Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

ТЕСТУЙСЯ НА ГЕПАТИТИ: СУЧАСНІ ПРЕПАРАТИ ДОЗВОЛЯЮТЬ ВИЛІКУВАТИ ПОНАД 9 ІЗ 10 ХВОРИХ

| Коментарі відсутні

ГЕПАТ2

19 травня – День боротьби з гепатитом.

Віруси є найчисленнішою та найменш зрозумілою біологічною формою життя на Землі. Вони перебувають повністю за межею нашого сприйняття, бо побачити їх можна лише за допомогою складних електронних оптичних пристроїв. Віруси залишаються причиною багатьох захворювань людства. Серед хвороб, що потребують постійної уваги як практичних лікарів, так і науковців, останні роки найбільшу увагу привертають вірусні гепатити. Саме віруси часто провокують ураження клітин печінки з формуванням запального процесу (гепатиту), що має здатність переходити в хронічну форму. Гепатити, обумовлені вірусами, формують основний тягар інфекційних захворювань в Україні, погіршують якість та тривалість життя, сприяють втраті працездатності та передчасній смерті.

Штами вірусів гепатиту A, B, C, D і E – найпоширеніші види, які виявляються серед населення. Найбільш тяжкі наслідки для здоров’я обумовлюють вірусні гепатити В і С, які в 96% випадків викликають появу цирозу та раку печінки (гепатоцелюлярної карциноми) та призводять до 1,3 мільйонів летальних випадків у всьому світі. Нажаль, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), лише 9% осіб із хронічним вірусним гепатитом В і 20% з вірусним гепатитом С знають про свій діагноз.

У 2016 році ВООЗ ухвалила першу Глобальну стратегію сектору охорони здоров’я щодо вірусного гепатиту, закликаючи до його усунення як загрози громадському здоров’ю. Метою стратегії є скорочення нових випадків гепатиту на 90% та смертності на 65% до 2030 року. Система епідеміологічного нагляду за вірусними гепатитами, що існує в нашій країні, часто має обмежений доступ до послуг діагностики та лікування, та не дає можливості повною мірою оцінити рівень тягаря зазначених захворювань. Тому в 2019 році Україна приєдналася до Глобальної стратегії з елімінації вірусних гепатитів B та C, ухваливши Державну стратегію протидії ВІЛ інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам до 2030 року.

Відповідно Державної стратегії протидії вірусним гепатитам, однією із головних оперативних цілей визначено оптимізацію та спрощення підходів до тестування вірусних гепатитів. У світі 19 травня відзначається як день тестування на гепатити. Цей день був започаткований в Сполучених Штатах Америки в 2013 році з метою привернути увагу суспільства до «тихої» пандемії вірусного гепатиту. Саме обстеження на гепатит B або гепатит C є першим кроком своєчасної діагностики, в подальшому запорукою успішного лікування та можливого запобігання розвитку важких хронічних прогресуючих захворювань печінки.

В Україні у 2020 році поширеність поверхневого антигену гепатиту В (HBsAg) серед дорослого населення становила 1 %, а інфікування гепатитом C (HCV-РНК позитивні особи) – 3 %, більш часто серед чоловіків і людей старшого віку. Крім цього, вища поширеність вірусів гепатиту В і С спостерігалась у групах ризику (у осіб, які вживають ін’єкційні наркотики (HBsAg: 8,5 % та анти-HCV: 56,3 %) та ВІЛ-інфікованих осіб).

В останні роки, за даними багатонаціонального дослідження EASL, пандемія COVID-19 призвела до сповільнення або повного припинення багатьох програм з ліквідації вірусних гепатитів. Обмеження в лікуванні вірусних гепатитів В та С були пов’язані з обмеженим доступом до скринінгу, консультацій, специфічного тестування та фактичного лікування. 1-річна затримка в діагностиці та лікуванні гепатитів, до 2030 року може призвести до додаткових 44 800 випадків раку печінки та 72 300 смертей від вірусного гепатиту С у всьому світі.

Інші наукові огляди підкреслюють багатофакторний вплив SARS-CoV-2 на печінкові клітини, обумовлені впливом лікарських препаратів, що застосовувалися при лікування COVID-19, попередніми захворюваннями печінки та прямим вірусним ураженням гепатоцитів, які мають ангіотензин-перетворюючий фермент 2, через який вірус потрапляє в клітини людини. Пацієнти, які мають хронічні захворювання печінки, в тому числі й вірусні гепатити, як правило мають більш важкий перебіг інфекції SARS-CoV-2 та вищий рівень смертності. Залишилося лише 10 років, щоб досягти цілей ВООЗ, щодо ліквідації гепатитів, але COVID-19 продовжує впливати на прогрес. Тому так важливо своєчасно проходити тестування, щодо виявлення вірусних гепатитів, враховуючи сучасні умови війни та високу частоту нових випадків SARS-CoV-2, підвищувати обізнаність щодо гепатитів В та С і спонукати більше людей дізнатися про свій статус, тому що після своєчасного встановлення діагнозу, сучасні ефективні методи лікування дозволяють виліковувати понад 9 із 10 людей, які їх приймають.

Олена Кир’ян, доцент кафедри сімейної медицини і терапії ПДМУ, лікар-гастроентеролог вищої категорії КП «ПОКЛ ім М.В.Скліфосовського ПОР».

Напишіть відгук