Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

КУРІННЯ ПРИ БРОНХІТІ: НАСЛІДКИ НЕПЕРЕДБАЧУВАНІ

| Коментарі відсутні

курити заставка

17 листопада – Міжнародний день відмови від куріння

Бронхіт – поширене захворювання серед завзятих курців. Однак залежність від нікотину настільки сильна, що людині дуже складно відмовитися від шкідливої звички навіть при реальній загрозі для його здоров’я. До яких наслідків може привести паління, якщо діагностований бронхіт?

Бронхіт характеризується запаленням слизової тканини бронхів, через що в їх просвіт виділяється в’язка слизова харкотиння. Вона поступово накопичується в дихальних шляхах, а виводиться з працею разом з кашлем. Дихання стає важким, нерідко людина відчуває брак кисню.

На тлі бронхіту знижується місцевий імунітет, а мокрота створює сприятливе середовище для розмноження патогенних мікроорганізмів. Тому в подальшому можливий розвиток запалення легенів.

Якщо людина, що страждає бронхітом, продовжить курити, він посилить перебіг хвороби. Ця шкідлива звичка погіршує імунітет і викликає отруєння всього організму. Для одужання потрібно більше часу і ліків.

Крім того, саме куріння нарівні із забрудненим міським повітрям часто призводить до виникнення хронічного бронхіту. Люди, такі цією шкідливою звичкою, хворіють в 4 рази частіше. При цьому на небезпеку наражаються як активні, так і пасивні курці, яким доводиться постійно вдихати токсичний сигаретний дим проти своєї волі.

курнити картинка

Статистика показує, що хронічний бронхіт розвивається практично у кожної людини, який останні 5 років викурює близько 20 сигарет в день. При щоденній інтоксикації нікотином легені просто не можуть очищатися.

Бронхіт формується поступово. Перший час людини не турбують жодні симптоми, крім кашлю, однак на нього практично ніхто не звертає уваги. Коли курець в результаті звертається до лікаря, з’ясовується, що зміни його легенів і бронхів стали незворотними.

Вчені провели клінічні дослідження, які підтвердили, що пасивне куріння – це один з факторів, що провокують більшу частину легеневих захворювань. Інтоксикації і алергічні реакції у відповідь на компоненти тютюнового диму найчастіше зустрічаються у дітей.

Згідно з результатами досліджень, діти, які з ранніх років дихають тютюновим димом, часто хворіють бронхітом. Якщо в таких сім’ях батьки продовжують палити, захворювання стає хронічним, а пізніше у дитини розвивається бронхіальна астма.

Вплив нікотину і диму

Багато палять люди скаржаться на кашель, який поступово стає все настирливіше. Лише малий відсоток з них звертається до лікарні або робить спроби кинути шкідливу звичку. Однак саме кашель курця — перший тривожний сигнал, який вказує на розвивається бронхіт.

Тютюновий дим обпікає ніжні слизові оболонки бронхів і легенів. Також на них осідають формальдегід, бензпірен та інші шкідливі канцерогени. В результаті еластична тканина заміщується сполучною, що викликає у курця бронхіт.

Якщо хворий не перестає палити, він продовжує вдихати тютюновий дим і продукти згоряння. Це посилює подразнення слизових, а в самих бронхах накопичується все більше слизу, яка закупорює дихальні шляхи.

Спазми бронхів викликають кашель — таким чином вони намагаються очиститися від слизу. Однак її виведення з організму ускладнюється через триваючого отруєння токсичним димом.

В результаті розвиваються:

 • біль в грудях.
 • висока температура.
 • виснаження організму.
 • мігрень.

Через спазмів бронхи звужуються, і людина не отримує необхідної кількості повітря. Дихання утруднюється, розвивається задишка. Також виникають напади задухи.

Поступово напади кашлю з мокротинням стають все виснажливішими. Вони часто з’являються після фізичних навантажень, вдихання холодного або забрудненого повітря, а також по ночах.

Куріння при бронхіті провокує швидкий перехід від початкової стадії хвороби, коли ще не порушена працездатність людини, до її важких форм. Хронічний бронхіт діагностують в тому випадку, коли людина хворіє не менше трьох місяців поспіль протягом двох років.

Посиленню кашлю при хронічному бронхіті сприяють:

 • часті й інтенсивні затяжки.
 • тримання сигарети в роті, коли не проводиться затягування.
 • куріння сигарет без фільтра.

під дією цих чинників в організм проникає більше тютюнового диму і що містяться в ньому канцерогенів. Сполуки важких металів осідають на слизовій бронхів і викликають обструкцію парного органу.

При гострому бронхіті

Куріння викликає зниження місцевого імунітету, що створює підгрунття для проникнення в бронхи бактеріальних інфекцій. В результаті нерідко загострюється хронічний бронхіт.

