (повторити це не більше 3 разів). Якщо немає нітрогліцерину, дати валідол, виміряти артеріальний тиск, тому що він може різко знизитися. Якщо це сталося, нітрогліцерин і валідол давати не можна.
• Накапати 30-40 крапель валокордину або корвалолу на шматок цукру і дати розсмоктати (для заспокоєння хворого).
• Дати 1 таблетку аспірину – 300 мг (для зниження процесу тромбоутворення). Таблетку потрібно розжувати і запити водою.
• Можна дати 2 таблетки анальгіну (для зменшення болю).
• Поставити гірчичники на ікри ніг, як відволікаючий засіб.

Якщо ви запідозрили, що у когось з оточуючих інфаркт міокарда, і ця людина знаходиться в несвідомому стані, повідомте про це фахівцеві невідкладної допомоги за телефоном. Можливо, вам запропонують до приїзду екстреної медичної допомоги зробити хворому серцево-легеневу реанімацію. Якщо у вас немає відповідних навичок, вам порадять пропустити дихання «з рота в рот» і приступити відразу ж до компресії грудної клітини. Диспетчер екстреної медичної допомоги може керувати виконання потрібних дій за телефоном до прибуття бригади швидкої допомоги.

Серцево-легенева реанімація , яка може виконуватись самостійно або в парі з помічником, забезпечує можливість надходження до мозку крові насиченого кисню, що згодом поширюється до життєво важливих органів до моменту повного відновлення серцевого ритму. Це відбувається в безперервних натисканнях на груди (орієнтовно двічі за секунду). У разі наявності навичок надання такої допомоги і впевненості у власних силах проводиться 30 натискань на грудну клітину з поперемінним виконанням штучного дихання («рот у рот»), або виконуються тільки натискання на зазначене місце.

Саме перша допомога при інфаркті міокарда та повернення постраждалого до тями – це стан, в якому важлива кожна хвилина, яка може врятувати життя.

Н.Є.Неділько, лікар-кардіолог вищої категорії
Полтавського обласного клінічного кардіологічного диспансеру

Напишіть відгук