Туберкульоз є одним із найдавніших ворогів людини. Цю хворобу вже кілька століть вважають однією з найстрашніших бід.
Із 1995 року в Україні проголошена епідемія туберкульозу – захворюваність на туберкульоз стрімко збільшувалась і перевищила епідемічний поріг – 50 випадків на 100 тисяч населення.
Незважаючи на тенденцію щодо зниження показників захворюваності на туберкульоз та смертності від цієї хвороби, епідемічна ситуація з туберкульозу в Україні все ще залишається складною.
В Україні щорічно на туберкульоз захворює близько 32 тисяч людей та понад 6 тисяч людей помирає.
Діагноз туберкульозу підтверджується у спеціалізованих медичних закладах фтизіатричного профілю. Питання боротьби з туберкульозом роками залишається актуальним не лише в Україні, а й у всьому світі.
Реформування системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню передбачає кардинальні якісні зміни для всіх елементів цієї системи, які повинні бути співставними зі змінами поточної реформи системи охорони здоров’я: зосередженість на пацієнтові, концентрація уваги на наданні послуг, а не на інфраструктурі, акцент на амбулаторному лікуванні.
Пацієнтоорієнтовані підходи, котрі впроваджують зараз в Україні та в області зокрема, передбачають перехід на амбулаторне лікування (якщо немає спеціальних застережень), із дотриманням сучасних принципів інфекційного контролю, забезпеченням соціального супроводу пацієнтів, впровадженням та розширенням інноваційних методів діагностики та лікування туберкульозу, з урахуванням наявного в країні передового світового досвіду, принципів доказової медицини.
Запровадження нової моделі надання протитуберкульозної медичної допомоги населенню, а саме, акцент на амбулаторному лікуванні, в тому числі на рівні провайдерів первинної медичної допомоги, орієнтовано на підтримку пацієнтів і спрямовано на задоволення їх потреб у послугах охорони здоров’я.
Однією з основних задач охорони здоров’я України є створення сучасних можливостей для діагностики туберкульозу, в тому числі лікарсько-стійких його форм. При цьому надзвичайно важливо діагностувати туберкульоз на первинному рівні надання медичної допомоги. Адже на сьогодні це є однією з найкращих практик профілактики туберкульозу: пацієнт, якому швидко буде призначене правильне лікування, стає абсолютно безпечним для оточуючих упродовж кількох днів.
Щорічне профілактичне флюорографічне обстеження органів грудної порожнини у дорослих і обстеження дітей за допомогою реакції Манту допомагає виявити туберкульоз на ранній стадії розвитку захворювання, а у дітей виявити первинне інфікування і провести профілактичне лікування, не допустивши захворювання.
Щоб своєчасно виявити туберкульоз, кожен дорослий, практично здоровий, повинен проходити профілактичне флюорографічне обстеження не рідше 1 разу на 2 роки, щорічно – підлітки та особи до 21 року.
Крім того, щорічним рентгенівським обстеженням підлягають контингенти з груп ризику та працівники окремих професій, виробництв і організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення, чи шкідливими умовами праці.
З метою своєчасної діагностики туберкульозу важливо знати основні симптоми захворювання: кашель понад 2 тижні; підвищена температура тіла понад 7 днів; утруднення дихання; біль у грудях; поганий апетит, постійна слабкість; пітливість уночі.
Варто пам’ятати, що на туберкульоз може захворіти кожен. Туберкульоз – виліковний. Самолікування неприпустиме. При виникненні хоча б одного з симптомів туберкульозу треба негайно звернутися до лікаря.
Найбільш дієвими способами профілактики туберкульозу здоровий спосіб життя, заняття фізкультурою та спортом, дотримання санітарно-гігієнічних норм у побуті, належна увага до свого здоров’я.
Боротьба з туберкульозом – обов’язок кожного з нас!
Андрій Степаненко, заступник директора КП «Полтавський обласний клінічний протитуберкульозний диспансер Полтавської обласної ради», консультативно-діагностичне відділення №2 в місті Кременчуці.