Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

ЩО ТАКЕ ШИЗОФРЕНІЯ?

| Коментарі відсутні

шизофр заставка

До Всесвітнього дня обізнаності про шизофренію

Шизофренія – одне з найбільш спірних психіатричних захворювань. Її симптоми настільки різноманітні, що вченим складно зрозуміти, єдина це хвороба або просто сукупність різних синдромів. Звичайні ж люди часто плутають роздвоєння особистості (як, наприклад, у Біллі Міллігана) з шизофренією, проте це абсолютно різні недуги. Незважаючи на те, що ризик захворіти на шизофренію є тільки у 4-6 чоловік із тисячі, її симптоми можуть з’явитися раптово, тому знати про можливі ознаки цього небезпечного захворювання слід кожному.

До недавнього часу причини шизофренії залишалися для вчених повною загадкою, проте розвиток нейробіології дозволило відкрити завісу таємниці. Згідно з даними досліджень, основним чинником є генетична схильність, проте велике значення мають умови, в яких людина перебував у ранні роки життя – наприклад, психічне або фізичне насильство в ранньому віці збільшує ризик розвитку хвороби.

До факторів ризику відносять низький соціальний статус, бідність, переслідування за расовими або іншим мотивам, безробіття і самотність. Крім того, деякі вчені вважають, що вірусні захворювання, перенесені матір’ю під час вагітності, а також нестача вітамінів теж можуть збільшити ризик захворіти шизофренією.

ЯКІ РИЗИКИ ЗАХВОРІТИ НА ШИЗОФРЕНІЮ?

На цю хворобу страждає 1 % населення світу, тобто приблизно 75 млн осіб. При цьому недуга зустрічається у 10 % людей, родичів яких поставлений той самий діагноз.

До цього захворювання приблизно однаково схильні і чоловіки, і жінки, і найчастіше воно наздоганяє людину в молодому віці. Чоловіки, як правило, хворіють у віці від 20 до 28 років, а жінки – від 26 до 32 років. Крім того, найчастіше недуга виявляється у міських жителів. При цьому цікаво, що шизофренія практично не зустрічається у людей, які живуть, що називається, за межами цивілізації.

У людей, хворих на шизофренію, ризик померти у молодому віці у 2–2,5 рази вищий, ніж у здорових людей, оскільки це захворювання часто супроводжують, зокрема, порушення роботи серцево-судинної системи. Відомо, що люди з шизофренією часто бувають завзятими курцями, що додатково зменшує тривалість життя.

СИМПТОМИ ШИЗОФРЕНІЇ

Позитивні симптоми — це ті, яких більшість людей зазвичай не відчуває, але вони присутні у людей із шизофренією. Позитивні симптоми мають настільки незвичайні і невластиві для нормальної психіки прояви, що помітити їх може навіть неспеціаліст.

Галюцинації. Як правило, це слухові галюцинації, що можуть проявлятися як у вигляді одного голосу, який коментує дії хворого або віддає накази, так і у вигляді двох або більше голосів, котрі ведуть розмову один з одним (як правило, про «господаря»). Бувають також зорові, нюхові і навіть тактильні галюцинації, коли людина відчуває дотики.

Маячня. Людина, яка страждає на шизофренію, може вірити, що її переслідують якісь люди або організації, що контролюють її життя за допомогою радіосигналів, а також страждати, наприклад, манією величі – перебувати в повній упевненості, що він або вона є знаменитою історичною особистістю.

Деперсоналізація. Людина з цим симптомом починає сприймати себе як би з боку і втрачає можливість керувати своїми емоціями та тілом. Наприклад, людина може не впізнавати свій голос або власне відображення в дзеркалі.

Дереалізація. Цей симптом, як правило, йде рука об руку з деперсоналізацією. В такому стані навколишній світ здається несправжнім або віддаленим, людина нерідко перебуває у стані дежавю або жамевю (знайомі місця і ситуації здаються побаченими вперше).

Дезорганізація мови і мислення. Для цього симптому характерні обривиста мова, незв’язні і швидко мінливі образи. Іноді людина раптово замовкає, ніби втрачає думку.