Цей стан супроводжують такі симптоми:

 • посилення кашлю і задишки.
 • згущення мокротиння.
 • відділення гнійної мокроти жовтого або зеленого відтінку.
 • висока температура.
 • підвищене потовиділення.
 • озноб.

Поява цих симптомів свідчить про розвиток патологічних процесів, які часто стають незворотними і призводять до втрати працездатності. Потрібно негайну відмову від куріння і кваліфіковане медичне лікування. Хворому призначають постільний режим, рясне пиття і прийом прописаних лікарем медикаментів — кортикостероїдів та антибіотиків.

Наслідки

Неможливо передбачити наслідки, до яких призведе куріння при бронхіті. Це залежить від особливостей конкретного організму. Однак кожна викурена сигарета знижує імунітет і може стати останньою краплею, яка спровокує перехід захворювання в більш важку стадію.

За статистикою, смертність серед курців, хворих на бронхіт, до трьох разів вище, ніж серед чоловіків без шкідливих звичок. В результаті тривалого куріння легені людини темніють і заповнюються слизової мокротою, а дрібні бронхи закупорюються і не можуть працювати на повну силу. У них утворюється невелика повітряна подушка, яка не дозволяє людині зробити повноцінний вдих.

Для останньої стадії хронічного бронхіту характерний виснажливий кашель, який триває від трьох місяців, викликаючи біль в грудях і мігрені.

Коли в бронхах накопичується велика кількість хвороботворних бактерій, розвивається гострий бронхіт, який може перерости в:

 • пневмонію.
 • гнійний бронхіт:
 • астму.

Випалювання великої кількості сигарет в певний момент спровокує різке зниження імунітету. В результаті виникне підвищена загроза розвитку раку легенів, шлунка або гортані.

Постійні спазми бронхів викликають перенапруження м’язів, через що починається дегенеративний процес в м’язовій тканині. Повітря при цьому не видихається повністю, його частка продовжує залишатися в легенях, утворюючи подушку. Відмерлі клітини заміщаються рубцевої тканиною, при цьому бронхи зменшуються в розмірі, розвивається їх недостатність.

Всі ці процеси посилюються інтоксикацією тютюновим димом, простудними захворюваннями і вірусними інфекціями. Ослаблена імунна система не в змозі боротися з таким навантаженням, тому лікування навіть легкої форми ГРВІ суттєво ускладнюється.

Коли хворий знаходить в собі сили кинути курити, то приблизно через 1,5 місяці йому стає легше дихати.

На самому початку кашель часто різко загострюється — це нормальне явище, яке свідчить про те, що в легенях і бронхах почалося активне очищення від скопилася в них слизу. Через деякий час відновиться функціональність епітелію дихальної системи, і хворобливі симптоми зникнуть безслідно.

Коли людина відмовляється від паління і починає лікуватися на ранніх стадіях бронхіту, функції легенів практично повністю відновлюються. Якщо ж хвороба запущена, то одужання проходить повільно, але, оскільки припиняється отруєння нікотином, поступово зникає виснажливий кашель. Це єдина можливість не допустити таке небезпечне захворювання, як рак.

Висновки:

Чи можна курити під час бронхіту – категорично ні. Ця шкідлива звичка дуже часто стає причиною виникнення захворювання, яке зменшує тривалість життя. Якщо не відмовитися від тютюну після появи характерного кашлю з в’язким мокротинням, досить швидко настане хронічний бронхіт, а потім з’явиться ризик появи астми, пневмонії і навіть раку.

Набутий бронхіт курця розвивається всього за 5 років куріння, а позбутися від нього практично неможливо. Можна вилікувати недугу на початковій стадії або частково відновити функції бронхів при наявності ускладнень. Однак, якщо людина після цього почне знову палити, він спровокує чергове загострення захворювання.

Відмова від куріння – єдиний спосіб не допустити серйозних наслідків, до яких може привести бронхіт. Однак нікотинова ломка буває дуже сильною. Якщо не виходить кинути палити різко, можна поступово зменшувати кількість сигарет.

Щоб полегшити процес відвикання від тютюну, фахівці радять:

 1. Відмовитися від кави і алкоголю.
 2. Правильно харчуватися.
 3. Відволікати себе жуйкою, льодяниками.
 4. Приймати вітаміни.
 5. Пити заспокійливі чаї.
 6. Виконувати дихальну гімнастику.
 7. Спати 8 годин на день.
 8. Гуляти на повітрі і займатися спортом.
 9. На час захистити себе від кращих компаній.

Лікарі однозначно заявляють, що тільки за умови повної відмови від шкідливої звички можливо повністю позбутися від симптомів хронічного бронхіту. В іншому випадку лікування істотно затягнеться або виявиться неефективним.

Василь Малич, лікар-терапевт КП «3-я міська клінічна лікарня ПМР»

Напишіть відгук