Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації

Ви завітали на сайт структурного підрозділу Полтавської обласної державної адміністрації

БОРОТЬБА З ТЮТЮНОПАЛІННЯМ: НЕ ЛИШЕ ЗА ЗДОРОВ’Я, А Й ЗА ЖИТТЯ ЛЮДЕЙ

| Коментарі відсутні

куріння заставка2

Щорічно у день боротьби з палінням 31 травня проводиться багато заходів, щоб люди замислились, чи варто добровільно відмовлятись від здоров’я на користь цигарки.

Шкода паління – величезна, а для дитячого організму вона катастрофічно велика. Нікотин заважає росту,завдає удару по органах, коли вони ще не повністю сформувалися й не виробили імунітету до зовнішніх подразників. Шкідливий вплив тюнової отрути позначається на роботі головного мозку. У дітей-курців на 5% знижується здатність до запам’ятовування та на 4,5% – до навчання.

Крім фізіологічної небезпеки, паління завдає також дітям та підліткам величезної психологічної шкоди. Це – одна з головних причин неврозів у підлітків. Вони стають дратівливими, запальними, погано сплять. У них слабшає увага, порушуються пам’ять і розумова діяльність.

куріння сигарета

 

У кожної людини в житті трапляється такий момент, коли треба зібрати усю силу волі  і прийняти рішення, здатне кардинально змінити подальше життя.

Кинути курити – одне із кращих рішень у житті кожного курця. Вже з першого дня відмови від сигарет організм починає відновлюватися, а ризики виникнення хвороб, асоційованих з курінням, зменшуються. Через тиждень без сигарет у колишнього курця покращується відчуття смаку та запаху, через три місяці збільшується обсяг роботи легень на 30%, через п’ять років знижується ризик інсульту до рівня некурця. Чим раніше курець прийме рішення кинути курити, тим краще.

Смертність від раку легень серед курців у 20 разів вища, ніж серед тих, що не курять. Також курці в 13 разів частіше хворіють на стенокардію та в 10 разів частіше – на виразкову хворобу шлунка. Як правило, курець живе на 6-8 років менше, ніж його ровесник, який не курить.

Отруйність нікотину відчув кожний, хто взяв у рот першу в житті сигарету. Адже першу цигарку ніхто не здатен викурити до кінця – заважають запаморочення й нудота, інтенсивне слиновиділення, шум у голові. Зазвичай перший досвід паління пов’язаний із головним болем, серцебиттям, загальною слабкістю, тремтінням рук і навіть із блюванням та проносом. У тяжких випадках людина непритомніє. Та поступово організм пристосовується до нікотину і куріння вже не викликає таких неприємних відчуттів.

Постає величезне питання – чому зараз, коли інформація про шкідливість нікотину є загальнодоступною, збільшується кількість курців, особливо молоді?

Нікотин – це універсальна отрута, яка вражає усі органи і системи людини без винятку. Тютюновий дим містить більше ніж 4000 хімічних сполук, із них більше 40 здатні спровокувати онкозахворювання. Крім канцерогенів дим сигарети містить також сполуки миш’яку та сірчаного газу, радіоактивні речовини, свинець, чадний газ, синильну кислоту тощо.

Розрізняють головні причини смерті від паління. Це ішемічна хвороба серця, хвороби судин голови, хвороба Альцгеймера, 17 різновидів раку, в тому числі найчастіше виявляють рак легень, хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ), гіпертензивна хвороба серця.

Шановні батьки-курці, задумайтеся над цими фактами і зробіть висновки перш за все для себе: чи є ви гідним прикладом для наслідування? Адже дитина ваші вподобання та стереотипи поведінки сприймає як зразок. ‘ особливо підліткам треба замислить, чи варто руйнувати своє здоров’я і життя?

Тетяна Дрозд, міський позаштатний фахівець (експерт) ДОЗ із питань санітарно-освітньої роботи м. Кременчук

Напишіть відгук