Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

СУЧАСНІ МЕТОДИ ДІАГНОСТИКИ МЕЛАНОМИ

| Коментарі відсутні

melanomaday

При появі симптомів меланоми у ділянці родимки пацієнту слід негайно звернутися до лікаря-дерматолога та лікаря-онколога.

Дерматоскопія – найбільш рання діагностика меланоми – за допомогою простої лупи чи дерматоскопа на основі системи ABCDE чи шкали “АКОРД” (остання розроблена співробітниками Інституту дерматокосметології доктора Ольги Богомолець).

При меланомах для уточнення діагнозу проводять цитологічне дослідження відбитка з поверхні пухлини за наявності виразки, в інших випадках первинний діагноз встановлюють за клінічними даними.

Завданням лікаря-дерматолога та сімейних лікарів є своєчасна первинна діагностика проявів меланоми шкіри чи ознак злоякісної трансформації меланоцитарних невусів (клінічно, дерматоскопічно), після чого пацієнтів направляють до лікаря-онколога для уточнення діагнозу та вибору раціональної тактики щодо кожного конкретного пацієнта.

меланомакарт4

Шкала “ABODE”:

A (Asymmetry) – асиметрія родимки (невуса);

В (Border) – край нерівний або нечіткий;

С (Colour) – колір родимки різний;

D (Diameter) – діаметер перевищує 5 мм;

Е (Enlargement) – ріст (збільшення в розмірах) родимки за короткий проміжок часу.

Шкала “АКОРД”:

А – асиметрія. Якщо умовною лінією розділити здорову родимку навпіл – її половинки є рівними; поява асиметрії може бути першою ознакою переродження.

К – край. У здорової родимки він є рівним, поява нерівностей може свідчити про її переродження.

О – окрас родимки повинен бути рівномірним, при цьому інтенсивність кольору різних родимках може відрізнятися. Про переродження буде свідчити поява вкраплень іншого кольору: сірого, білого, червоного, темно-коричневого, чорного.

Р – розмір. Чим більша родимка, тим вищий ризик переродження, проте розмір може бути і сумарним, тобто багато маленьких родимок збільшують ризик переродження однієї з них.

Д – динаміка. Про переродження можуть свідчити будь-які зміни в динаміці: збільшення розміру, кровоточивість, поява кірочок ТОЩО.

При появі подібних симптомів у ділянці родимки пацієнту слід негайно звернутися до лікаря-дерматолога та лікаря-онколога. При меланомах не рекомендують робити пункцію або часткову біопсію, тому що найменша її травма може сприяти швидкій генералізації процесу. Для уточнення діагнозу проводять цитологічне дослідження відбитка з поверхні пухлини за наявності виразки, а в інших випадках первинний діагноз встановлюють за клінічними даними.

Завданням лікаря-дерматолога та інших медичних фахівців є своєчасна первинна діагностика проявів меланоми шкіри чи ознак злоякісної трансформації меланоцитарних невусів (клінічно, дерматоскопічно), після чого пацієнта направляють до лікаря-онколога для уточнення діагнозу та виробу раціональної лікувальної тактики.

Сергій Котов, лікар-дерматолог «4-а міська клінічна лікарня Полтавської міської ради»

 

Напишіть відгук