Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

САМОЛІКУВАННЯ АЛЕРГІЇ ТА АСТМИ ДУЖЕ НЕБЕЗПЕЧНЕ

| Коментарі відсутні

астма

Бронхіальна астма має значне місце серед захворювань дихальних шляхів. Щороку в області реєструються декілька тисяч вперше виявлених випадків захворювання. Переважно це люди молодого і працездатного віку.

Прикрим залишається той факт, що звертаються переважно люди , які мають виражену  (середнотяжку) форму захворювання : виражені напади бронхоспазму, які виникають декілька разів на добу;  задуху, при фізичному навантаженні, а дехто  має навіть у спокої.

Дуже часто хворі не помічають перших симптомів захворювання, не надають їм серйозного значення, приймають препарати за порадою сусідів, друзів, або інтернету.

На прийомі у алерголога постійно задають питання: «Лікарю у мене астма чи алергія?»

Хочу роз’яснити , це одне і те ж саме поняття. Алергія може проявити себе різними симптомами : від чхання, ринореї, свербежу носа, очей  (при ураженні верхніх дихальних шляхів носу , глотки) до нападів бронхоспазму, коли задіяні бронхи. Тобто,  бронхіальна астма є клінічним проявом прогресуючого, і дуже часто , не лікованого належним чином,  алергічного процесу.

алерг картинка

Отже , що потрібно знати про астму і алергію.

-                     Алергія – переважно спадкове захворювання . Люди які мають родичів (навіть не прямих ) з астмою, ринокон’юнктивітом, проявами алергодерматозу, бронхоспазму, є у зоні ризику появи алергопатології.

-                     В свою чергу, хворі , які мають хоча б незначні прояви алергічного процесу верхніх дихальних шляхів ( цілорічні і сезонні прояви ринокон’юнктивіту)  є уже у зоні ризику, виникнення бронхіальної астми.

Як запобігти розвитку бронхіальної астми?

При виникненні перших симптомів: ринореї і чхання , сльозотечі, свербіння очей і носа, що виникають при контакті з пилом при перебуванні у старому приміщенні,  а також сезонно (весна, літо, осінь) відразу звертатися до лікаря алерголога.

Особливо небезпечним є самолікуванням препаратами від алергії , тому що хворі лише знімають симптоми , а захворювання продовжує прогресувати. З кожним роком симптоми посилюються і врешті-решт симптоматична терапія стає неефективною. Хворі починають вводити системні глюкокортикостероїдні препарати тривалої дії (флостерон, дипроспан) які категорично протипоказані.

На стадії  рино-кон’юнктивіту повинна бути застосована алергенспецифічна імунна терапія (проводиться виключно лікарем алергологом), яка не тільки зменшує інтенсивність симптомів, які уже є у хворого, але і ризики ускладнень у майбутньому. Терапія проводиться впродовж декількох років, терміни визначаються у кожному конкретному випадку індивідуально.

Якщо хворий тривало страждає на ринокон’юнктивіт і не звертається до лікаря, на які симптоми слід звернути увагу, щоб запідозрити формування бронхіальної астми?

-                     Поява кашлю, особливо вночі. Спочатку кашель сухий, надсадний, потім можуть виникати дистантні хрипи в легенях. Ці симптоми з’являються при контакті з алергеном, але з розвитком захворювання вони можуть проявлятись із різних причин:

-                      незначне фізичне навантаження,

-                     психо-емоційне збудження (сміх, плач),

-                     контакт із  хімічними речовинами , які мають їдкий запах ( фарба, парфуми , лак) ,

-                     дим, тютюнопаління.

В цьому випадку особливо важливо не почати самостійне лікування із застосуванням препаратів швидкої дії (сальбутамол, вентолін). Тривалий прийом цих препаратів призводить до порушень серцево-судинної ситеми, розвитку ускладнень бронхо-легеневої системи. У випадку передозування інгалятора може настати смерть пацієнта.

Для лікування бронхіальної астми застосовується лише протизапальна і алергенспецифічна імунна терапія, яка призначається лікарем. Отже, щоб запобігти виникнення бронхоспазму , кожен пацієнт, який має алергічну спадковість, повинен пам’ятати:

-                     з моменту народження всі люди перебувають у зоні ризику виникнення алергопатології;

-                     після появи перших симптомів  (у будь-якому віці) – відразу звертатись до лікаря алерголога;

-                     починати алергенспецифічну терапію, коли симптоми ще незначні та є можливість запобігти їх прогресуванню і розвитку ускладнень;

-                     при появі сезонних проявів бронхоспазму розпочинати терапію лише після консультації лікаря-алерголога;

-                     не вносити самостійно  корективи у призначене лікарем-алергологом лікування.

Пам’ятаймо, що  захворювання краще попередити , ніж лікувати.

Бажаю всім здоров’я!

Лариса Кулик, завідувач алергологічним відділенням, лікар-алерголог КП «ПОКЛ ім. МВ.Скліфосовського ПОР»

Напишіть відгук