Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом

| Коментарі відсутні

1 грудня вся світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Цього дня людство згадує про те, яку серйозну загрозу для життя людей несе ця глобальна проблема.

Вірус імунодефіциту був офіційно відкритий 5 червня 1981 року в Центрі контролю захворювань Сполучених Штатів Америки. Синдром набутого імунодефіциту в останні десятиліття поширюється зі швидкістю епідемії.

Вперше Всесвітній день боротьби зі СНІДом відзначався 1 грудня 1988 року. Таке рішення затвердили на міжнародній зустрічі міністрів охорони здоров’я, які обговорювали необхідність обміну інформацією щодо ВІЛ-інфекції та СНІДу.

Сьогодні зусилля багатьох держав спрямовані на профілактику поширення захворювання. Заходи Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом традиційно відбуваються із символом цього дня – Червоною стрічкою. Її вигадав художник Франк Мур. У 1991 році під час святкування Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом цей символ був використаний вперше. Тепер кожен, хто надягає Червону стрічку 1 грудня, висловлює свою надію на майбутнє без СНІДу.

За оперативною інформаціє Державної служби України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних хвороб МОЗ України за період 1987р. і станом на 01.11.2012 в цілому по Україні зареєстровано з уперше в житті встановленим діагнозом ВІЛ-інфекції/СНІД 219919 осіб, випадків СНІДу -54711, померлих від СНІДу -27830.

В Полтавській області з моменту реєстрації ВІЛ-інфекції і станом на 01.11.2012 зареєстровано 4436 випадків ВІЛ, кількість хворих на СНІД – 1328, померлих від захворювань, зумовлених СНІДом – 696. Впродовж 10 місяців поточного року вже виявлено 380 випадків ВІЛ-інфекції, 225 хворих на СНІД та зареєстровано 119 смертей від СНІДу.

Вірус імунодефіциту людини (ретровірус) був вперше виділений в 1983 році в Парижі Люком Монтан’є. Інфіковані вірусом клітини людини залишаються з цим вірусом до кінця свого існування. Основні особливості вірусу: розмножується тільки в імунних клітинах- Т-лімфоцити крові; мінливість, яка наприклад, в порівнянні з вірусом грипу вища в 30-100 разів; змінюється не тільки у різних хворих, а навіть у одного і того ж хворого в різний час, що є однією з основних причин відсутності вакцини проти СНІДу; непростий склад; не стійкий в навколишньому середовищі, особливо до різних хімічних та фізичних чинників, гине після обробки 700 спиртом через 10 хвилин, при кип’ятінні – миттєво, швидко знищується під впливом захисних ферментів організму. Саме цим і зумовлена неможливість інфікування ВІЛ у побуті, через посуд, постіль, рушники, при обіймах, рукостисканнях, тощо. Неможливо інфікуватись і при укусах комах.

Основними шляхами передачі ВІЛ є:
- статевий при стосунках без засобів захисту або з засобами захисту низької якості;
- внаслідок вживання наркотиків ін’єкційним шляхом, при використанні одних і тих же шприців та голок;
- від матері до дитини під час вагітності або грудному вигодовуванні (вертикальний шлях передачі).

Інфіковані можуть почувати себе здоровими багато місяців і навіть років, так звана стадія безсимптомного носійства вірусу. Це залежить від імунної системи організму.

Імунна система здорової людини, як правило, справляється з опортуністичними хворобами. В разі, коли під дією вірусу імунна система не спрацьовує, ці хвороби починають розвиватися.

Стадій захворювання чотири. Перші стадії безсимптомні, які можуть тривати до 2-х років з часу інфікування, а уже третя й четверта – мають ознаки опортуністичних інфекцій.

Тривалість перебігу ВІЛ-інфекції до кінцевих стадій різноманітна та залежить від багатьох чинників, таких, як: лікування хворих антиретровірусними препаратами, харчування (повинно бути вітамінно-білковим), від способу життя. Саме здоровий спосіб життя без зловживання алкоголем, паління буде сприяти затримці розвитку хвороби, а тим самим продовженню життя.

З метою запобігання ВІЛ-інфікування радимо: не вживати наркотичні речовини, особливо ін’єкційним шляхом, не вступати в незахищені належним чином статеві стосунки з випадковими партнерами, обстежуватись на ВІЛ чоловікам та жінкам перед створенням сім’ї та звертатися для проведення профілактичного лікування вагітним ВІЛ-інфікованим та дітям, народженим від таких матерів.

Серед заходів, присвячених цій даті, у місті Полтаві працівниками обласного Центру СНІДу за участю громадських організацій, що працюють в просторі ВІЛ відбудуться: анонімне обстеження на ВІЛ-інфекцію (1 грудня, вул. Жовтнева (в районі ЦУМу, початок об 11:00), розповсюдження інформаційних матеріалів, на вулицях міста; відвідування ВІЛ-позитивних пацієнтів; надання консультацій лікарями, працівниками громадських організацій,
Тестування має проходити кожен, хто пов’язаний з ризиком ВІЛ-інфікування!

Напишіть відгук