Визначити негативні симптоми шизофренії людям, далеким від психіатрії, буває досить складно, оскільки вони можуть сприйматися як риси характеру людини.

Порушення абстрактного мислення виражається в нездатності мислити образно. Так, наприклад, якщо попросити людину пояснити сенс приказки «ліс рубають – тріски летять», він буде трактувати її буквально.

Відсутність бажань і прагнень. Люди, у яких спостерігається цей симптом, можуть не тільки не хотіти робити що-небудь (приміром, ходити на роботу або читати), але і переставати доглядати за собою і дотримувати правила гігієни.

Апатія. Людина байдужа до всього, що відбувається, у нього ніщо не викликає ні позитивних, ні негативних емоцій. Цей симптом проявляється також у відсутності міміки і порушенні жестикуляції. Проте зовнішня відсутність переживань не завжди означає, що в душі хворий не відчуває емоцій: якраз навпаки, іноді вони бувають навіть більш сильними, ніж у здорових людей.

Аутизм. Людина з цим симптомом втрачає інтерес до зовнішнього світу і занурюється в свій власний внутрішній світ. Контакт з оточуючими порушується і може повністю припинитися, більш того, хворий може виявляти ворожість. Втім, люди, які страждають на шизофренію, рідко схильні до насильства. Іншими словами, якщо людина до хвороби не здійснював насильницьких дій, то він не стане здійснювати їх, будучи хворим.

КОЛИ ПОЧИНАТИ ТУРБУВАТИСЯ?

Вважається, що однією з перших ознак захворювання є порушення гігієнічних звичок. Так, наприклад, людина, яка чистила зуби двічі в день, починає робити це тільки 1 раз, а потім цей ритуал і зовсім перестає бути щоденним. Крім того, і сама дія сповільнюється: якщо до початку розвитку хвороби людина приймала ванну протягом 10-20 хвилин, то після появи недуги процедура може розтягнутися на кілька годин.

Також людина може почати проявляти невідповідні моменту емоції, наприклад плакати під час радісних подій чи сміятися в трагічній ситуації. Деколи ж на початкових стадіях захворювання емоції можуть зовсім зникати: деякі хворі можуть спокійно дивитися на сцени муки людей або тварин.

Іноді початок захворювання супроводжується різкою зміною звичок. Наприклад, людина часто відвідувала різні заходи і заводила нові знайомства, а потім раптом різко стає домосідом і відгороджується від людей. Найчастіше хворі впадають у релігію або містику, навіть якщо завжди були далекі від подібних речей.

Насторожити повинні також різкі перепади настрою. Крім того, практично у всіх хворих на початкових стадіях шизофренії міміка стає надзвичайно активною, з’являються мимовільні посмикування, іноді сповільнюється моргання.

ЯК ДОПОМОГТИ ХВОРОМУ ШИЗОФРЕНІЄЮ?

Незважаючи на те, що знань про причини шизофренії стає все більше, лікування цієї хвороби спрямоване на усунення симптомів, що заважають жити звичайним життям. Для їх ліквідації людям з цією недугою призначаються різні ліки – так звані антипсихотики.

На жаль, про повне одужання мова поки не йде, тому шизофренію відносять до хронічних захворювань, що потребують терапії протягом усього життя людини. І родичі хворих можуть допомогти своїм близьким у боротьбі з недугою, коли ті перебувають на їх утриманні.

Людям, які доглядають за хворими на шизофренію, необхідно стежити за своєчасним прийомом ліків, без яких симптоми захворювання повернуться дуже скоро. Добре, якщо людина з шизофренією буде відвідувати групи підтримки для людей з таким діагнозом.

Що робити, якщо під час перебування вдома у хворого почалося марення або з’явилися галюцинації? Не варто переконувати людину в нереальності того, що він бачить і чує, але й погоджуватися з ним не слід. Краще всього сказати, що у вас інша думка, і негайно зв’язатися з лікарем або зателефонувати на лінію допомоги хворим із подібним діагнозом. Варто пам’ятати, що доброта, терпіння і розуміння дуже важливі при контакті з людьми, хворими на шизофренію.

Павло ДРОБНІЧ, лікар-психіатр КНП «Чутівська ЦЛ»

Напишіть відгук