Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

ПУХЛИНИ ГОЛОВНОГО МОЗКУ У ДІТЕЙ, ПЕРШІ КЛІНІЧНІ ОЗНАКИ, ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ

| Коментарі відсутні

пухлина заставка 2

8 червня – Всесвітній день обізнаності про пухлини головного мозку

Пухлини головного мозку. Нейроонкологічні захворювання зустрічаються у всіх вікових категоріях і складають 10% від усіх онкологічних захворювань у дорослих та 20% – у дітей. Смертність внаслідок внутрішньочерепних пухлин можна порівняти за частотою лише з мозковим інсультом. У дітей первинні пухлини головного мозку займають друге місце після лейкозів і складають 22% від усіх онкологічних захворювань дитячого віку.

Класифікація пухлин головного мозку надзвичайно складна та багатоступенева. Головне, що слід пам’ятати, що пухлини ділять на первинні та етастатичні. Первинні в залежності від ступеню зрілості клітин та швидкості росту, ділять на доброякісні та злоякісні.

Етіологія деяких пухлин у дітей пов’язана з дизембріогенезом, зустрічаються пухлини у дітей зі спадковими захворюваннями групи факоматозів, ангіоматозів, при туберозному склерозі.

Частіше причиною виникнення пухлини є поодинокі мутації в соматичних клітинах, які виникають під впливом екологічних факторів, вірусних інфекцій, травм, інтоксикацій.

В клінічній картині пухлин головного мозку виділяють загальномозкову та вогнищеву неврологічну симптоматику.

Як правило на ранніх етапах захворювання з’являється загальномозкова симптоматика, що пов’язано з розвитком внутрішньочерепної гіпертензії за рахунок росту пухлини і здавлення лікворних шляхів.

До тріади симптомів внутрішньочерепної гіпертензії відносяться:

ü  головний біль;

ü  блювота;

ü  застій дисків зорових нервів на очному дні.

Головний біль має розпираючий дифузний характер, виникає вночі та зранку, посилюється під час кашлю чи фізичного навантаження.

Блювота з’являється під час сильного головного болю, не супроводжується нудотою, не пов’язана з прийомом їжі. Нерідко блювота призводить до зникнення головного болю.

У дитини виникають також психічні розлади: безініціативність, в’ялість, зниження уваги, недооцінка важкості стану, відчуженість від оточуючого середовища тощо.

Запаморочення носить системний характер, виникає внаслідок подразнення вестибулярної системи.

Епілептиформні напади  мають парціальний характер із вторинною генералізацією.

У дітей раннього віку ознаки лікворної гіпертензії супроводжуються збільшенням розмірів голови, розходженням швів, набуханням тім’ячка, розширенням вен на скронях.

Вогнищева симптоматика залежить від топографо-анатомічного принципу розташування пухлини.

Діагностика пухлини потребує спрямування хворого на огляд вузьких спеціалістів: невролога, офтальмолога, отоларинголога.

Найбільш інформативним методом діагностики є МРТ-обстеження головного мозку з використанням контрастної речовини.

Можуть також використовуватись з діагностичною метою: рентгенографія черепа в 2-х проекціях, електроенцефалографія, ехоенцефалоскопія та інші.

Лікування пухлини головного мозку найчастіше – хірургічне.

Валентина Засімович, лікар-невролог дитячий дитячого поліклінічного відділення №1 КП «Дитяча міська клінічна лікарня ПМР»

Напишіть відгук