Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

14 ПУНКТІВ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ХАРТІЇ ПРАВ ПАЦІЄНТІВ

| Коментарі відсутні

17 вересня – Всесвітній день забезпечення безпеки пацієнтів в Україні

безпека пацієнтів

Потреба в безпеці – одна з базових потреб кожної людини. Ми прагнемо безпеки у фізичному, соціальному та економічному існуванні для себе та своїх рідних. Коли відпочиваємо, працюємо, добираємося з місця на місце, а тим більше – коли знаходимося в лікарні, — всюди потребуємо захисту. Чи не так?

В основі проведення Всесвітнього дня безпеки пацієнтів лежить головний принцип медицини – перш за все, не нашкодь. Безпека – це базова потреба при наданні медичної допомоги. Кожен вид, форма та умови надання медичної допомоги супроводжуються певними ризиками для пацієнтів. Конституція України передбачає, що кожен має право на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування, гарантує, безоплатне надання медичної допомоги державними та комунальними закладами охорони здоров’я.  Європейська соціальна хартія встановила заходи, яких повинні дотримуватися всі медичні заклади, аби пацієнти були в повній безпеці.

Європейська хартія прав пацієнтів складається з 14 пунктів:

  1.              Право на профілактичні заходи.

Пацієнти мають право на профілактичні заходи з метою запобігання розвитку захворювання.

2.  Право на доступність допомоги.

Пацієнти мають право на отримання доступної медичної допомоги, яка гарантовано надається кожному, без будь-якої дискримінації за матеріальним станом, місцем проживання, хворобою чи часом звернення по допомогу.

3. Право на отримання інформації.

Пацієнти мають право на отримання повного обсягу інформації стосовно власного стану здоров’я, медичної допомоги, в тому числі медичного втручання, можливостей і умов використання результатів медичної допомоги та усіх доступних сучасних технологій.

4. Право на інформовану згоду.

Пацієнт має право отримувати повну інформацію, яка забезпечить йому можливість брати активну участь у прийнятті рішень щодо медичного втручання та/або участі у наукових дослідженнях.

5.Право вибору.

Пацієнти мають право вільного вибору методів профілактики, діагностики та реабілітації на основі адекватної інформації..

6.Право на конфіденційність.

Пацієнти мають право на конфіденційність особистої інформації, включаючи інформацію про стан здоров’я, медичний огляд чи обстеження, їх результати, інтимну і сімейну сторони життя, а також право на захист приватності під час проходження діагностичних, лікувальних чи реабілітаційних процедур.

7. Право на повагу до часу пацієнта. 

Пацієнт має право на швидке отримання своєчасної медичної допомоги протягом необхідного періоду. Це право стосується будь-якої фази лікування.

8. Право на допомогу, яка відповідає прийнятим стандартам якості.

Кожен пацієнт має право на отримання якісної медичної допомоги, яка відповідає затвердженим стандартам.

9. Право на безпеку.

Пацієнт має право захисту від шкоди, яка може бути йому заподіяна через неякісне функціонування системи надання медичної допомоги, злочинну недбалість чи лікарську помилку.

10 Право на використання сучасних технологій.

Кожен пацієнт, незалежно від його матеріального стану, має право на доступність медичної допомоги, включаючи діагностичні та лікувальні процедури та лікарські засоби, що відповідають міжнародним стандартам.

11. Право на усунення надмірного болю.

Кожен має право на максимально можливе усунення болю на будь-якій стадії лікування.

12. Право на індивідуалізоване лікування.

Пацієнт  має право на проведення діагностичних та лікувальних процедур, які якнайбільше відповідають його особистим потребам.

13. Право на скаргу.

Кожен пацієнт має право скаржитися на завдані йому страждання і збитки та право отримати відповідь чи іншу реакцію.

14. Право на отримання відшкодування завданої шкоди.

Кожен пацієнт має право на отримання відшкодування матеріальної та/або моральної шкоди з наданням медичної допомоги, протягом розумного терміну.

Якість та безпека — ключові аспекти, що визначають рівень охорони здоров’я країни. На разі українські лікарі мінімізують ризики, базуючи свої рекомендації на сучасних міжнародних настановах. Це убезпечує від надмірного призначення ліків сумнівної ефективності чи застарілих способів лікування.

Лариса Мохначова, завідувач відділення патології вагітності та екстрагенітальної патології з ліжками для невиношування Комунального підприємства “Міський клінічний пологовий будинок Полтавської міської ради”

Напишіть відгук