Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

РАК ЛЕГЕНЬ: ПРИЧИНИ, СИМПТОМИ, ЛІКУВАННЯ ТА ПРОФІЛАКТИКА

| Коментарі відсутні

рак легенів

1 серпня – Всесвітній день боротьби з раком легень

Рак – захворювання, що спричиняє необмежене та неконтрольоване утворення аномальних клітин в організмі. Відповідно рак легень – це злоякісне новоутворення, що розвивається в легенях.

У світі рак легені посідає перше місце серед причин смертності від онкологічних захворювань, щороку від нього  помирає більше людей, ніж від раку молочної залози, товстої кишки та передміхурової залози разом.

Рак легень є однією з найпідступніших хвороб, адже на ранніх стадіях його основні симптоми досить часто не проявляються. Близько 70% відсотків пацієнтів дізнаються про свій діагноз на ІІІ-ІV стадії, коли більшість методів лікування вже є малоефективними. Тому метою цього дня є поширення інформації щодо профілактичних заходів. На перше місце лікарі виносять відмову від паління, а на друге – проведення регулярних обстежень легень за допомогою томограми.

ПРИЧИНИ

Основною причиною появи раку легень є куріння, незалежно від того, є людина активним чи пасивним курцем. За статистикою лише 10-15% людей, у яких був діагностований рак легень, не курили. Також виникнення раку легень можуть спровокувати опромінення, вплив газу радону, контакт із азбестом або іншими канцерогенами, хронічні запальні хвороби легень та зниження імунітету. Якщо у вас був рак легень, це підвищує ризик його виникнення знову. Ризик може підвищитись, якщо ваші батьки, брати, сестри, інші родичі хворіли на рак легень. Це в першу чергу пов’язано з тим, що, можливо, ви дотримуєтесь подібного способу життя, зокрема – курите, та піддаєтесь такому самому впливу навколишнього середовища, як і вони.

СИМТОМИ

Найпоширеніші симптоми раку легень:

  • кашель, що не зникає та погіршується;
  • відхаркування кров’ю або мокротинням червоно-коричневого кольору;
  • біль у грудях, що посилюється при глибокому диханні, кашлі або сміху;
  • хрипи;
  • втрата ваги та апетиту;
  • задуха;
  • постійне відчуття втоми або слабкості;
  • інфекції, зокрема бронхіт та пневмонія, що не минають або повторюються.

Більшість із цих симптомів можуть спричиняти інші захворювання. Проте якщо ви помітили один чи кілька з цих симптомів, зверніться до свого лікаря. Якщо рак діагностують на ранній стадії, лікування буде більш ефективним, а шанси одужати зростуть.

ПРОФІЛАКТИКА

Раннє виявлення раку легень допоможе вчасно розпочати лікування. Основний метод такої діагностики – рентгенологічне дослідження. Рентгенівський знімок допоможе виявити проблему на ранній стадії. Лікарі рекомендують робити рентген щороку, особливо, якщо ви належите до групи ризику – наприклад, курите.

Для уточнення діагнозу використовується комп’ютерна томографія (КТ). У цьому тесті рентгенівський апарат сканує тіло та використовує низькі дози випромінювання для детального зображення легень.

Щоби зменшити ризик захворювання на рак легень, не починайте курити або киньте цю шкідливу звичку. Сигаретний дим, що заповнює закриті приміщення, містить більше 4000 хімічних речовин, із яких, принаймні, 250 – шкідливі, а понад 50 викликають рак. Так само уникайте пасивного куріння. Дотримуйтесь здорового способу життя і регулярно проходьте профілактичні обстеження.

ЛІКУВАННЯ

Лікування раку легень у хворих включає всі, прийняті в сучасній клінічній онкології, методи: хірургічний, променевий, хіміотерапевтичний і їх різні поєднання, названі комбінованим способом лікування. Вибір того чи іншого методу лікування залежить від багатьох факторів, у тому числі основними є стадія раку легень і стан пацієнта.

Хірургічний метод лікування раку легень. Не завжди значення має тільки пухлина. Важливими є вік пацієнта і ще деякі фактори. В ході операції зазвичай пухлину видаляють із частиною легені або виконують повністю видалення легені. У разі необхідності прибирають реґіонарні лімфовузли. Результат операції залежить від того, де знаходиться пухлина, від її розмірів і наявності в ній метастазів, від віку хворого.

Променева терапія  легень є другим за ефективністю методом лікування раку легень. Променева терапія – це метод лікування пухлинних захворювань за допомогою іонізуючого випромінювання.

Хіміотерапія раку легень – це метод, заснований на введенні в організм пацієнта ліків, здатних вибірково пригнічувати ріст ракових клітин без значного пошкодження здорових тканин і органів хворого.

Методи в лікуванні раку легень варіюються в залежності від місця розташування пухлини, її гістологічного типу, стадії розвитку і загального стану хворого. На ранніх стадіях захворювання найбільш ефективним є метод хірургічного видалення пухлини. Однак хірургічне втручання здійснюється тільки в тому випадку, якщо загальний стан хворого дозволяє провести таку складну операцію. На більш пізніх стадіях захворювання (при великих розмірах пухлини та при наявності метастазів ув реґіонарних лімфовузлах і віддалених органах) хірургічне лікування, як правило, неефективне, як і в разі дрібноклітинного раку. У таких випадках застосовують хіміотерапію та радіотерапію. Якщо дозволяє стан хворого, виконують комплексне лікування, що включає комбінацію всіх вищеописаних методів.

Едуард Минько, лікар-онколог КП ,,Полтавський обласний клінічний онкологічний  диспансер Полтавської обласної ради

Напишіть відгук